mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nietypowi budowlańcy na A1

Nietypowi budowlańcy na A1

Na budowie autostrady A1 pojawiła się dość niecodzienna ekipa budowlańców. Chodzi tu o specjalistyczną grupę nurków, których zadaniem było umocnienie fragmentu skarpy brzegowej i dna zbiornika Jeziora Czarne, położonego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prace, które rozpoczęły się pod koniec grudnia ubiegłego roku, były prowadzone na brzegu jeziora oraz kilka metrów pod wodą.

Nietypowi budowlańcy na A1

Na około siedemdziesiątym kilometrze korytarza autostrady A1, w miejscu, gdzie pas budowanej drogi przechodzi skrajem Jeziora Czarne, konieczne było wykonywanie nasypu w zbiorniku oraz podwodne umacnianie skarpy i dna jeziora. Do realizacji zadania została zatrudniona grupa zawodowych nurków.

Grupa nurków kontrolowała budowę nasypu, który został wykonany przez maszyny sterowane systemem wspomaganym przez GPS na podstawie uprzednio stworzonego cyfrowego modelu terenu, a następnie pokryła skarpę specjalną włókniną wykorzystywaną w budowlach hydro-technicznych. Geotkanina filtracyjna stosowana jest jako bariera utrudniająca wypłukiwanie ziaren piasku i innych drobin przez wodę. Włóknina została przymocowana do dna specjalnymi szpilami o długości około 60-80 centymetrów. Tak przygotowany nasyp pokryto warstwą narzutu kamiennego.

Zadaniem ekipy nurków było równomierne rozłożenie narzutu we współpracy ze sprzętem.
Kamienie pełnią funkcję zapory od strony wody i stanowią zabezpieczenie przed przesuwaniem się linii brzegowej w kierunku jeziora. Prace prowadzone były na skarpie brzegowej zbiornika oraz pod wodą, głównie na głębokości 3,5 metra. W trakcie wykonywania niektórych czynności, zdarzało się, że nurkowie schodzili nawet na głębokość 7 metrów. Zanim rozpocznie się budowa nawierzchni, brzeg jeziora zostanie poddany badaniom - wykonane zostaną pomiary osiadania skarpy.

Prace podwodne na Jeziorze Czarne rozpoczęto pod koniec grudnia ubiegłego roku. Trwały one do początku lutego tego roku. Prowadziła je grupa czterech wykwalifikowanych nurków z wrocławskiej firmy specjalizującej się m.in. w poszukiwaniu wraków, wykonywaniu remontów podwodnych, prac minersko-wyburzeniowych, itp. Prace wykonywano zimą, aby zabezpieczenie fragmentu skarpy jeziora można było zakończyć przed sezonem wegetacyjnym i lęgowym.

Jezioro Czarne wraz z przyległymi jeziorami Łąkosz, Radodzierz i Zawada oraz z otaczającymi je lasami stanowi obszar o wysokich walorach krajobrazowych. Naturalne zespoły roślin szuwarowych tworzące strefę brzeżną kompleksu jezior oraz występujące w pobliżu niewielkie enklawy lasu nie posiadają wprawdzie większej wartości przyrodniczej, ale spełniają ważną funkcję ekologiczną.

Przeczytaj także:

Autostradą A1 do Tczewa już jesienią? (2007-02-13)

GTC odwołało się od decyzji Ministra Transportu (2007-02-13)

Najdłuższy most na A1 (2006-12-14)

Asfalt na A1 (2006-09-26)

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.