Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe obwodnice na płn. "trójce"

Nowe obwodnice na płn. "trójce"

Latem korki na "trójce" to codzienność. Jadący nad morze lub powracający często utykają m.in. w okolicach Miękowa (niedaleko Goleniowa). Dzięki planowanym obwodnicom ma się to zmienić.

Nowe obwodnice na płn.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza w niedalekiej przyszłości wybudować obwodnice na trasie nr 3. Jedna pozwoli kierowcom ominąć od zachodniej strony wieś  Miękowo, druga - miejscowości Troszyn i Ostromice.

W przypadku 4-kilometrowej obwodnicy Miękowa w tym miesiącu spodziewane jest wydanie przez wojewodę pozwolenia na budowę. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 100 mln zł. GDDKiA liczy na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na wykonanie obwodnicy.

Również na końcowym etapie procesu przygotowawczego jest kolejna planowana na "trójce" inwestycja - budowa węzła Parłówko wraz z obwodnicami Troszyna i Ostromic (łącznie ponad 6 km drogi ekspresowej). „Gotowe są wszelkie dokumenty przetargowe, projekt budowlany i wykonawczy” – poinformował „Kurier Szczeciński Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA. Inwestycja realizowana jest w myśl znowelizowanej w ub. roku specustawy drogowej. 26 stycznia br. został złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To dokument łączący wcześniejszą decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. Przewidujemy jego uzyskanie w połowie maja tego roku. Po uprawomocnieniu się tej decyzji grunt pod drogę przejdzie na własność Skarbu Państwa, a dotychczasowym właścicielom będą wypłacone odszkodowania. W maju przewidziane jest rozpoczęcie II etapu przetargu ograniczonego na budowę węzła z obwodnicami. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w wakacje, a prace budowlane - ruszyć w III kwartale br. Inwestycja (dwa razy droższa od obwodnicy Miękowa) będzie prawdopodobnie realizowana ze środków krajowych.

Kiedy pojedziemy nowymi obwodnicami? Na pewno nie w ciągu najbliższych dwóch sezonów. Miękowo ominiemy najwcześniej w 2011 roku. Również węzeł Parłówko oraz obwodnice Troszyna i Ostromic mają być gotowe co najmniej za dwa lata.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~MiTCH 2009-06-07

4km obwodnicy - 100mln zł. Tak się buduje w Polsce. Jest to 2 x drożej niż za podobny odcinek autostrady w Niemczech.

~myślący 2009-05-08

ha ha na niektórych mapach drogowych obwodnica Miękowa istnieje już od lat

miki 2009-05-08

na obwodnicy miękowa to będzie juz S3 tak??? Czy wybudują tylko nowy ślad krajowej 3? Ale to byłoby totalnie bez sensu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?
Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?
Żeby na drogach było bezpiecznie, kierowcy muszą przestrzegać przepisów i jeździć z wyobraźnią. Jednak nie wszyscy stosują się do przepisów, a popełniając wykroczenia drogowe narażają się na konsekwencje w postaci mandatu karnego.