mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowoczesna granica polsko-ukraińska

Nowoczesna granica polsko-ukraińska

Uchwalony „Program rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013” zakłada usprawnienie funkcjonowania granicy polsko-ukraińskiej szczególnie w obliczu nadchodzących Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Nowoczesna granica polsko-ukraińska
Priorytetowym działaniem jest budowa nowych przejść granicznych. Zostanie zbudowane przejście Dołhobyczów-Uhrynów (województwo lubelskie) oraz Budomierz-Hruszew (województwo podkarpackie).

Będą również przeprowadzane prace obejmujące modernizację istniejących przejść -  Zosin-Ustiług, Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec. Oprócz tego wszystkie przejścia, zarówno nowo powstające, jak i te funkcjonujące obecnie, zostaną wyposażone w urządzenia i sprzęt zapewniający obsługę wzmożonego ruchu granicznego. Szczególne znaczenie ma budowa parkingów buforowych, na których kierowcy będą mogli oczekiwać na odprawę w odpowiednich warunkach.

W programie wskazano cele:
  • zwiększenie przepustowości przejść granicznych, docelowo (do 2013 r.) planuje się np. zwiększenie do 91 liczby pasów odpraw dla samochodów osobowych (obecnie 44), a dla samochodów ciężarowych wzrost pasów do 57 (jest 36),
  • poprawa warunków oczekiwania na odprawę graniczną, zostanie zwiększona liczba miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych z obecnych 340 do 1 tys. w 2013 r.,
  • zwiększenie bezpieczeństwa granicy polsko-ukraińskiej, chodzi o zastosowanie na przejściach najnowocześniejszej aparatury do kontroli granicznej, która wpłynie na znaczne przyspieszenie tempa odpraw.

Przedsięwzięcia przewidziane do realizacji będą finansowane głównie ze środków budżetu państwa. Łączna kwota wyniesie ponad 371 mln zł. Drugim źródłem finansowania będą zagraniczne środki pomocowe – Fundusz Granic Zewnętrznych, Norweski Mechanizm Finansowy, Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa oraz Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Planuje się, że inwestycje na granicy będą również wspierane finansowo przez środki prywatne, chodzi o spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Podobne wiadomości:

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~lukasso 2010-02-05

Giggs zgadzam sie z toba w 100 procentach :D To sa nasze tereny !!

~Marek 2010-02-05

Po pierwsze to najważniejsze jest udrożnienie przejść już istniejących w sensie formalno - organizacyjnym.Wszyscy wiedzą,że powodem kolejek jest biurokracja graniczna.Koniec.Kropka. Po drugie to trochę dziwne,że juz - po tak niewielu latach eksploatacji -trzeba modernizować ponoć bardzo nowoczesne przejscie Korczowa - Krakowiec. Po trzecie to inowe przejścia w Dołhobyczowie i Budomierzu wcale nie rozładują kolejek na tymkierunku.Dlaczego? Patrz pkt 1.

~Gigs 2010-02-05

Piszemy Hruszów, Uściług..itd...polskie nazwy po polsku, mimo że leżą na tymczasowym terenie UA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando