mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe kilometry w sieci dróg ekspresowych

Nowe kilometry w sieci dróg ekspresowych

Na drogowej mapie Polski przybyły nowe kilometry dróg ekspresowych.  W tym miesiącu do ruchu oddano odcinki drogi ekspresowej S3 w województwie lubuskim, S17 na Lubelszczyźnie. W sumie łączna długość dróg ekspresowych w Polsce wynosi teraz ponad 1133 km.

Nowe kilometry w sieci dróg ekspresowych
S3

Od blisko dwóch tygodni kierowcy mogą cieszyć się kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S3. Dzięki oddaniu do ruchu 5 km obwodnicy Świebodzina (odcinek S3 od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe) kierowcy w tej części regionu mają do dyspozycji prawie 30-km odcinek drogi ekspresowej. Obwodnica Świebodzina połączyła bowiem wcześniej oddane fragmenty S3: od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km, oddany 27 maja br.) i od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km - oddany 18 czerwca br.).

- Wszystkie odcinki umożliwiają bezpośredni dostęp drogą S3 od strony Zielonej Góry do autostrady A2. Czas przejazdu skraca się o blisko 20 minut. Trasa S3 prowadzi teraz ruch bezkolizyjnie nad skrzyżowaniem drogi nr 3 z drogą nr 92, co korzystanie wpłynie na płynność i bezpieczeństwo ruchu - zaznacza GDDKiA oddział w Zielonej Górze.

W sierpniu ma być oddany do użytku kolejny odcinek S3 o długości około 13 km, od węzła Jordanowo do Międzyrzecza. Z kolei w połowie 2014 roku pod koła kierowców trafi budowany odcinek S3 od Międzyrzecza do Gorzowa Wielkopolskiego. Co ważne ruszyła realizacja kolejnych odcinków w lubuskiem. W czerwcu GDDKiA ogłosiła przetargi na dobudowanie drugiej jezdni S3 dla obwodnic Gorzowa Wielkopolskiego i Międzyrzecza oraz na południe od Sulechowa do Nowej Soli.


S17

W ostatnich dniach droga ekspresowa S17 na Lubelszczyźnie powiększyła się o ponad 12 kilometrowy odcinek od Lublina do obwodnicy Piask. - Odcinek S17 od Lublina do Piask to dawna droga krajowa, która została gruntownie przebudowana. Prace obejmowały m.in. budowę  bezkolizyjnych skrzyżowań  oraz kładek dla pieszych. Wcześniej obwodnicę Piask dostosowano do parametrów trasy ekspresowej. Wzdłuż drogi zamontowano ogrodzenie, wymieniono warstwę ścieralną nawierzchni, oznakowanie poziome i pionowe. Jadąc od strony Lublina kierowcy na węźle Piaski Zachód mogą zjechać z drogi ekspresowej docierając do okolicznych miejscowości, a na kolejnym węźle Piaski Wschód wybrać kierunek na Chełm i przejście graniczne z Ukrainą w Dorohusku (DK12) lub na Zamość i przejście w Hrebennem (DK17) - informuja drogowcy z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad.

Wcześniej oddano, dostosowaną do parametrów drogi ekspresowej, ponad 4 kilometrową obwodnicę Piask. W efekcie kierowcy mają do dyspozycji już ponad 40 kilometrów S17, a w realizacji są jeszcze trzy kolejne odcinki S17 o łącznej długości blisko 31 km. Kierowcy korzystają już z 24-kilometrowego odcinka S17 od węzła Kurów Zachód do węzła Jastków. Kolejny fragment trasy pomiędzy węzłami Jastków i Lublin Sławinek zostanie oddany do ruchu jesienią br.


Nowe odcinki ekspresówek będą stopniowo włączane do sieci dróg objętych opłatami. Jeszcze w tym roku do systemu ViaTOLL włączonych zostanie 400 kilometrów nowych dróg krajowych, ekspresowych i autostrad. W tym roku kolejne rozszerzenia planowane sa jesienią - w październiku i listopadzie.  
Ale na tym nie koniec bo jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad system będzie sukcesywnie poszerzany wraz z budową kolejnych odcinków dróg i autostrad. Docelowo w 2018 roku ma objąć 7 000 km.Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando