mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe znaki na S6 Obwodnicy Trójmiasta

Nowe znaki na S6 Obwodnicy Trójmiasta

Nietypowe znaki informujące kierowców o zalecanej odległości między pojazdami zostały ustawione na S6 obwodnicy Trójmiasta w okolicach węzła Wysoka. Skorzystano z modelu francuskiego zaadoptowanego do polskich realiów.

Nowe znaki na S6 Obwodnicy Trójmiasta
Po przeliczeniu 2 sekund odstępu na metry i po zaokrągleniu wyszło, że bezpieczny odstęp na drodze ekspresowej przy prędkości 110 km/h wynosi 60 m. Dla samochodów ciężarowych przy prędkości 80 km/h odległość bezpieczna wynosi 45 m. W ocenie odległości dla kierowców pomocne mogą być słupki kilometrażowe, które są ustawiane na drogach krajowych co 100 m. Powyższe informacje zostały zawarte na dużych tablicach informacyjnych zlokalizowanych przy Obwodnicy Trójmiasta w pobliżu węzła Wysoka (na leśnym odcinku w kierunku Gdyni i na wysokości dzielnicy Osowa w kierunku Łodzi).

Od pewnego czasu wzrasta ilość zdarzeń drogowych na drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta w związku z najechaniem na tył pojazdu. Te kończą się nie tylko uszkodzeniami samochodów, ale również barier ochronnych. Skala zniszczeń infrastruktury jest bardzo duża, na jej remont wydaje się około 800 tys. zł rocznie. Do tego wymiana barier powoduje poważne utrudnienia w ruchu (mniej więcej co trzeci dzień), co wynika z konieczności zwężenia jezdni do jednego pasa ruchu. Szczególnie dolegliwe dla kierowców jest podejmowanie tych prac na najbardziej obciążonych ruchem odcinkach obwodnicy między ul. Morską w Gdyni a ul. Kartuską w Gdańsku (węzeł Karczemki). Stąd zrodziła się inicjatywa gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o oznakowaniu zalecanego odstępu. Impulsem była wspólna akcja „Kulturalna jazda” prowadzona z firmą GTC, koncesjonariuszem autostrady A1.
Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego analizowali możliwości oznakowania zalecanego odstępu między pojazdami. Przepisy obowiązujące w Polsce nie przewidują znaków pionowych ani poziomych informujących o bezpiecznej odległości.

W Szwecji znaki, w formie trójkątów maluje się na jezdni i dodatkowo ustawia się znaki pionowe. Przepisy francuskie przewidują zachowanie odstępu 2 sekund między pojazdami – bezpieczny odstęp to dojechanie do miejsca poprzedzającego pojazdu po upływie 2 sekund. Maluje się wzdłuż linii krawędziowej dodatkowe pasy i umieszcza znaki pionowe.

Kierowcy jadący z prędkością 110 km/h i jeżdżący „na zderzak” powinni mieć świadomość, że w razie nagłego hamowania nic ich nie uratuje przed wjechaniem w tył innego pojazdu – podsumowuje Bartłomiej Banach naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem.

Firma GTC planuje umieszczenie podobnych znaków na autostradzie A1.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Germania 2010-08-07

Model niemiecki jest jeszcze lepszy, tam w prawie o ruchu drogowym zapisano, ze bezpieczna odleglosc to polowa predkosci wyrazona w metrach, wiec dla 200km/h wynosi 100m, a dla 50km/h odpowiednio 25m, na drogach sa kamery analizujace predkosc i odstep, jesli jest za maly w stos do predkosci, leci kara

~P>S 2010-08-06

trochę mi przesunęło tekst więc rysunek trochę nie wyszedł do końca tak jak miał wyjść ale w kązdym razie chodziło o takei znaczki na jezdni : < < < <

~P>S 2010-08-06

Uważam ,ze najlepszym pomysłem jest namalowanie na jezdni znaków tzw. szewronów wyglądają one w ten sposób : > > > > a wczesniej ustawić znak "trzymaj odległość 2 szewrony od pojazdu z przodu" Takei zastosowania są w Szwecji (jak wspomniano powyżej) oraz w WLk. Bryt. ______________________ < < < < < < < < - - - - - - - - - - - - - - - - - - - < < < < < < < < _______________________ to wygląda dokładnie tak, a tak przy okazji to uważam, że w Polsce zbyt rzadko stosowane jest oznaczenie własnei farbą na asfalcie, przydatne jest na pewno przy rondach turbinowych oaz przy ważnych zjazdach ,Swego czasy było zastosowane takei na trójmiejskeij obwodnicy prz zjeżdzie na lotnisko- był napisa "AIRPORT: na pasie którym należalo zjechać..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.