mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nową drogą S74 z Kielc do Cedzyny

Nową drogą S74 z Kielc do Cedzyny

Nowy wylot drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny  w kierunku Lublina i Rzeszowa ma blisko 7 kilometrów (w granicach miasta - 2,7 km, poza granicami Kielc – 4,1 km). Przedsięwzięcie zakładało  budowę węzła z tunelem w ciągu kieleckiej ulicy Świętokrzyskiej czyli drogi 74 pod Aleją Solidarności czyli pod drogą krajową 73. W ramach inwestycji powstała również nowa dwujezdniowa droga będąca przedłużeniem ulicy Świętokrzyskiej w kierunku Cedzyny.

Nową drogą S74 z Kielc do Cedzyny
Dzięki otwarciu 7-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S74 kierowcy zyskają nowy, wygodny i bezkolizyjny wylot z Kielc w kierunku Lublina i Rzeszowa, a mieszkańcy miasta zostaną uwolnieni od ruchu tranzytowego. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu, dlatego apelujemy o szczególną ostrożność i zwracanie uwagi na nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Kierowcy jadący tranzytem od strony Łodzi w kierunku Lublina i Rzeszowa powinni kierować się na ekspresową drogę S74 tuż za skrzyżowaniem kieleckiej ulicy Świętokrzyskiej z ulicą Warszawską wybierając stosowny pas ruchu i wjeżdżając do tunelu pod Aleją Solidarności. Na drogę ekspresową prowadzącą do Cedzyny można również wjechać korzystając z łącznicy węzła wybudowanego w miejscu kieleckiego skrzyżowania Alei Solidarności z ulicą Świętokrzyską.  W związku ze zmianą organizacji ruchu przełączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Świętokrzyskiej. Uruchomiona zostanie także sygnalizacja na skrzyżowaniu Alei Solidarności z ulicą Świętokrzyską.  Na odcinek drogi ekspresowej będzie można wjechać w Kielcach na węźle w miejscu skrzyżowania ulicy Świętokrzyskiej z Aleją Solidarności oraz w Cedzynie. W Cedzynie otwarte zostanie rondo, które w sposób bezkolizyjny skomunikuje drogę ekspresową S74 z dotychczasowym przebiegiem drogi nr 74 zarówno w kierunku Kielc jak i Opatowa oraz z drogą powiatową na Leszczyny.  Ruch lokalny wzdłuż całej inwestycji obsługiwać będzie sieć nowo wybudowanych dróg dojazdowych.

Cały wylot wschodni ma parametry drogi ekspresowej, dlatego nie przewidziano na tym odcinku jednopoziomowych skrzyżowań. W ramach inwestycji powstała między innymi kładka dla pieszych nad kielecką ulicą Świętokrzyską, wiadukt nad drogą S74 łączący ulicę Żniwną z Akademią Świętokrzyską, wiadukt w ciągu drogi 74 nad drogą powiatową do Woli Kopcowej, wiadukt w ciągu drogi gminnej stanowiącej dojazd do pól nad drogą 74, most na rzece Lubrzance i rondo w Cedzynie w miejscu włączenia nowego wylotu do istniejącej drogi nr74.

Odcinek miejski wylotu wschodniego realizowany był w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, w ramach którego  wyłoniony w jednym przetargu wykonawca wykonał projekt i zrealizował inwestycję. Odcinek pozamiejski był projektowany wcześniej przez biuro Transprojekt Warszawa. Przetarg na realizację inwestycji oraz zaprojektowanie odcinka miejskiego wygrało konsorcjum utworzone przez Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Fart” Spółka z o.o. z Kielc, Mosty-Łódź S.A. oraz Fardub Consulting sp. z o.o. z Kielc za kwotę blisko 285 mln złotych. Umowę z wykonawcą podpisano 24 kwietnia 2009. Budowa wylotu wschodniego z Kielc trwała 30 miesięcy i zakończyła się w terminie.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~fajowy :-) 2011-12-22

http://www.youtube.com/watch?v=gaxY91CGU5o http://www.youtube.com/watch?v=RRmECyapVt0

~astrolog 2011-12-19

Gratulacje dla kieleckiego oddzialu Gdaki. Teraz sprezcie sie i przygotujcie wylot S74 w strone wezla z S7, by byl pelny przelot przez Kielce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.