mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowa estakada w Gliwicach

Nowa estakada w Gliwicach

Na ukończeniu jest już projekt estakady nad torami kolejowymi na obrzeżach osiedla Kopernika w Gliwicach. Ma ona połączyć ul. Portową z ul. Perseusza. Przewiduje się, że prace przy jej budowie ruszą na przełomie III i IV kwartału br i potrwają dwa lata.

Nowa estakada w Gliwicach
Przyszła estakada umożliwi zmotoryzowanym mieszkańcom osiedla Kopernika szybki i bezpieczny dojazd do centrum miasta, z pominięciem zatłoczonej ul. Toszeckiej. Zapewni też kierowcom niezbędną trasę przejazdu na czas planowanej modernizacji starego wiaduktu wzdłuż DK 88.

Konieczność przebudowy zniszczonego obiektu wymusiła potrzebę stworzenia alternatywnej możliwości bezkolizyjnego przekraczania torów kolejowych w tym rejonie miasta. Istniejący wiadukt nie odpowiada od dłuższego czasu współczesnym wymaganiom inżynierskim. Został zbudowany w okresie II wojny światowej, w latach 1941 – 1944. Po ponad 60 latach nieprzerwanej eksploatacji nie nadaje się już nawet do naprawy, lecz do gruntownej przebudowy. Eksperci orzekli, że płyta pomostowa obiektu kwalifikuje się wyłącznie do wymiany. Postanowiono więc najpierw zadbać o stworzenie innej trasy przejazdu.
 
Temu właśnie celowi ma służyć planowana estakada łącząca ul. Portową z ul. Perseusza. Jej długość wyniesie 240 m, a szerokość – ponad 13 m. Pomieści ona 7-metrową jezdnię z dwoma pasami ruchu, chodnik oraz ścieżkę rowerową. Dojazd do estakady od strony ul. Portowej zostanie wykonany na nasypie, utworzonym dzięki wykorzystaniu murów oporowych. Przy okazji przewiduje się przebudowę odcinka ul. Portowej, a także dostosowanie fragmentu ul. Perseusza do nowych potrzeb komunikacyjnych.  

"Czas realizacji przedsięwzięcia wyniesie około dwa lata, a jego wartość szacuje się w sumie na 25 mln zł. W tegorocznym budżecie miejskim przewidziano na ten cel 8 mln zł. Po wzniesieniu i oddaniu do użytku nowej estakady będzie już można bez przeszkód przystąpić do przebudowy zniszczonego wiaduktu w ciągu DK 88" – informuje Elżbieta Tomaszewska, dyrektor Zarządu Budynków Miejskich w Gliwicach.
Tematy w artykule: slaskie projekty drogowe obiekty

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~zawiedziony klient 2010-05-26

NA ULICY PORTOWEJ 19 W GLIWICACH DZIAŁA FIRMA ZAJMUJĄCA SIĘ SERWISEM WÓZKÓW WIDŁOWYCH . TO OSZUŚCI I ZŁODZIEJE . UWAGA NA TĄ FIRME

~Pawel 2009-03-27

Alek zrodlo informacji to UM Gliwice

~Alek 2009-03-26

Na przełomie lat siedemdziesiątych iosiemdziesiątych wiadukt był nieczynny- remont kapitalny! Oczywiście w stylu peerelowskim, co było widać od razu. Ale pan/pani redaktor nie chciało się tego sprawdzić!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross