mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe obwodnice na płn. "trójce"

Nowe obwodnice na płn. "trójce"

Latem korki na "trójce" to codzienność. Jadący nad morze lub powracający często utykają m.in. w okolicach Miękowa (niedaleko Goleniowa). Dzięki planowanym obwodnicom ma się to zmienić.

Nowe obwodnice na płn.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza w niedalekiej przyszłości wybudować obwodnice na trasie nr 3. Jedna pozwoli kierowcom ominąć od zachodniej strony wieś  Miękowo, druga - miejscowości Troszyn i Ostromice.

W przypadku 4-kilometrowej obwodnicy Miękowa w tym miesiącu spodziewane jest wydanie przez wojewodę pozwolenia na budowę. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 100 mln zł. GDDKiA liczy na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na wykonanie obwodnicy.

Również na końcowym etapie procesu przygotowawczego jest kolejna planowana na "trójce" inwestycja - budowa węzła Parłówko wraz z obwodnicami Troszyna i Ostromic (łącznie ponad 6 km drogi ekspresowej). „Gotowe są wszelkie dokumenty przetargowe, projekt budowlany i wykonawczy” – poinformował „Kurier Szczeciński Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA. Inwestycja realizowana jest w myśl znowelizowanej w ub. roku specustawy drogowej. 26 stycznia br. został złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To dokument łączący wcześniejszą decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. Przewidujemy jego uzyskanie w połowie maja tego roku. Po uprawomocnieniu się tej decyzji grunt pod drogę przejdzie na własność Skarbu Państwa, a dotychczasowym właścicielom będą wypłacone odszkodowania. W maju przewidziane jest rozpoczęcie II etapu przetargu ograniczonego na budowę węzła z obwodnicami. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w wakacje, a prace budowlane - ruszyć w III kwartale br. Inwestycja (dwa razy droższa od obwodnicy Miękowa) będzie prawdopodobnie realizowana ze środków krajowych.

Kiedy pojedziemy nowymi obwodnicami? Na pewno nie w ciągu najbliższych dwóch sezonów. Miękowo ominiemy najwcześniej w 2011 roku. Również węzeł Parłówko oraz obwodnice Troszyna i Ostromic mają być gotowe co najmniej za dwa lata.

Podobne wiadomości:

Zdobądź rajdowe nagrody od Citroëna!

auto motor i sport 0000-00-00

Citroen DS3 - pierwsze zdjęcie kabiny...

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~MiTCH 2009-06-07

4km obwodnicy - 100mln zł. Tak się buduje w Polsce. Jest to 2 x drożej niż za podobny odcinek autostrady w Niemczech.

~myślący 2009-05-08

ha ha na niektórych mapach drogowych obwodnica Miękowa istnieje już od lat

miki 2009-05-08

na obwodnicy miękowa to będzie juz S3 tak??? Czy wybudują tylko nowy ślad krajowej 3? Ale to byłoby totalnie bez sensu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.