mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane

Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane

Uroczyście otwarto linię kolejową Kraków-Zakopane na odcinku Stryszów-Zembrzyce. Inwestycję zrealizowała Skanska na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Projekt zakończył się 6 miesięcy przed planowanym terminem. Wartość zadania to blisko 170 mln zł netto.

Nowe mosty kolejowe i drogowe na trasie Kraków - Zakopane
W ramach prac budowlanych na terenie zbiornika Świnna Poręba, RZGW oraz PKP otworzyły linię kolejową łączącą Kraków z Zakopanem na odcinku Stryszów-Zembrzyce.

Na nowej trasie kolejowej powstały dwa mosty. Dłuższy, prawie 400-metrowy obiekt powstał w Zembrzycach k. Suchej Beskidzkiej nad rzeką Skawą. - Siedmioprzęsłowy most o konstrukcji łukowej, usytuowany jest na podporach o wysokości 24 m – tłumaczy Robert Jaskot, Menadżer Projektu, Skanska. To największy tego typu obiekt w Małopolsce. Tym mostem na trasie Kraków-Zakopane pasażerowie przejadą nad lustrem wody zbiornika Świnna Poręba.

Drugi zlokalizowany jest w Dąbrówce. Przeprawa przez Stryszówkę ma 4 przęsła, długość 234 m i wysokość 27 m. Jest częścią projektu przełożenia fragmentu linii kolejowej Kraków-Zakopane na odcinku Stryszów-Sucha Beskidzka.


Poza mostami kolejowymi powstał również jeden drogowy w miejscowości Dąbrówka oraz droga na terenie Zembrzyc i Stryszowa. - Obiekt drogowy ma 234 m długości, 14,5 m szerokości i maksymalną wysokość 28 m. Jest zbudowany z 4 przęseł o długości 56,7 m każde – mówi Jacek Kapałka, Kierownik Budowy, Skanska. Ustrój nośny został podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych. Przez most przebiega nowa trasa z Zembrzyc do Stryszowa o długości 5,4 km i jezdni o szerokości 6 m. – Droga ta jest położona wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, równolegle do linii kolejowej na nasypie hydrotechnicznym – tłumaczy Jacek Kapałka. W najbliższy poniedziałek, tj. 15 grudnia br. o godz. 9.00 odbędzie się próbne obciążanie mostu.
Tematy w artykule: malopolskie most

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.