mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy Targ będzie mieć obwodnicę

Nowy Targ będzie mieć obwodnicę

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania związanego z budową południowej obwodnicy Nowego Targu. 2,7 km trasa znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 49.

Nowy Targ będzie mieć obwodnicę
Rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem budowy południowej obwodnicy Nowego Targu w ciągu drogi krajowej nr 49 Nowy Targ – Jurgów. Krakowski oddział GDDKiA ogłosił w ubiegłym tygodniu przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Ogłoszenie zostało już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zakres zadania obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej wymaganej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Projektowana droga klasy GP (główna przyspieszona) będzie mieć 2,7 km długości i połączy „Zakopiankę”, czyli drogę krajową nr 47, z ul. Jana Pawła II, czyli drogą krajową nr 49 na Jurgów, po południowej stronie Nowego Targu. Dzięki temu ruch tranzytowy będzie omijał centrum miasta i zatłoczoną aleję Tysiąclecia.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia określono harmonogram dla zwycięzcy przetargu. Pierwszy etap studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego (STEŚ) wraz z analizą środowiskową ma być gotowy w 3 miesiące od podpisania umowy. Następnie wykonawca będzie musiał opracować analizę i prognozę ruchu, sporządzić mapę sytuacyjno – wysokościową do celów projektowych oraz wykonać studium geologiczno – inżynierskie. Te czynności umożliwią opracowanie STEŚ II, które ma być gotowe w 12 miesięcy od podpisania umowy. Kolejne 2 miesiące zajmie opracowanie raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko, który jest wymagany do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. W 22 miesiące od daty zawarcia umowy, wykonawca ma dostarczyć do GDDKiA decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydaną przez Wojewodę. Kolejne etapy, to opracowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji. Droga będzie prawdopodobnie budowana w tym samym czasie co „Zakopianka” na odcinku Rdzawka - Nowy Targ.

Podobne wiadomości:

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~Jon 2012-05-14

wspomniałeś o rakotwórczych spalinach. Jeżeli przejazd zamiast 15 minut będzie trwał 10 minut, to spaliny będą emitowane przez czas o 33% krótszy, czyli w Nowym Targu pozostanie ich o tyle mniej i o tyle mniej będzie się ich wdychać> Teraz zadaj sobie pytanie czy warto?

~mieszkanka_nowego_targu 2012-05-13

Dla mnie osobiście to jest tragedia. Piękne, zielone tereny rekreacyjne, gdzie ludzie całymi rodzinami wychodzili na spacery w cieplejsze dni, teraz zostaną zniszczone i to z jakiego powodu? Zeby sobie ktos mógł autem skrócic kawałek drogi, no nie wiem, z 15 minut na 10? I na co mu te 5 minut różnicy, co takiego wielkiego/dobrego w tym czasie zrobi? A nawet jakby i całe 10 minut zyskał, czy to na prawde warte jest tej dewastacji przyrody? Według mnie nie. Każdy sie spieszy, każdy pędzi, ale niedlugo nie bedzie sie juz do czego spieszyć, bo nie będzie ani łąki, zeby na nią wyjść odpocząć, ani szumu Dunajca, ani wolnej przestrzeni, spokoju, szumu wiatru, wszędzie tylko hałas i spaliny. Co dla naszych dzieci zostanie, czy one będą znały jedynie hałas silnika i wieczny pęd za niczym? Gdzie miejsce dla przyrody? A gdzie miejsce dla człowieka, który chciałby w spokoju cieszyć się wolnym dniem, iśc nad rzekę, pooddychać czystym powietrzem... Tylko kasa sie teraz liczy i żeby wszystko jak najszybciej było, najlepiej od razu gdyby sie tylko dało, a przyroda, nasze wspólne dobro, jest traktowana jak coś nie potrzebnego nikomu. Ale jeszcze się to na was zemści, takie podejście. Własnym dzieciom taki świat budujecie- pełen śmieci, brudu, rakotwórczych spalin i hałasu nawet na spacerze nad rzeką. Niech one wam podziękują.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.