mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe rondo turbinowe w Prądach

Nowe rondo turbinowe w Prądach

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddał do użytku jedno z pierwszych w Polsce rond turbinowych. Nowe skrzyżowanie znajduje się na łącznicy węzła autostrady A4 w Prądach, gdzie krzyżuje się ona z drogą krajową nr 46.

Nowe rondo turbinowe w Prądach
W Prądach koło Opola powstało jedno z pierwszych w naszym kraju skrzyżowań typu rondo turbinowe (czyli takie, na którym ruch w konkretnych kierunkach jest rozdzielony i bez łamania przepisów nie da się już zmienić trasy). Skrzyżowanie wybudowano na łącznicy węzła Prądy na autostradzie A4, gdzie łączy się ona z drogą krajową nr 46. W tym miejscu dochodziło w ostatnich latach do wielu kolizji i wypadków, w tym także śmiertelnych i dlatego skrzyżowanie oznaczone było jako „czarny punkt”. Rondo turbinowe pozwoli zatem znacznie poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu.

Główna różnica pomiędzy tradycyjnym rondem, a rondem turbinowym polega na tym, że nie przecinają się na nim potoki ruchu z pasa wewnętrznego i zewnętrznego. Pojazdy są na nim w naturalny sposób kierowane na właściwe, wcześniej zaplanowane wyloty ronda. Ryzyko kolizji jest więc znacznie mniejsze.

Koncepcję ronda opracowała krakowska firma Ekodroga, przy udziale znanego specjalisty z zakresu bezpieczeństwa i inżynierii ruchu prof. Mariana Tracza z Politechniki Krakowskiej. Tego typu rozwiązania zdały już egzamin w innych krajach europejskich, głównie w Holandii. Budowa nowego skrzyżowania w Prądach kosztowała około 4 mln zł.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~maras49 2009-01-15

zasadnicze w życiu

~markowy 2009-01-14

a jakie to ma znaczenie?

~maras49 2009-01-14

markowy - a spróbój zawrócic na tym rondzie bez łamania przepisow. Czekam na odpowiedź.

~markowy 2009-01-13

najlepszy sposob na przeciecie sie drog, miejmy nadzieje ze takie ronda beda standardem

~bullit 2009-01-13

...a w krakowie jest od dawna ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.