mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowa przeprawa przez Odrę otwarta

Nowa przeprawa przez Odrę otwarta

Pierwsze samochody przejechały nowo otwartym mostem przez Odrę pomiędzy Brzegiem Dolnym i Miękinią. Wyczekiwana od 20 lat przeprawa łączy południową i północną część województwa dolnośląskiego. Usprawni ona komunikację pomiędzy drogami wojewódzkimi nr 340 i nr 341, jednocześnie ułatwiająć włączenie się do autostrady A4 lub do drogi krajowej nr 94.Jest to jeden z najdłuższych mostów w Polsce.

Nowa przeprawa przez Odrę otwarta

Budowa mostu na Odrze w Brzegu Dolnym to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, a zarazem część Obwodnicy Aglomeracji Wrocławskiej, współfinansowane przez budżet Województwa Dolnośląskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz pomoc finansową ze strony lokalnych samorządów. Nazwa inwestycji jest nieco myląca i zawęża rzeczywisty zakres prac. Wraz z mostem na Odrze (565 metrów długości) powstał bowiem drugi most – na rzeczce Jeziorce (100 metrów długości) oraz ponad 6 km dróg dojazdowych po obydwu stronach. Wartość całej inwestycji to ponad 172 mln zł, z czego ponad 84 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

 Most, wraz z drogami dojazdowymi połączył leżącą w Powiecie Średzkim gminę Miękinia z gminą Brzeg Dolny (Powiat Wołowski), stwarzając dogodne połączenie drogowe dla sąsiadów mieszkających po obu stronach Odry. Do tej pory jedynym sposobem, by – bez nadkładania drogi – przedostać się na drugą stronę rzeki był rejs promem. Prom jednak pływał tylko w dzień, a jego kursowanie było zależne od pogody i poziomu wód. Nowy most jednak to nie tylko możliwość szybszego, bezpieczniejszego i wygodniejszego dotarcia z jednego brzegu na drugi. To także perspektywa rozwoju gospodarczego terenów położonych po obu jego stronach oraz otwarcia się nowych możliwości poszukiwania pracy czy atrakcyjnych terenów do zamieszkania dla okolicznych mieszkańców.  

Budowa mostu z Brzegu Dolnego do Miękini jest pierwszym etapem kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie Województwa Dolnośląskiego. Projekt ma znaczenie strategiczne dla regionu, ponieważ przyczyni się do stworzenia nowego układu drogowego łączącego drogi krajowe z drogami wojewódzkimi. Projekt ma charakter regionalny, ponieważ jest jednym z elementów Obwodnicy Aglomeracji Wrocławia, który w przyszłości będzie się łączył na południu z A4 (przecinając DK94 we wsi Błonie) a na północy z drogą krajową nr 5 (droga ekspresowa S5) w kierunku Poznania (przecinając DW340 w okolicach wsi Bukowice w rejonie Żmigrodu). W przyszłości trasa ta umożliwi wygodny i bezpieczny przejazd pomiędzy największymi miejscowościami leżącymi w sąsiedztwie stolicy regionu, bez konieczności wjeżdżania do Wrocławia. Oczywiście, na pełny efekt komunikacyjny trzeba będzie poczekać aż powstaną następne elementy obwodnicy, jednak trzeba podkreślić, że już wybudowanie przepraw przez Odrę i Jeziorkę bardzo usprawni przejazd Powiatu Wołowskiego w kierunku Wrocławia i z powrotem i ułatwi życie mieszkańcom miejscowości położonych w pobliżu. Następne etapy budowy obwodnicy aglomeracyjnej są w przygotowaniu.

 

Tematy w artykule: dolnoslaskie most

Podobne wiadomości:

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

~konio 2013-10-30

może jeden z najdłuższych w Brzegu Dln

~maras49 2013-10-30

Jeśli 565 m jest uważane za jeden z najdłuższych mostów to chętnie bym poznał ten ranking. Znam most o długości ok 1700 m w Koninie i jakoś nikt o nim nie mówił ze jeden z nadłuższych

~maras49 2013-10-30

Jeśli 565 m jest uważane za jeden z najdłuższych mostów to chętnie bym poznał ten ranking. Znam most o długości ok 1700 m w Koninie i jakoś nikt o nim nie mówił ze jeden z nadłuższych

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.