mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Kolejny oddany do użytku odcinek autostrady A2, między Koninem a Łodzią, zmienia geografię przejazdów przez Wielkopolskę i w głąb kraju. Odciążona została stara "dwójka", między Koninem a Kłodawą, i dalej do Kutna i Łowicza. Wielkopolanie szybciej dojadą nie tylko do stolicy, ale przede wszystkim do Łodzi, a także… do Krakowa i na Górny Śląsk.

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza

Nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza. Najlepiej to widać na przykładzie tras z Poznania na Górny Śląsk i do Krakowa. Wielkopolanie podróżujący tam samochodami zaczęli jeździć przez Wrocław, odkąd całkowicie przejezdna między Wrocławiem i Katowicami jest autostrada A4. Z Poznania 190 kilometrów zmodernizowaną drogą krajową nr 5, przez Śmigiel, Rydzynę, Żmigród, Trzebnicę (w tych miejscowościach w ostatnich latach zbudowano obwodnice), a potem 270 kilometrów do Krakowa A4 czyni tę podróż średnio o godzinę szybszą, niż krótszą o 40 km krajową "jedenastką".

Teraz jest i trzecia możliwość jazdy na południe Polski: autostradą A2 do Łodzi, i dalej krajową "jedynką", w tym 16 km autostradą A1 pod Piotrkowem Trybunalskim, do autostrady A4 pod Katowicami. Ten wariant to: 200 km z Poznania do Strykowa + 30 km przez Łódź do wylotu na Katowice i 180 km do Katowic (stamtąd 50 km autostradą A4 do Krakowa). To wprawdzie jeszcze dalej niż przez Wrocław, ale być może najszybciej, a na pewno 95 procent dystansu pokonamy drogami dwujezdniowymi.

Do Warszawy przez Stryków pod Łodzią też jest z Poznania dalej niż starą "dwójką" (200 km do Strykowa, 40 km do Łowicza i 80 km do Warszawy), ale mimo dodatkowych 20 km czas jazdy (licząc od Koninia) uległ skróceniu przeciętnie o jedną godzinę.

Od Strykowa do stolicy można pojechać także przez Brzeziny, Rawę Mazowiecką, Mszczonów. Dystans jest prawie ten sam, jak przez Łowicz (130 km). Decyzję o wyborze trasy powinno dyktować położenie celu podróży w Warszawie, a w przyszłości zapewne też doświadczenie kierowców, która trasa jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Wydłużona na wschód A2 zmieni prawdopodobnie trasy przejazdów z Poznania do Turka, Sieradza, Zduńskiej Woli (teraz najszybciej przez węzeł Koło i dalej drogą nr 470), do Łęczycy i Kutna (teraz przez węzeł Wartkowice lub Emilię). Z Wartkowic dojedziemy też do Włocławka (80 km od węzła Wartkowice), a także do Płocka (82 km od węzła Wartkowice). Skróciła się (czasowo) droga do Warszawy z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego (50 km z Kalisza do węzła Modła).

Przeczytaj także:

Witamy nowe kilometry A2! (2006-07-26)

Lubuska A2 czeka na wniosek (2006-08-03)

Autostradowe harmonogramy (2006-07-12)

 

 


Podobne wiadomości:

Witamy nowe kilometry A2!

Witamy nowe kilometry A2!

Polskie drogi 2006-07-26

Lubuska A2 czeka na wniosek

Lubuska A2 czeka na wniosek

Polskie drogi 2006-08-03

Komentuj:

~leszno -łodz 2007-03-19

jestem w pozytywnym szoku z leszna wyjazd o 10.00 a postój pod manufakturą w łodzi o 12.25.szkoda że tak mało pięknych drog w tym dziwnym kraju,dziękujemy za przedłużenie trasy do strykowa,czekamy na więcej i expresówkę z ponznania do wrocławia.tyle lat po wojnie a my tak stoimy,kogo to jest wina...

~ki-cup 2006-08-25

Ja już nie wiem kto dogodzi takim oburzonym ponurakom... Czy ktoś wam płaci za to biadolenie czy co? ;]

~px 2006-08-14

oburzony, nie czepiaj sie. nie wszystko jest juz na mapach i taki art. moze komus pomoc.

~Ponury 2006-08-06

GDKiA musi pisać w tonie optymistycznym ale ja nie muszę. Przejazd nowym kawałkiem A2 z Poznania do Krakowa to porażka - w sumie 7h z tego Poznań - Emilia 1,5h i to koniec miłej jazdy Emilia - Łodź jazda w korku w Łodzi objazd - oznakowanie robione ręką byłego pracownika kontrwywiadu - tak aby niechybnie pobłądzić. Po wyjeżdzie z Łodzi całe dumne 18 km A1 (he he) no i dwa zwężęnia na gierkówce. Najszybsza droga wiedzie przez Wrocław i potem A4

~oburzony 2006-08-05

nie poniżajcie swoich czytelników, to wyliczenia jakiegoś debila, bo każdy normalny człowiek to wie odkąd skończy 6 lat

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczny powrót z wakacji
Bezpieczny powrót z wakacji
Ostatnie dni wakacji to okres wzmożonego ruchu na drogach. Powroty z dalekich urlopowych wyjazdów i weekendowych eskapad wiążą się z dużym ryzykiem wypadku wskutek zmęczenia, ale i stresu spowodowanego korkami czy nawet wizją powrotu do pracy. Eksperci radzą, jak bezpiecznie wrócić do domu.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi