mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowatorska przeprawa przez Dunajec

Nowatorska przeprawa przez Dunajec

Zakończono budowę pierwszego segmentu ponad 300-metrowego mostu przez Dunajec, stanowiącego część obwodnicy Starego Sącza. Mostów budowanych w wykorzystywanej podczas inwestycji technologii jest tylko kilka na świecie, w Europie będzie on pierwszy.

Nowatorska przeprawa przez Dunajec

Most na Dunajcu jest budowany z zastosowaniem technologii używanych po raz pierwszy w Polsce. Stalowa, ażurowa, konstrukcja powstaje w wytwórni konstrukcji stalowych, a po przewiezieniu na miejsce budowy, jej elementy są przesuwane w kierunku przeciwległego brzegu rzeki. Cała operacja będzie powtarzana 13 razy – bo właśnie tyle segmentów złoży się na nowy most. Długość przęsła nurtowego wynoszącą 143 metry wymusiła rzeka Dunajec zmieniająca od czasu do czasu swe koryto. Obrana metoda wznoszenia konstrukcji pozwoli ograniczyć ilość rusztowań potrzebnych do budowy i zmniejszy niebezpieczeństwo poniesienia strat wskutek ewentualnego wezbrania rzeki. Po ukończeniu inwestycji most ma szansę stać się wizytówką Sądecczyzny.

Zakres inwestycji obejmuje budowę obwodnicy o długości 3,5 km (klasa drogi GP) wraz z najtrudniejszym zadaniem - budową przeprawy mostowej na Dunajcu. Most liczyć będzie ponad 300 metrów. Powstanie także wiadukt nad linią kolejową PKP i dwa wiadukty nad drogami serwisowymi. Obwodnica połączy drogę w kierunku przejścia granicznego w Piwnicznej z drogą krajową nr 87 Chełmiec - Gołkowice - Krościenko. Inwestycja wyniesie blisko 50 mln zł.

Budowa obwodnicy Starego Sącza ma ogromne znaczenie ekonomiczne i gospodarcze dla regionu. To pierwszy etap większych prac. Poza wyprowadzeniem ciężkiego ruchu tranzytowego z zabytkowego centrum Starego Sącza  trasa stanie się też elementem obwodnicy Nowego Sącza. W niedalekim czasie planowa jest też budowa obwodnicy Podegrodzia. W połączeniu z budowaną obwodnicą – zdecydowanie ułatwi ruch tranzytowy pomiędzy Sądecczyzną, a Podhalem oraz tych regionów z południem Europy.

Przeczytaj także:

Powstanie Beskidzka Droga Integracyjna (2007-07-26)

Zaprojektują obwodnicę Chrzanowa (2007-04-13)

Sądeckie inwestycje (2007-10-17)

 


Podobne wiadomości:

Powstanie Beskidzka Droga Integracyjna

Powstanie Beskidzka Droga Integracyjna

Polskie drogi 2007-07-26

Komentuj:

~maras49 2007-08-10

otwórz stronę witamy w koninie tam jest podobny most tylko żelbetowy, a więc trudniejszy do nasuwania. Z tym , że on jest prawie gotowy (też technologią nasuwania 200 m) można go zobaczyć na żywo w Koninie - na dziś powstają pylony

~Casandra 2007-08-09

Szkoda ze nie mozna zobaczyc wizualki. To zdjecie po prawej jest nie do sciagniecia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.