mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe odcinki S3 coraz bliżej

Nowe odcinki S3 coraz bliżej

Poznaliśmy rozstrzygnięcia przetargów na budowę trzech kolejnych odcinków drogi ekspresowej S3 w województwach lubuskim i dolnośląskim. Nowymi odcinkami ekspresówki pojedziemy w 2018 roku.

Nowe odcinki S3 coraz bliżej
W lubuskim oddziale GDDKiA podpisano umowy na budowę dwóch odcinków drogi S3 - od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce liczący 16,4 km i drugi od Gaworzyc do węzła Kaźmierzów o długości 16,9 km. Pierwszy z tych odcinków wybuduje firma Dragados, drugi zaś konsorcjum Mirbud i Erbedim. Oba zadania, które opiewają na łączną kwotę 803 mln zł, mają zostać zrealizowane do 19 czerwca 2018 r.

Umowa na wybudowanie dwóch fragmentów S3 jest pierwszą w województwie lubuskim, która będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj". Oznacza to, że wykonawcy będą mieć prawo do wprowadzenia w projekcie pewnych zmian, które uznają za korzystniejsze z punktu widzenia całego zadania. Każda zmiana naturalnie będzie musiała zostać odpowiednio uzasadniona i zaakceptowana przez inwestora. Jest to furtka do wprowadzenia nowych technologii, materiałów czy też rozwiązań inżynieryjnych, jakie pojawią się już w trakcie realizacji kontraktu.

Nowa trasa drogi ekspresowej S3 w woj. lubuskim rozpoczyna się przed miejscowością Nowe Miasteczko w miejscu wybudowanej już jednojezdniowej obwodnicy Nowej Soli. Miejsce to przypada za wiaduktem drogi wojewódzkiej nr 283, gdzie zlokalizowany zostanie węzeł Nowa Sól Południe. W ramach robót powstaną dwie jezdnie drogi o łącznej długości 33,3 km, pięć węzłów drogowych (oprócz wymienionych wyżej jeszcze Drożów i Potoczek) oraz 33 obiekty mostowe.W województwie dolnośląskim udało się podpisać tylko jedną umowę na budowę 14,5-kilometrowego odcinka S3 od węzła Kaźmierzów do Lubin Północ. Na zadanie IV od węzła Lubin Północ do węzła Lubin Południe wpłynęło odwołanie, zaś zadanie V od węzła Lubin Południe do węzła Legnica II znajduje się w kontroli uprzedniej u Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W obu przypadkach GDDKiA planuje podpisanie umów w styczniu przyszłego roku.

Wykonawcą dolnośląskiego odcinka drogi S3 będzie konsorcjum firm Salini, Todini oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export-Tribex, które zrealizuje zadanie za ok. 561 mln zł.

Nowa droga ekspresowa S3 od Nowej Soli do Legnicy będzie liczyła prawie 80 km, a jej wybudowanie będzie kosztować ok. 2,5 mld zł. Planowany termin oddania do ruchu to połowa 2018 roku.

Warto dodać, że na etapie przetargu znajdują się również dwa kolejne odcinki S3 od Legnicy do Jawora i od Jawora do Bolkowa o łącznej długości ponad 38 km. Podpisanie umów planowane jest w połowie 2015 roku, a oddanie do ruchu na przełomie 2018/2019.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision E - elektryczna przyszłość
Skoda Vision E - elektryczna przyszłość
Na targach motoryzacyjnych w Szanghaju zadebiutuje elektryzująca premiera Skody. Pięciodrzwiowy SUV potrafi pokonać nawet 500 km wykorzystując wyłącznie energię elektryczną, a do tego posiada zdolność autonomicznej jazdy trzeciego stopnia.