mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Niepewny los bursztynowej autostrady A1

Niepewny los bursztynowej autostrady A1

Budowa północnego odcinka autostrady A1 jest faktem zapisanym w rządowym harmonogramie, nadal jednak nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace między Grudziądzem i Toruniem. "Autostrada powinna zostać oddana do użytku jak najszybciej" - mówił prezydent Torunia otwierając konferencję poświęconą tej inwestycji.

Prezydenci Torunia i Grudziądza zorganizowali w toruńskim Centrum Targowym "Park" konferencję z udziałem przedstawicieli MTiB, GDDKiA, firmy Transprojekt Gdański projektującej północny odcinek autostrady, zarządów portów w Gdyni i Gdańsku, samorządowców. "Chcemy poznać rządowe plany budowy autostrady na odcinku między Gdańskiem a Toruniem, omówić prawne i techniczne uwarunkowania tej inwestycji, głośno powiedzieć o problemach jakie mogą wyniknąć z opóźnień w budowie interesującego nas odcinka" - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Plany rządowe, przedstawione przez GDDKiA, zakładają, że 152-kilometrowy odcinek trasy z Gdańska do Czerniewic w Toruniu powstanie do końca 2010 r. Problem jednak w tym, że odcinek Nowe Marzy-Toruń nie jest nawet w fazie projektu, a - jak przekonują fachowcy - sam projekt zajmie rok. Tylko na budowę mostu w Grudziądzu potrzeba trzech lat.

O budowie A1 mówi się od 30 lat. Ale zniecierpliwienie samorządowców wynika nie tylko z długiego oczekiwania na autostradę. Jeśli trasa skończy się w Nowych Marzach, krajowa "jedynka" będzie musiała przejąć z niej cały ruch. A ten zwiększy się w związku z oddaniem do użytku nowych terminali portowych. "To oznacza paraliż komunikacyjny Torunia i Grudziądza" - alarmowano podczas spotkania.

W czasie konferencji widoczny był podział na zwolenników budowy odcinka Nowe Marzy-Toruń w dotychczasowym systemie koncesyjnym i zapowiadanego przez rząd utworzenia państwowej spółki celowej. Rząd argumentuje, że państwo jest w wstanie zbudować autostradę taniej (w rządowych szacunkach 62-km odcinek Nowe Marzy-Toruń ma kosztować 300 mln euro), a założony termin nie byłby zagrożony. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że zmiana systemu finansowania oznacza przynajmniej dwuletni poślizg.

Rządowe plany zakładają, że w 2013 r. będzie 1729 km autostrad. Dotychczas na autostradowej mapie Polski  jest ich 570 km.

Przeczytaj także:

Zawirowania na A1 (2006-03-10)

Oferty na A1 już złożone (2005-11-21)

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe (2006-01-20)

Autostradowe zapowiedzi 2006 (2006-01-03)


 


Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

~łoś drog mapa 2008-07-30

pejstowość łoś.

~butter 2006-06-01

ja tam wole poczekać 2 lata dłuzej i niech państwo buduje a niżeli w systemie koncesyjnym i mam płacić potem 50 zł za przejazd;/ a tak będzie ok 10 ;)

~Casandra 2006-05-30

To skandal. Czy to tak trudno odebrac koncesje? Zaplacic im i wykorzystac ich prace, zaczac budowac juz w przyszlym roku przez panstwo. Niedlugo staniemy sie posmiewiskiem Europy ze nie potrafimy wykorzystac pieniedzy ktore dostajemy od Unii.

~stanisław 2006-05-25

należy wierzyć ministrowi polaczkowi ,że dotrzyma obitnicy i autostrada a1 od gdańska poprzez toruń,kowal , łódż,częstochowę gorzyczki będzie wybudowana do 2010 roku posłowie wszystkich opcji politycznych powinni wspiracministra polaczka wojewodowie ,starostowie,burmistrzowie i wójtowie powinni codziennie apelować o przyspieszenie budowy a1 na ich tererenie autostrada zlikwiduje bezrobocie uwierzcie zacznijcie działać

~autostradek 2006-04-29

no miod ze jest forum

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.