mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowoczesne drogi Podlasia

Nowoczesne drogi Podlasia

Ponad 10 mld zł wyniesie budowa 350 km nowych dróg krajowych oraz modernizacja już istniejących w Podlaskiem. Większość inwestycji ma być zrealizowana do roku 2013.

Nowoczesne drogi Podlasia

Koncepcję "Nowoczesne drogi Podlasia w warunkach zrównoważonego rozwoju" przedstawił dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tadeusz Topczewski na spotkaniu z projektantami i samorządowcami. Dokument przygotowano w oparciu o zatwierdzony przez rząd program budowy dróg ekspresowych, który zakłada budowę dróg ekspresowych: S-8 (Warszawa-Białystok- Augustów-Suwałki-Budzisko),S-19 (Białystok-Lublin-Rzeszów). Obecnie są to drogi krajowe. Do standardów drogi ekspresowej ma być także podniesiony fragment drogi krajowej nr 61 Łomża - granica województwa, wraz z budową obwodnicy Łomży.

Pieniądze na realizację inwestycji pochodzić będą głównie z funduszy unijnych, m.in. programu dla Polski Wschodniej, programu Infrastruktura i Środowisko. Ze środków krajowych ma być przeznaczone 40 proc.

Drogi S-8 i S-19, biegnące wzdłuż wschodniej granicy - nazywane szlakiem drogowym czterech krajów "Północ-Południe" - mają być w przyszłości fragmentem szlaku z Helsinek przez Polskę, Słowację na Węgry. Łączny koszt inwestycji na polskim odcinku to 7,8 mld zł. Fragment S-8 z Białegostoku w stronę Warszawy, do granicy województw, wyceniono na 2,3 mld zł.

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa obwodnic Augustowa i Wasilkowa oraz modernizacja drogi nr 8 na odcinku Białystok- Katrynka. Następne inwestycje to modernizacja "ósemki" na odcinku Białystok-Jeżewo, budowa obwodnicy Zambrowa, Sztabina i Suchowoli. Drogowcy czekają na wydanie pozwoleń na budowę obwodnic Augustowa i Wasilkowa.

O zmianę przebiegu obwodnicy Augustowa walczą organizacje ekologiczne. Ekolodzy podkreślają, że obwodnica prowadzona przez dolinę rzeki Rospudy zniszczy cenne przyrodniczo miejsce. Za jak najszybszą budową opowiadają się natomiast mieszkańcy Augustowa.

W grudniu 2006 r. Komisja Europejska (KE) uznała, że "kontrowersyjna budowa obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy jest sprzeczna z prawem unijnym" w zakresie ochrony środowiska. KE wysłała Polsce oficjalne upomnienie w tej sprawie. KE uważa, że prace nad budową obwodnicy powinny być wstrzymane do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Dolina Rospudy jest bowiem wpisana do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako teren specjalnej ochrony ptaków. KE podkreślała, że jeśli prace będą kontynuowane, Polska nie otrzyma wsparcia finansowego z UE, a nawet nałożone będą kary.

Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem

Dyrektorzy z GDDKiA w Białymstoku podkreślali wielokrotnie, że inwestycja będzie realizowana wyłącznie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. GDDKiA zapewnia, że budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy nie narusza ani polskich, ani europejskich przepisów dotyczących ochrony środowiska.

W 2006 roku w Podlaskiem zmodernizowano 127,5 km dróg za 196 mln zł.

Przeczytaj także:

Prezydent za obwodnicą zachodnią Suwałk (2006-12-20)

Za sześć lat ekspresówka Warszawa-Białystok (2006-11-17)

S-19 'Jedna droga - cztery kraje'(2006-10-27)

1,8 mld zł na drogi na Podlasiu (2006-10-20)

Uruchomiono obwodnicę Ostrołęki (2006-10-30)

Obwodnica Łomży za 7 lat (2006-09-01)

 

 


Podobne wiadomości:

Prezydent za obwodnicą zachodnią Suwałk

Prezydent za obwodnicą zachodnią Suwałk

Polskie drogi 2006-12-20

Komentuj:

~jarche 2007-01-10

Poprawili - i dobrze! I oby się nie rozmyślili. Obwodnica w Łomży bardzo się przyda. Ekspresówka 61 w stronę Ostrołęki także. Dostrzegam jednak pewną niekonsekwencję. W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego na str76 jest mapka, z której jednoznacznie wynika, że droga krajowa nr 61 (oznaczona jako GP61), NIE BĘDZIE MODERNIZOWANA. Jedyne inwestycje, które bedą wykonane, lub które zostana zaplanowane do wykonania na 61 to obwodnica Serocka i obwodnica Pułtuska. I co GDDKiA na to?

~Zigi 2007-01-10

o poprawione - do przebudowy pójdzie 61 z Łomży na Ostrołękę i obwodnica Łomży tez powstanie :-)

~Zigi 2007-01-10

Łomża - Zambrów to droga nr 63 a Łomża Ostrołęka 61 - ciekawe zatem która z nich będzie modernizowana - z tego co wiem to ta na Ostrołękę

~jarche 2007-01-10

Według mojej wiedzy to droga łącząca Łomżę z Zambrowem nosi numer 63 a nie 61. Niby drobiazg ale stawia pod znakiem zapytania wiarygodność pozostałych rewelacji. Z perspektywy Warszawy wszystko się jakoś zlewa...

~Garfield 2007-01-09

Nie projektujcie nowej A8 i S19 tylko budujcie małe obwodnice aby lokalnym firmom (politykom) napchać kasę, a wówczas widocznna na zdjęciu pokręcona droga bedzie mić kształt jak "paragraf".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.