mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. Nowe regulacje zmieniają procedury nabywania nieruchomości pod inwestycje drogowe.

Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Zgodnie z nowelizacją, w momencie ostatecznego ustalenia lokalizacji drogi, nieruchomości automatycznie stawałyby się własnością skarbu państwa. Do tej pory GDDKiA nabywała nieruchomość od właściciela w drodze umowy cywilnoprawnej. W przypadku odrzucenia oferty przez właściciela, GDDKiA składała wniosek do wojewody o wywłaszczenie spornej działki.
Nowe przepisy również przewidują stosowne odszkodowanie za wywłaszczenie. Wysokość odszkodowania ma być ustalana wg stanu i wartości na dzień wydania decyzji o zajęciu terenu. Jeżeli wysokość odszkodowania nie odpowiada właścicielowi, istnieje możliwość przekazania sprawy do sądu, który zadecyduje czy odszkodowanie odpowiada rzeczywistej wartości nieruchomości.

Pojawiły się jednak wątpliwości związane z oczekiwaniem na wypłacenie odszkodowania. Dla Instytutu Spraw Obywatelskich została przygotowana opinia, zgodnie z którą część regulacji nowej ustawy jest niezgodna z konstytucją – możliwa jest sytuacja, w której właściciel działki jest pozbawiony prawa własności na wiele miesięcy lub lat przed otrzymaniem odszkodowania.

Prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że wywłaszczenie usprawiedliwia ważny interes społeczny, a takim z pewnością jest budowa dróg i autostrad. Wywłaszczenie musi również wiązać się ze słusznym odszkodowaniem, a to nie zostało sprecyzowane. Dlatego odszkodowania powinny być wypłacane szybko i w odpowiedniej, rynkowej wysokości.

Przeczytaj także:

'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe (2006-10-31)

Zmiany w zamówieniach publicznych (2006-10-26)

Standaryzacja inwestycji drogowych (2006-10-11)

Obwodnica Lublina tuż, tuż... (2006-12-05)


 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Obwodnica Lublina tuż, tuż...

Obwodnica Lublina tuż, tuż...

Polskie drogi 2006-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.