mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie będzie ?drugiej? Rospudy

Nie będzie ?drugiej? Rospudy

Już w październiku bieżącego roku ma być gotowa prognoza oddziaływania na środowisko inwestycji drogowych, przewidzianych do realizacji na najbliższe lata. Czy takie działanie ma na celu ochronę przyrody, czy raczej uniknięcie sytuacji konfliktowych, których przykładem jest obwodnica Augustowa?

Nie będzie ?drugiej? Rospudy
Pod koniec kwietnia bieżącego roku Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę na opracowanie Prognozy Oddziaływania na Środowisko. Dotyczyć ona będzie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Dokumentacja zostanie opracowana przez firmę PROEKO CMD Sp. z o.o., a jej koszt to ponad 677 tys. zł. Pieniądze będą pochodzić ze środków Banku Światowego i budżetu resort.

Czy rzeczywiście taka prognoza jest potrzebna? Jak widać na przykładzie głośnego konfliktu o budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy, tak. Ostatnio wiele mówi się o ekologii i ochronie środowiska. Oczywiście nie bez powodu. Przede wszystkim wcześniejsze poznanie miejsc potencjalnych konfliktów, zarówno z ekologami jak i z mieszkańcami, pozwoli prowadzić inwestycje w taki sposób, żeby ich realizacja nie odciągała się w czasie, jak to się dzieje w wielu przypadkach. Jest to szczególnie ważne patrząc z perspektywy zbliżającego się Euro 2012. Wydaje się jednak, że ważniejszym powodem tych nagłych zmian jest konieczność dostosowania naszego prawa do standardów unijnych, gdyż urzędnikom sen z powiek spędza wizja utraty milionowych dotacji na rozwój infrastruktury drogowej.

W tym przypadku jednak efekty są ważniejsze od intencji. Dzięki opracowaniu Prognozy być może uda się wreszcie pogodzić interesy użytkowników dróg z wymogami ekologii, a i Unia Europejska spojrzy na Polskę łaskawszym okiem. Zgodnie przepisami prawa ochrony środowiska, projekt Prognozy zostanie poddany konsultacjom społecznym, które będą miały charakter otwarty. Przeprowadzony zostanie cykl spotkań przedstawicieli Ministerstwa ze społecznościami lokalnymi. Planowane są one na sierpień bieżącego roku w: Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu. Prognoza ma zostać opracowana do października bieżącego roku.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Homo sapię 2008-05-10

Nie będzie drugiej Rospudy, bo nic lub prawie nic się nie będzie budować i będzie spokój. A tak a propos samej Rospudy, to dla mnie to był jeden wielki SKANDAL! Chodziło o dokopanie PiS-owi i tzw, ścianie wschodniej za poprzednie wybory, i o nic więcej. Najbardziej zainteresowane osoby, czyli mieszkańcy Augustowa i okolic, byli za. Myślę, że większość Polaków również. Wg. mnie "nasze" media robiły, co mogły, by zablokować budowę. A co by o nich nie powiedzieć, ich oddziaływanie jest ogromne (vide ostatnie wybory). Jak więc czytam, że nie będzie drugiej Rospudy, to mi się kiszki wywracają...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.