mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Niebezpieczne w przebudowie

Niebezpieczne w przebudowie

GDDKiA podpisała kolejne umowy na przebudowę niebezpiecznych skrzyżowań w Łagiwnikach (woj. dolnośląskie) Jaworznie (woj. opolskie). Łaczna kwota podpisanych umów to 4,2 mln zł.

Niebezpieczne w przebudowie

Umowa na przebudowę skrzyżowania i sygnalizacji świetlnej w Łagiewnikach, w ciągu drogi krajowej nr 8 zawarta została z firmami: ZABERD S.A. i Przedsiębiorstwem Drogowym ZIAJKA.

Skrzyżowanie w Łagiewnikach tworzą drogi krajowe nr 8 i nr 39 oraz droga wojewódzka nr 384. Położne jest ono w centralnej części miejscowości Łagiewniki, w bezpośredniej bliskości zwartej zabudowy i charakteryzuje się zwiększonym poziomem wypadkowości.

W ramach planowanej inwestycji przewidziano wyposażenie skrzyżowań w sygnalizację świetlną, skorygowanie geometrii wlotu drogi krajowej nr 39 oraz skanalizowanie prawoskrętu z drogi krajowej nr 8 w drogę wojewódzką. Przewidziano również przebudowę drogi krajowej numer 8. 

Kwota brutto umowy  wynosi 1,7 mln zł brutto. z czego 61 % dofinansowane zostanie przez Unię Europejską w ramach Sektorowego P{programu Operacyjnego Transport.

Kolejny kontrak podpisany z konsorcjum firm  MEGA BRUK Usługi w Zakresie Budownictwa Drogowego Jacek Sztolcman i "DROGBUD" Podkarpacki Holding Budowy Dróg dotyczy przebudowy skrzyżowania w miejscowości Jaworzno w ciągu drogi krajowej nr 43.

Skrzyżowanie zlokalizowane jest w miejscowości Jaworzno, w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Położone jest ono na rozwidleniu dróg krajowych utworzonym przez drogi nr 42 i nr 43. Przed wlotem drogi krajowej nr 43 do skrzyżowania znajduje się długa prosta, sprzyjająca rozwijaniu dużych prędkości. Prosta po obu stronach jezdni posiada źle utrzymane pobocza gruntowe o szerokości 0,5 m. Ukształtowanie drogi nie jest jednolite. Kierujący pojazdem może zostać zaskoczony nagłą zmianą przebiegu trasy, gdyż oznakowanie ostrego łuku jest skąpe i słabo widoczne.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. przebudowę istniejącego skrzyżowania na małe rondo (o średnicy zewnętrznej 32 m) oraz przebudowę wlotów krzyżujących się dróg.

Wartość umowy wynosi 2,5 mln złotych brutto, z czego 61 % dofinansowane zostanie przez Unię Europejską w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport.

Jest to jedno z zadań wchodzące w skład projektu przebudowy 25 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce. Koszt realizacji całego projektu wynosi 71 mln złotych.

Przeczytaj także:

Kolejne kontrakty na skrzyżowania (2006-04-11)

Most na Ślęży nie straci dotacji (2006-04-05)

Wsparcie dla zachodniej obwodnicy Szczecina (2006-02-17)


Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
Słynny, brytyjski twórca samochodów sportowych powraca do świata żywych. Po 12 latach pojawi się na rynku nowy model, a tymczasem pojawił się pierwszy teaser nowej maszyny.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech