mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?

Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?

Obserwując realizację rządowego programu budowy dróg, część ludzi przestała już wierzyć w jego sukces. Pomimo wielu zmian w drogownictwie, wciąż pojawiają się problemy z wybudowaniem nowych tras. To jednak nie przeszkadza urzędnikom w chwaleniu się swoimi osiągnięciami.

Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w dniu wczorajszym informację o inwestycjach na drogach krajowych. Według raportu od 16 listopada 2007 roku do 2 lutego 2009 roku (w kadencji rządu PO–PSL) podpisano umowy na budowę ponad 760 km dróg krajowych, w tym na 400 km autostrad (50 km autostrad budowanych będzie w systemie tradycyjnym, m.in. autostradowa obwodnica Wrocławia A8, oraz 350 km w systemie Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, m.in. A1 Stryków - Pyrzowice) oraz 360 km dróg ekspresowych (m.in. S8 od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, S3 Szczecin – Gorzów, węzeł Klucz - węzeł Pyrzyce oraz S7 Skarżysko-Kamienna – Występa) i obwodnic (Słupska, Kędzierzyna – Koźla, Stargardu Szczecińskiego i Ostrowa Wielkopolskiego).

W tym samym okresie oddano do ruchu ponad 270 km dróg krajowych, w tym 95 km autostrad (A1 Rusocin – Nowe Marzy) oraz 175 km dróg ekspresowych (m.in. S7 Białobrzegi – Jedlińsk, S22 Elbląg – Grzechotki) i obwodnic (Strykowa, Grójca, Nowej Soli, Wyszkowa i Chojnic).

Obecnie w budowie jest około 540 km nowych dróg, w tym 220 km autostrad, 225 km dróg ekspresowych oraz 95 km obwodnic. Budowanych jest 11 odcinków autostrad (m.in. A1 Nowe Marzy – Toruń, A1 węzeł Sośnica, A1 Bełk - Świerklany, A4 Zgorzelec – Krzyżowa, A4 Kraków – Szarów), 19 odcinków dróg ekspresowych (m.in. S3 Szczecin – Pyrzyce, S7 Grójec – Białobrzegi) oraz 14 obwodnic (m.in. Biała Podlaska, Słupsk, Gołdap, Kędzierzyn Koźle).

W 2008 roku podpisano łącznie ponad 190 umów, w tym 32 umowy na realizację największych inwestycji: autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic oraz 158 kontraktów na remonty około 600 km dróg krajowych. Obecnie w trakcie procedury przetargowej są 32 postępowania na duże inwestycje. W pierwszym półroczu 2009 roku drogowcy chcą ogłosić 35 kolejnych przetargów na autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice (łącznie 604 km).

Na kimś, kto nie interesuje się polskimi drogami, te liczby mogą robić wrażenie, bo w końcu coś się dzieje, do użytku oddano kolejne trasy, podpisywane są umowy na następne kilometry dróg. Na pewno widać spory postęp w porównaniu do wcześniejszych lat. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że i tak inwestycje infrastrukturalne nie są realizowane jak należy. Drogowcy zmarnowali dużo czasu i pieniędzy. Od dłuższego czasu wiadomo, że nie wybudują do 2012 roku wielu niezbędnych dróg (cięcia w planach sięgają już setek kilometrów szybkich tras). Poza tym pieniądze jakimi dysponują, nie są w pełni wykorzystywane. Nie powinniśmy także bezgranicznie wierzyć w liczby, bo przecież przygotowania do realizacji dużych inwestycji trwają latami, więc oddane do użytku trasy to zasługa wcześniejszych opcji politycznych. Z kolei samo podpisanie umowy, czy negocjacje, także są już kolejnym etapem, realizowanym na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~mil1231@gazeta.pl 2009-02-08

Panowie, spokojnie...nie ulegajmy prowokacjom...cieszmy się że Poznań ma autostradę i naciskajmy na rząd gdzie się da, aby ta do Warszawy powstała do EURO 2012

~do wlkp. 2009-02-04

Piotrek R. Piotrek R. Piotrek R. lallalalala - tak jak ten wasz cały lech, a wlasciwie to już amica, już wole Legie, przynajmniej jej kibole są konsekwetni aż do bólu...

~romek 2009-02-04

Panowie spoko,bez prowokacji,kierujcie dyskusje w pozytywna stronę.Te animozje regionalne,pachną próba konfliktowaniania społeczenstaw w mysl hasła "dziel i rządz

~Damian Śląsk 2009-02-04

Do Kibola z Poznania, chłopie , wywody jakbym czytał o "berliner ring". S11 to możecie dosłownie dojechać do "kórnika" (tak swoją drogą to 20km remontują od 2006 roku - porażka). A2 może będzie jak wymienią aswalt a wielki brat z ciemnej strony nocy dokończy projekt do granicy - może już z betonu. Więc nie pisz jakbyś mieszkał w Las Vegas.

~Eberhardt_Mock 2009-02-03

Ej ty wielkopolski przygłupie, przyjedź lepiej do Wro to odwiedzisz swoje bożyszcze Piotrusia R w mamrze. Wy tam w tym "kraju podziemnej pomarańczy" to macie tylko A2 z nikąd do nikąd i S11 z Poznania do Kórnika czyli też z nikąd do nikąd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan Leaf potwierdza niezawodność
Nissan Leaf potwierdza niezawodność
Samochody elektryczne to wciąż nowość, o której eksploatację i jej koszty obawiają się potencjalni nabywcy. Nissan postanowił zmierzyć się z tymi obawami, biorąc swoje auta na ekstremalne wyprawy.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi