mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Kolejny oddany do użytku odcinek autostrady A2, między Koninem a Łodzią, zmienia geografię przejazdów przez Wielkopolskę i w głąb kraju. Odciążona została stara "dwójka", między Koninem a Kłodawą, i dalej do Kutna i Łowicza. Wielkopolanie szybciej dojadą nie tylko do stolicy, ale przede wszystkim do Łodzi, a także… do Krakowa i na Górny Śląsk.

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza. Najlepiej to widać na przykładzie tras z Poznania na Górny Śląsk i do Krakowa. Wielkopolanie podróżujący tam samochodami zaczęli jeździć przez Wrocław, odkąd całkowicie przejezdna między Wrocławiem i Katowicami jest autostrada A4. Z Poznania 190 kilometrów zmodernizowaną drogą krajową nr 5, przez Śmigiel, Rydzynę, Żmigród, Trzebnicę (w tych miejscowościach w ostatnich latach zbudowano obwodnice), a potem 270 kilometrów do Krakowa A4 czyni tę podróż średnio o godzinę szybszą, niż krótszą o 40 km krajową "jedenastką".

Teraz jest i trzecia możliwość jazdy na południe Polski: autostradą A2 do Łodzi, i dalej krajową "jedynką", w tym 16 km autostradą A1 pod Piotrkowem Trybunalskim, do autostrady A4 pod Katowicami. Ten wariant to: 200 km z Poznania do Strykowa + 30 km przez Łódź do wylotu na Katowice i 180 km do Katowic (stamtąd 50 km autostradą A4 do Krakowa). To wprawdzie jeszcze dalej niż przez Wrocław, ale być może najszybciej, a na pewno 95 procent dystansu pokonamy drogami dwujezdniowymi.

Do Warszawy przez Stryków pod Łodzią też jest z Poznania dalej niż starą "dwójką" (200 km do Strykowa, 40 km do Łowicza i 80 km do Warszawy), ale mimo dodatkowych 20 km czas jazdy (licząc od Koninia) uległ skróceniu przeciętnie o jedną godzinę.

Od Strykowa do stolicy można pojechać także przez Brzeziny, Rawę Mazowiecką, Mszczonów. Dystans jest prawie ten sam, jak przez Łowicz (130 km). Decyzję o wyborze trasy powinno dyktować położenie celu podróży w Warszawie, a w przyszłości zapewne też doświadczenie kierowców, która trasa jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Wydłużona na wschód A2 zmieni prawdopodobnie trasy przejazdów z Poznania do Turka, Sieradza, Zduńskiej Woli (teraz najszybciej przez węzeł Koło i dalej drogą nr 470), do Łęczycy i Kutna (teraz przez węzeł Wartkowice lub Emilię). Z Wartkowic dojedziemy też do Włocławka (80 km od węzła Wartkowice), a także do Płocka (82 km od węzła Wartkowice). Skróciła się (czasowo) droga do Warszawy z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego (50 km z Kalisza do węzła Modła).

Przeczytaj także:

Witamy nowe kilometry A2! (2006-07-26)

Lubuska A2 czeka na wniosek (2006-08-03)

Autostradowe harmonogramy (2006-07-12)

 

 


Podobne wiadomości:

Lubuska A2 czeka na wniosek

Lubuska A2 czeka na wniosek

Polskie drogi 2006-08-03

Witamy nowe kilometry A2!

Witamy nowe kilometry A2!

Polskie drogi 2006-07-26

Komentuj:

~leszno -łodz 2007-03-19

jestem w pozytywnym szoku z leszna wyjazd o 10.00 a postój pod manufakturą w łodzi o 12.25.szkoda że tak mało pięknych drog w tym dziwnym kraju,dziękujemy za przedłużenie trasy do strykowa,czekamy na więcej i expresówkę z ponznania do wrocławia.tyle lat po wojnie a my tak stoimy,kogo to jest wina...

~ki-cup 2006-08-25

Ja już nie wiem kto dogodzi takim oburzonym ponurakom... Czy ktoś wam płaci za to biadolenie czy co? ;]

~px 2006-08-14

oburzony, nie czepiaj sie. nie wszystko jest juz na mapach i taki art. moze komus pomoc.

~Ponury 2006-08-06

GDKiA musi pisać w tonie optymistycznym ale ja nie muszę. Przejazd nowym kawałkiem A2 z Poznania do Krakowa to porażka - w sumie 7h z tego Poznań - Emilia 1,5h i to koniec miłej jazdy Emilia - Łodź jazda w korku w Łodzi objazd - oznakowanie robione ręką byłego pracownika kontrwywiadu - tak aby niechybnie pobłądzić. Po wyjeżdzie z Łodzi całe dumne 18 km A1 (he he) no i dwa zwężęnia na gierkówce. Najszybsza droga wiedzie przez Wrocław i potem A4

~oburzony 2006-08-05

nie poniżajcie swoich czytelników, to wyliczenia jakiegoś debila, bo każdy normalny człowiek to wie odkąd skończy 6 lat

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Android Auto dostępny bez samochodu
Android Auto dostępny bez samochodu
Koncern Google postanowił zainteresować się posiadaczami starszych samochodów, które nie mają na wyposażeniu wielkich, dotykowych wyświetlaczy czy zaawansowanych urządzeń multimedialnych. Aplikacja Android Auto będzie dostępna również na ekranie smartfona.