mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowa trasa przez Śląsk?

Nowa trasa przez Śląsk?

Istniejąca droga krajowa nr 79 przebiega przez samo centrum Metropolii Górnośląskiej. W związku z ogromnym natężeniem ruchu, powstał pomysł budowy nowej drogi, która odciąży istniejącą trasę. Miasta położone wzdłuż trasy będą musiały walczyć o pieniądze na budowę nowej drogi.

Nowa trasa przez Śląsk?
Rocznie droga krajową nr 79 na odcinku Bytom – Katowice przejeżdża ponad milion samochodów. Intensywnie eksploatowana trasa biegnie zaledwie kilka metrów od okien mieszkających w pobliżu drogi ludzi. Trasa ta jest również często zakorkowana. W godzinach szczytu przejazd nią zajmuje o wiele więcej czasu niż wieczorem czy w nocy. Dlatego w Bytomiu zorganizowano spotkanie, podczas którego zastanawiano się, jak usprawnić komunikację w centrum Metropolii Górnośląskiej. W spotkaniu udział wzięli: prezydent Bytomia Piotr Koj, prezydent Chorzowa Marek Kopel, zastępca prezydenta Katowic Józef Kocurek, senator RP Andrzej Misiołek, a także śląscy posłowie Tomasz Tomczykiewicz, Tomasz Głogowski, Jacek Brzezinka i Mirosław Sekuła.

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli na rozładowanie ruchu na drodze krajowej pomiędzy Bytomiem, a Katowicami jest budowa zupełnie nowej trasy, która byłaby odciążeniem dla istniejącej drogi. Bytom, Katowice i Chorzów starały się wspólnie o pieniądze na budowę tej drogi ze środków unijnych, w związku z przebudową infrastruktury na Euro 2012. Niestety, wniosek ten został odrzucony. Uznano zatem, że o pieniądze na ten cel należy walczyć w Ministerstwie Infrastruktury oraz w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Budowa nowej drogi i połączenie tego odcinka z planowaną drogą ekspresową S11, łączącą Śląsk z Wielkopolską, dałoby szansę także na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych Bytomia i Chorzowa.

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~rubicon 2009-02-19

Problemem na tej trasie jest Bytom, którego w kier. ws-zach nie da się szybko objechać, przeciskając się jednopasmową drogą przez ścisłe centrum. Trasa Średnicowa na razie kończy się w XIX wieku , czyli w dziesiątce kopalnianych osiedli, zwanych Rudą Śląską. Dobudowanie za dwa lata kolejnego odcineczka / 2.5 km/ do centrum Zabrza niczego nie poprawi, bo dalej brak skomunikowania tego końca z czymkolwiek szerszym i choćby dwu pasmowym. Dalsze przebicie przez Gliwice do A4 to sen niespełniony jeszcze przez dekadę?. Tym bardziej że gliwiccy kamienicznicy z Centrum zawiązali komitet protestacyjny, przeciwko przebiegowi DTŚ tunelem pod Centrum. Bo spadnie im wartość tych domków :). Trzymam kciuki za inicjatywę powyżej, bo ominięcie Bytomia oszczędzi wielu , sporo czasu.

~~Bonus 2009-02-18

do grego - to jest typowa trasa miejska, jak nawet sama nazwa mówi- średnicowa. Nie musi więc mieć oznaczenia ekspresowej, do tego mimo trzech pasów i skrzyżowań poziomowych wątpliwe, czy spełnia wszystkie wymogi. Ważne, żeby była szybką trasą przelotową przez miasto i te wymogi spełnia, żeby bezpiecznie i sprawnie przejechać przez zabudowany teren

~grego 2009-02-18

do dken - to nie autostrada tylko tzw Trasa Srednicowa w okolicach Chorzowa, Świętochłowic (droga niestety mimo ze caly czas 3 pasy w kazdym kierunku i bezkolizyjna nie jest nawet oznaczona jako Ekspresowa)

~local 2009-02-18

Zdarza mi się jeździć tą trasą i w szczycie ( rano kierunek Bytom => Katowice, popołudniu Katowice => Bytom) większość czasu się stoi a nie jedzie ;(. Kilkanaście skrzyżowań ze światłami na tych nastu kilometrach robi swoje. Tak naprawdę problem rozwiązała by bezkolizyjna obwodnica Chorzowa przedłużona do A4 z jednej strony a z drugiej do obwodnicy Bytomia i rozebranie starej trasy która bezsensownie przebiega przez Chorzowski rynek. Niestety ta obwodnica ma być budowana dopiero po euro 2012.

~dken 2009-02-17

skad jest to zdjecie tej autostrady, wyglada jakby nie w Polsce, ale widac po samochodach ze to jest Polska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.