mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe kilometry dróg jeszcze przed 1 listopada

Nowe kilometry dróg jeszcze przed 1 listopada

Drogowcy czynią starania, aby przed 1 listopada br. udostępnić kierowcom nowe odcinki dróg. Chodzi o 35-kilometrowy fragment autostrady A4 Tarnów - Dębica i około 40 km odcinek drogi ekspresowej S8 w województwie łódzkim. Na otwarcie czeka też ekspresowa północna obwodnica Lublina.

Nowe kilometry dróg jeszcze przed 1 listopada

Wykonawcy autostrady A4, konsorcjum Heilit+Woerner oraz Budimex, zapewniają, że autostradą A4 z Rzeszowa do Krakowa będzie można pojechać już w czwartek 30 października 2014 r. Potwierdza to także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodaje wykonawca - główna trasa ma zostać oddana do użytku przed terminem kosztem późniejszego oddania dróg dojazdowych, które powinny być gotowe do końca maja 2015 r. W budowie będzie jeszcze droga biegnąca po liczącej ponad 1,3 kilometra estakadzie nad Wisłoką koło Dębicy.

Przypomnijmy, umowę (po problemach z wcześniejszymi wykonawcami) z konsorcjum podpisano 7 maja 2013 r. i obejmuje kontynuację budowy autostrady A4 od węzła Krzyż k. Tarnowa (Małopolska) do węzła Dębica-Pustynia (Podkarpackie). To ostatni brakujący odcinek, który da ciągłość A4 między Rzeszowem a zachodnią granicą państwa. Inwestycja obejmuje budowę 35 km odcinka autostrady z dwoma węzłami komunikacyjnymi, 3-kilometrowym odcinkiem lotniskowym, 60 km dróg dojazdowych oraz jedną z najdłuższych w Polsce estakad.

To drugi odcinek A4 budowany przez konsorcjum, któremu przewodzi firma Heilit+Woerner z koncernu Strabag. Poprzedni 21-kilometowy odcinek między Brzeskiem a Wierzchosławicami, również realizowany został przez Heilit+Woerner oraz Strabag wraz z IMB Podbeskidzkie. Umowę na trzeci odcinek A4 Rzeszów (węzeł Rzeszów Wschód)-Jarosław (węzeł Jarosław Zachód), który zrealizuje w konsorcjum Strabag i Budimex, podpisano 16 września br. Ten 42-kilometrowy odcinek budowało wcześniej konsorcjum Polimex-Mostostal. Będzie to ostatni brakujący odcinek A4 spinający zachodnią granicę ze wschodnią. Obecny wykonawca na dokończenie prac ma 14 miesięcy (bez okresów zimowych).

Dobre informacje płyną także z województwa łódzkiego. Zakończyły się prace budowlane na kolejnych odcinkach drogi ekspresowej S8 prowadzącej z Wrocławia do Łodzi. W ostatnim czasie trwały procedury odbioru i wydawanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. Najprawdopodobniej 29 października (środa), nowe odcinki S8 zostaną dopuszczone do ruchu. Łącznie liczą one blisko 40 km długości i połączą Walichnowy, Złoczew i Sieradz. Dzięki temu kierowcy będa mogli przejechać ekspresówką S8 z Wrocławia aż do Sieradza.

Nowy odcinek S8 Walichnowy – Złoczew – Sieradz będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 metra każdy. (Istnieje możliwość dobudowania trzeciego – zewnętrznego - pasa w przyszłości). Każda jezdnia będzie także wyposażona w pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. Po nowej drodze będą mogły jeździć najcięższe dopuszczone do ruchu pojazdy, co oznacza, że nawierzchnia będzie wytrzymywała nacisk 11,5 tony na oś pojazdu. Na drogę będzie można wyjechać lub z niej zjechać wyłącznie za pośrednictwem węzłów, co oznacza, że nie będzie na niej tradycyjnych skrzyżowań jednopoziomowych, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Trasa na całej długości będzie także ogrodzona. Na nowej drodze będzie można jeździć z maksymalną szybkością 120 km/h.

