mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Niebezpieczny transport drogowy?

Niebezpieczny transport drogowy?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie rozwinął się transport drogowy i wzrosła liczba samochodów ciężarowych. Niestety rosnącym ciągle potrzebom nie odpowiada obecny rozwój infrastruktury drogowej, co zmniejsza bezpieczeństwo transportu drogowego w naszym kraju.

Niebezpieczny transport drogowy?
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 27 lutego bieżącego roku, w siedzibie Banku Światowego, miało miejsce posiedzenie Okrągłego Stołu, dotyczące bezpieczeństwa transportu drogowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji publicznych, regulujących rynek transportowy oraz zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego m.in. Wiceminister Infrastruktury Zbigniew Rapciak, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk oraz Waldemar Królikowski i Jacek Gacparski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także reprezentanci strony społecznej i eksperci.  

Debata została zorganizowana z inicjatywy stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo transportu drogowego w Polsce. Dyskutowano m.in. o polityce rządu, o konieczności rozwoju infrastruktury oraz o działaniach mających zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Celem dyskusji przy wsparciu ekspertów było wypracowanie wspólnych działań, które mają wpłynąć na stan bezpieczeństwa na drogach.

Za pomocą transportu drogowego przewożone jest w Polsce 75% ładunków, co sprawia, że decyduje on w dużym stopniu o tempie rozwoju gospodarki. Potrzebę rozwoju transportu najlepiej obrazują statystyki. Przez ostatnie 10 lat liczba samochodów ciężarowych zwiększyła się o ponad 60%, a średni dobowy ruch wzrósł o ponad 50%, co znacznie obciąża sieć dróg krajowych. Samochody ciężarowe stanowią około 18% wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, ale to właśnie dynamika wzrostu tej grupy jest największa (44% w ciągu 5 lat).

Potrzeby transportowe wciąż rosną, a infrastruktura drogowa nie jest do tego dostosowana. Aż 50% sieci dróg krajowych jest w niezadowalającym lub złym stanie technicznym. Brakuje bezpiecznych parkingów i miejsc spełniających warunki do kontroli przewozów, a Polskę jako kraj tranzytowy przemierza co roku prawie 9 mln ciężarówek. Wpływa to na liczbę wypadków na drogach. Tylko w 2006 roku kierowcy ciężarówek spowodowali 4 tys. wypadków, w których zginęło blisko 500 osób.

Według prognoz liczba przewozów ładunków będzie co roku rosnąć o około 2%. Niezbędne jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, zarówno pracownikom sektora transportowego, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu, dla których poruszanie się po zatłoczonych i wąskich polskich drogach, często pozbawionych utwardzonych poboczy i właściwego oznakowania, z dużą liczbą przejazdów kolizyjnych, może wiązać się z rosnącym zagrożeniem.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~V 2008-03-08

i to infrastruktura kolejowa jest w Polsce bardzo rozwinieta. Boli patrzec jak trawa zarasta a zlomiarze kradna tory i przewody trakcyjne

~Remek 2008-03-06

Oczywiście, transport kolejowy ma ogromny potencjał i warto w niego również inwestować.

~Tadek 2008-03-06

Z jednej strony budowa dróg ekspresowych, a z drugiej ruchu tranzytowego na tory. Jakos austriacy poradzili sobie z tym problemem torowym wiec czemu nie skorzystac z ich doswiadczenia.

~Remek 2008-03-05

I dlatego musimy budować bezkolizyjne drogi szybkiego ruchu. Za kilka lat powinniśmy odczuć poprawę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.