mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie będzie bramek na autostradach. Winietek też nie

Nie będzie bramek na autostradach. Winietek też nie

Odchodząca z resortu infrastruktury i rozwoju, dotychczasowa wicepremier Elżbieta Bieńkowska, zarekomendowała nowy system poboru opłat na autostradach, który ma być "elektroniczny, przejrzysty oraz sprawiedliwy".

Nie będzie bramek na autostradach. Winietek też nie
Dotychczasowe opłaty pobierane w punktach poboru opłat wywołują bardzo dużo negatywnych opinii. Na bramkach bardzo często tworzą się kilometrowe korki, co było powodem, że w sierpniu w weekendy zrezygnowano wręcz z pobierania opłat od kierowców na autostradzie A1. Od kwietnia resort kierowany przez Bieńkowską rozpoczął już prace nad zastąpieniem manualnego systemu poboru opłat systemem, który będzie elektronicznie naliczał opłaty za przejechane odcinki przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia pokładowego.

W sierpniu ministerstwo infrastruktury i rozwoju przeanalizowało różne możliwości zastąpienia obecnego systemu poboru opłat za przejazdy autostradami. Pod uwagę brano system winietowy, elektroniczny system poboru opłat przy wykorzystaniu kamer (tzw. video tolling) oraz elektroniczny system poboru opłat z urządzeniem pokładowym (tzw. OBU).

- Przeprowadzone do tej pory analizy przekonują mnie, że w przypadku polskich autostrad najbardziej odpowiedni będzie elektroniczny system z urządzeniem pokładowym i takie rozwiązanie rekomenduję. Jest ono przede wszystkim jasne, przejrzyste i sprawiedliwe. Kierowca będzie wnosił opłatę proporcjonalną do liczby przejechanych kilometrów – powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Wśród zalet systemu OBU eksperci z ministerstwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wymieniają także możliwość wykorzystania istniejącej obecnie infrastruktury drogowej (bramownice funkcjonujące w systemie dla pojazdów ciężkich), jednorodny proces kontroli czy też możliwość docelowego ujednolicenia systemu płatności na polskich autostradach, a w przyszłości także z europejską siecią dróg szybkiego ruchu.

Do końca tego tygodnia GDDKiA zakończy badanie ruchu na polskich autostradach. Dzięki temu zebrane zostaną niezbędne dane nt. liczby regularnych i okazjonalnych użytkowników autostrad. Dane te mają zasadniczy wpływ na oszacowanie zarówno wpływów z poboru opłat, jak i kosztów budowy, eksploatacji i rozwoju systemu poboru opłat.

Równolegle prowadzone są prace nad rozwiązaniami prawnymi. Do wdrożenia zintegrowanego systemu poboru opłat konieczne będą zmiany ustawowe, tj. zmiana ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz innych ustaw, a także wydanie nowych aktów wykonawczych wdrażających system lub też zmiana istniejących.

– Mimo zmian w rządzie wszystko toczy się zgodnie z planem, a ten zakłada, że do końca września możliwe będzie podjęcie decyzji, gdyż wszelkie analizy zostaną zakończone i podsumowane. W chwili, gdy żegnam się z resortem jestem przekonana, że nowy minister odpowiedzialny za infrastrukturę otrzyma pakiet niezbędnej wiedzy, który pozwoli mu podjąć właściwą decyzję – powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Polskie drogi 2016-05-20

Komentuj:

~Gutek 2014-09-30

Ciekawe kto wygra przetarg na " urządzenie elektroniczne " Lubimy sobie komplikować życie. A co z cudzoziemcami korzystającymi z naszych autostrad. A co z incydentalnym korzystaniem np. raz w roku na wczasy. Ale gdzie nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Ale barany są po to żeby je strzyc :)

~ehhh 2014-09-26

widze że w naszym kraju to juz sie stało normą, Zrobimy coś i albo się przyjmie, albo będzie do kitu. I wtedy zrobimy coś inaczej i znowu, może się przyjmie, a jeśli nie, to później znowu coś tam się wymyśli.... i tak w koło Macieju

~sas 2014-09-25

skoro musimy płacić za drogi i korzystanie z nich to co z podatkiem drogowym w paliwie, a może podnieść go o 5 groszy i załatwi to sprawę opłat drogowych i jakichś durnych inwiglacyjnych urządzeń płatniczych za które ktoś został milionerem.

~Lodreipeina 2014-09-25

Jakiś nawiedzony moderator nie puszcza moich postów, twierdząc, ze używam przekleństw, nazywając urzędnika z GDDKiA pacanem.

~Roman 2014-09-25

Banda złodziei nie liczących sie z tymi z których żyją i to nie żle!! Przykro że nasze społeczenstwo jest tak niezorganizowane. W inny kraju europejskim już dawno zamiatali by te autostrady!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando