mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1

Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1

Mimo licznych protestów Dolnoślązaków, mimo licznych wypadków śmiertelnych, droga krajowa nr 8 w kierunku granicy czeskiej nie zostanie przebudowana do standardów ekspresówki. Ma zostać jedynie zmodernizowana, by była bezpieczniejsza.

Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1
O planach dotyczących przyszłości drogi krajowej nr 8 w województwie dolnośląskim rozmawiali Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową oraz Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Lobbing za przebudową drogi krajowej nr 8 w S8, wnioski przesyłane drogą elektroniczną do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przyniosły tylko częściowy efekt. Rząd wpisze wprawdzie "ósemkę" do programu Budowy Dróg Krajowych, ale nie ma mowy o jej przebudowie w drogę ekspresową S8.

Planowana, gruntowna modernizacja krajowej "Ósemki" ma kosztować ponad 1,5 mld zł. Te środki zostaną zabezpieczone w budżecie państwa i przeznaczone Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - zarządzającej trasami krajowymi. Na drodze krajowej nr 8 na południe od Wrocławia wprowadzonych zostanie szereg rozwiązań mających zasadniczy cel - zwiększenie bezpieczeństwa kierowców podróżujących trasą nr 8 oraz zwiększenie jej przepustowości.

Na odcinku z Wrocławia do Łagiewnik powstanie droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a dalej w stronę Kłodzka zmodernizowana droga krajowa będzie w układzie 2+1. Prace związane z przebudową drogi zaczną się jednak nie wcześniej niż za trzy lata.Pozostawienie "ósemki" w standardzie drogi krajowej, jak tłumaczono na spotkaniu, wynika po części z faktu, że to droga S3 pełni rolę międzynarodowego korytarza łączącego Polskę i Czechy, który jest uwzględniony w europejskiej sieci TEN-T. Jak zaznaczył Rynasiewicz, zmiany w tej sieci są możliwe po 2022 roku i wówczas możliwy będzie powrót do rozmów nt. kształtu i standardów obecnej "ósemki".

Podczas spotkania omawiano również plany dotyczące budowy dróg ekspresowych S3 i S5 na Dolnym Śląsku oraz padły obietnice, że do programu budowy dróg na lata 2014-2023 mają zostać dopisane obwodnice Wałbrzycha, Świdnicy, Głogowa oraz Oławy.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

~Ole one kole 2015-06-20

Jak by pobudowali autostrady ,to by pieski niemialy gdzie na mandatach zarabiac ! Cala prawda to tylko panstwo 3ciego brawo brawo pakowac sie i uciekac z tego bagna

~Yarro 2015-04-01

Odnoszę wrażenie, że w Ministerstwie albo porządnie nie przestudiowali wszystkich aspektów za budową S8 albo po prostu nie jeżdzą na narty do Czarnej Góry...

~Rumin 2015-03-26

Tego rodzaju droga jest na obwodnicy Żyrardowa w ciągu DK50. Sprawdza się tam wyśmienicie, a wierz mi, że jest to szlak mocno obciążony ruchem ciężarowym.

~adam 2015-03-26

Ktos palnal ze taki uklad zdal egzamin w Skandynawii. Ilu tam jest mieszkancow i aut??? Brawo

~Lenii 2015-03-23

Według mnie może być droga 2+1 ale aż do granicy i musiałyby być spełnione dodatkowe warunki takie jak obwodnice miejscowości, bezkolizyjne skrzyżowania, zakaz poruszania się rowerzystów, ciągników i podobnych pojazdów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.