mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane

Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane

Uroczyście otwarto linię kolejową Kraków-Zakopane na odcinku Stryszów-Zembrzyce. Inwestycję zrealizowała Skanska na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Projekt zakończył się 6 miesięcy przed planowanym terminem. Wartość zadania to blisko 170 mln zł netto.

Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane
W ramach prac budowlanych na terenie zbiornika Świnna Poręba, RZGW oraz PKP otworzyły linię kolejową łączącą Kraków z Zakopanem na odcinku Stryszów-Zembrzyce.

Na nowej trasie kolejowej powstały dwa mosty. Dłuższy, prawie 400-metrowy obiekt powstał w Zembrzycach k. Suchej Beskidzkiej nad rzeką Skawą. - Siedmioprzęsłowy most o konstrukcji łukowej, usytuowany jest na podporach o wysokości 24 m – tłumaczy Robert Jaskot, Menadżer Projektu, Skanska. To największy tego typu obiekt w Małopolsce. Tym mostem na trasie Kraków-Zakopane pasażerowie przejadą nad lustrem wody zbiornika Świnna Poręba.

Drugi zlokalizowany jest w Dąbrówce. Przeprawa przez Stryszówkę ma 4 przęsła, długość 234 m i wysokość 27 m. Jest częścią projektu przełożenia fragmentu linii kolejowej Kraków-Zakopane na odcinku Stryszów-Sucha Beskidzka.


Poza mostami kolejowymi powstał również jeden drogowy w miejscowości Dąbrówka oraz droga na terenie Zembrzyc i Stryszowa. - Obiekt drogowy ma 234 m długości, 14,5 m szerokości i maksymalną wysokość 28 m. Jest zbudowany z 4 przęseł o długości 56,7 m każde – mówi Jacek Kapałka, Kierownik Budowy, Skanska. Ustrój nośny został podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych. Przez most przebiega nowa trasa z Zembrzyc do Stryszowa o długości 5,4 km i jezdni o szerokości 6 m. – Droga ta jest położona wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, równolegle do linii kolejowej na nasypie hydrotechnicznym – tłumaczy Jacek Kapałka. W najbliższy poniedziałek, tj. 15 grudnia br. o godz. 9.00 odbędzie się próbne obciążanie mostu.
Tematy w artykule: malopolskie most

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.