Po oddaniu fragmentu Walichnowy - Sieradz będzie można dojechać ekspresówką z Wrocławia do okolic Sieradza. Aby poruszać sie sprawnie na trasie Wrocław - Łodź - Warszawa brakuje jeszcze odcinka S8 Sieradz – Łask. Ten odcinek o długości 30 km najprawdopodobniej będzie oddany do użytkowania z początkiem 2015 roku.

To nie koniec dobrych wiadomości... Na przełomie października i listopada ma być oddany północny fragment obwodnicy Lublina pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik (10,2 km). To pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta, a kierowcy będą mieli do dyspozycji już całą, blisko 70-kilometrową trasę. Przypomnijmy, od połowy października br. kierowcy mają do dyspozycji 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 stanowiący wschodnią obwodnicę Lublina. 

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Golf VI, Astra III, Audi A4, VW Passat B6,...

auto motor i sport 0000-00-00

Pięć samochodów używanych - VW Golf i Passat, Audi A4, Opel Astra i Honda Civic - najczęściej poszukiwanych przez kierowców. Polecamy silniki warte uwagi, odradzamy te mniej udane.  

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Jumper 2014-10-30

Do przedmócwów: ja się bardzo cieszę, że mamy nowe odcinki S-ek i Autostrad. Tyle jednak było ględzenia w mediach o płynnym przejściu do nowego budżetu unijnego a zaglądnijcie sobie co piszą na ten temat i jak się przedstawiają wykresy fachowców i znawców tematu na skyscrapercity.com w dziale polskiej infrastruktury. Kilkanaście miesięcy pustki inwestycyjnej przed nami. Cały 2013 prawie nie było przetargów, to stracony czas. Należy zwracać uwagę, że nie jest sukcesem oddanie teraz inwestycji do użytku ponad dwa lata po terminie. Z gazoportu w Świnoujściu też sukces będą robić podczas gdy pierwszy tankowiec nie ma się gdzie rozładować a skroplony gaz został kupiony. Kolejne rażące opóźnienie w tak strategicznej sprawie ale niech ktoś zwróci uwagę że to miliony strat to zaraz go zjedzą że marudzi. Tak więc : brawo GDDKiA, jestem dumny z tempa robót w Polsce, oby tak dalej, nie ważne kiedy, "przyjdzie walec i wyró".

~mms 2014-10-30

jeszcze 15 lat temu do głowy by wielu nie przyszło że można u nas jezdzić takimi drogami - malkontentow nie brakuje zawsze im mało albo coś za późno. Jak będziesz umierał to pomyślisz raz inaczej - czemu tak wcześnie (a młodzi pomyśla tak jak ty dzisiaj).

~drogfan 2014-10-28

dajcie spokoj no tak wyszlo nie ich wina ze firmy padly nie dały rady zresztą co za roznica wszyscy taki pospiech tyle lat tych drog nie było i jakos wszyscy zyli a nagle wlk wow a już to marudzenie zamiast się cieszyc i podziekowac to się pruja

~rosol 2014-10-28

Upaina...

~Jumper 2014-10-28

I atk oto kończy się budowa dróg na Euro 2012. Odcinki A4 oraz S8 po dwóch latach opóźnień właśnie są na ukończeniu [poza A4 przy granicy z Upainą]. Potem jeszcze reszta obwodnicy Lublina, w grudniu reszta obwodnicy Poznania, na wiosnę reszta S8 pod Łodzią czyli Sieradz-Łask i gdyby nie opóźniające się prace przy S69 to mamy bite PÓŁTORA ROKU PRZERWY W ODDAWANIU DRÓG SZYBKIEGO RUCHU. Z takim hukiem zapowiadana ciągłość między kolejnymi budżetami UE można między bajki włożyć. A odcinki którymi się teraz przez pół roku będą chwalić są opóźnione o dwa lata. Żaden sukces jak dla mnie a premie sobie wypłacą w GDACE na bank...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.