mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most na Wiśle

Nowy most na Wiśle

Most w miejscowości Kamień otworzy kolejne połączenie drogowe Lubelszczyzny z Mazowszem i Świętokrzyskiem. Poprawi się również dostęp do terenów inwestycyjnych oraz licznych atrakcji turystycznych regionu. Powstaną szybsze i bezpieczniejsze powiązania komunikacyjne pomiędzy ośrodkami centralnymi (zwłaszcza Lublinem) a pozostałymi obszarami Polski Wschodniej. Urząd Marszałkowski w Lublinie podpisał już umowę z wykonawcą na realizację projektu. Inwestycja będzie współfinansowana przez Program Rozwój Polski Wschodniej.

Nowy most na Wiśle
Obecnie, aby przedostać się na drugą stronę Wisły z miejscowości Kamień trzeba pokonać kilkadziesiąt km. Najbliższe mosty – w Annopolu i Puławach – odległe są o co najmniej godzinę jazdy samochodem. Nowy most oznacza skrócenie czasu podróży. Przeprawa przez most w Kamieniu będzie zajmowała około 3 minut, w zależności od natężenia ruchu.

Nowy most pozwoli na spięcie drogą wojewódzką 747 (Iłża – Konopnica) tras krajowych (Białystok – Lublin – Rzeszów). Projekt jest realizowany na granicy dwóch województw: lubelskiego (powiat Opole Lubelskie, gmina Łaziska, miejscowość Kamień) i mazowieckiego (powiat Lipsko, gmina Solec nad Wisłą, miejscowość Solec nad Wisłą).

Most w Kamieniu ma mieć ponad 1 km długości i szerokości 20 m, w tym: jezdnia dwupasmowa 7 m, pasy awaryjne po 2,5 m, lewostronny chodnik ze ścieżką rowerową 4m i chodnik prawostronny 1,5 m. Most będzie wyposażony w obustronne oświetlenie uliczne, bariery energochłonne i balustrady ochronne oraz system odwodnienia z kanalizacją deszczową z separatorami oleju, służącymi do oczyszczania zaolejonych wód deszczowych z dróg. Projekt przewiduje również budowę dróg dojazdowych do mostu (droga wojewódzka 747), dróg obsługujących pobliskie zabudowania oraz dróg zapewniających dojazd do obwałowań Wisły. Długość całej inwestycji wyniesie około 2 km, w tym ponad 1 km stanowi most, a ponad 795 m droga dojazdowa.

Całkowity koszt projektu „Budowa mostu na Wiśle w m. Kamień wraz z budową dróg dojazdowych”  to ponad 272 mln zł, planowane dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) wynosi 126 mln zł. Ponadto do realizacji zaplanowano kolejną inwestycję na Lubelszczyźnie, ściśle powiązaną z budową mostu w Kamieniu. Jest to projekt „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 Iłża – Konopnica na odcinku Konopnica – Kamień”. Obie inwestycje znajdują na liście projektów indywidualnych PO RPW, działanie IV.1 Infrastruktura drogowa.

Wykonawcą robót budowlanych jest Konsorcjum trzech firm, w którym liderem jest Energopol – Szczecin S.A.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.