mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe wyświetlacze czasu na toruńskich ulicach

Nowe wyświetlacze czasu na toruńskich ulicach

Drogowcy w większych miastach inwestują w zegary odmierzające czas do zmiany świateł na sygnalizatorze. Ostatnio Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zakupił kolejne wyświetlacze czasu. Dwanaście urządzeń zostanie zamontowanych w miejscach, które wytypowała Komisja Bezpieczeństwa, działająca przy Miejskim Zarządzie Dróg w Toruniu. Są to przede wszystkim skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu. Koszt urządzeń wraz z montażem wynosi ponad 36 tysięcy złotych.

Nowe wyświetlacze czasu na toruńskich ulicach
Wyświetlacze czasu zostaną zamontowane m.in. na  skrzyżowaniu al. Solidarności - Szosy Chełmińskiej (2 szt.), pl. Rapackiego – pl. Artylerzysty - Wałach gen. Sikorskiego (4 szt.), pl. św. Katarzyny (2 szt.), Dobrzyńskiej - Woli Zamkowej –Warszawskiej (4 szt.).

Pierwszy wyświetlacz czasu został zamontowany przez toruńskich drogowców pod koniec ubiegłego roku na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i Odrodzenia.

Wiedza o tym, ile czasu pozostało do zmiany świateł, pozwala uczestnikowi ruchu drogowego na wcześniejsze przygotowanie się do podjęcia odpowiednich działań w momencie zmiany sygnału. Przyczynia się to do uzyskania wielu korzyści.

Wyświetlacz czasu WCS-1 daje możliwość kierującemu pojazdem ciężarowym odpowiednio wcześniej przygotować się do ruszenia, tak aby po zapaleniu się światła zielonego pojazd ruszał, a nie dopiero przygotowywał się do tego manewru. Przeprowadzone badania wykazują, że jeśli pierwszy w kolejce jest samochód ciężarowy, to zastosowanie tego typu wyświetlacza umożliwia zwiększenie przepustowości średnio o 2 pojazdy osobowe w każdym cyklu sygnalizacji. Skutkuje to poprawą przepustowości średnio o 70 pojazdów na godzinę dla każdego pasa ruchu. Jeśli pierwszym pojazdem jest samochód osobowy, wtedy zwiększenie przepustowości kształtuje się na poziomie od 0,8 do 1,5 pojazdu na każdy cykl sygnalizacji. Wyświetlacz aktywnie przyczynia się do ochrony środowiska, gdyż znajomość czasu świecenia światła zielonego, zapobiega gwałtownemu przyspieszaniu, zaś kierowcy oczekujący na czerwonym świetle mogą wyłączyć silnik. Skutkuje to redukcją emisji spalin i zmniejsza zużycie paliwa. Zdaniem producenta wyświetlacz poprawia płynność oraz bezpieczeństwo ruchu, gdyż kierujący pojazdem, widząc, że ma jeszcze dużo czasu na świetle zielonym, nie przyspiesza. Powoduje to, że przejazd przez skrzyżowanie jest bezpieczniejszy i bardziej płynny. Przy złych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg), znajomość czasu wyświetlenia światła zielonego umożliwia wcześniejsze przygotowanie się do manewru zatrzymania. Pozwala to uniknąć gwałtownego hamowania. Warto podkreślić, że urządzenie ogranicza blokowanie skrzyżowania przez pojazdy nie mogące go opuścić. Jeśli kierujący widzi, że zjazd ze skrzyżowania jest niemożliwy, a czasu światła zielonego jest mało, to najczęściej powstrzymuje się od wjazdu w obszar skrzyżowania.

Podobne wiadomości:

Audi A1 – oficjalnie

auto motor i sport 0000-00-00

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~Michał 2010-02-03

Bułgaria, Rumunia, czasem Słowacja tam jakaś nie maja problemu z zastosowaniem tych "nowinek". Bez kitu aż badania trzeba było robić żeby się dowiedzieć że lepiej jest kiedy kierowca wie ile czasu mu zostało do zapalenia innego światła... To powinno się znaleźć na każdym skrzyżowaniu ze światłami i to powinna być norma a nie wielka rewolucja....

~Krzysztof400 2010-02-03

Wreszcie zaczynają robić coś sensownego. Ja osobiście od lat widzę takie "nowinki" w Rumunii, a na Litwie i na Ukrainie zanim zapali się czerwone to zielone najpierw pulsuje a potem zapala się pomarańczowe no i w końcu czerwone. Naprawdę są duże oszczędności w portfelu bo odchodzi problem przejazdu na czerwonym ;o)

~hajduczek 2010-02-03

od 0,8 do 1,5 aut więcej przejedzie na jednym cyklu, toż to faktycznie korzyść że nie ma co

~www 2010-02-02

dodajmy też możliwość oszczędności paliwa, gdy mamy ponad 20-30 sek na postój warto wyłączyć silnik, a też mamy coraz więcej aut z systemem start/stop

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.