mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most na Wiśle

Nowy most na Wiśle

Most w miejscowości Kamień otworzy kolejne połączenie drogowe Lubelszczyzny z Mazowszem i Świętokrzyskiem. Poprawi się również dostęp do terenów inwestycyjnych oraz licznych atrakcji turystycznych regionu. Powstaną szybsze i bezpieczniejsze powiązania komunikacyjne pomiędzy ośrodkami centralnymi (zwłaszcza Lublinem) a pozostałymi obszarami Polski Wschodniej. Urząd Marszałkowski w Lublinie podpisał już umowę z wykonawcą na realizację projektu. Inwestycja będzie współfinansowana przez Program Rozwój Polski Wschodniej.

Nowy most na Wiśle
Obecnie, aby przedostać się na drugą stronę Wisły z miejscowości Kamień trzeba pokonać kilkadziesiąt km. Najbliższe mosty – w Annopolu i Puławach – odległe są o co najmniej godzinę jazdy samochodem. Nowy most oznacza skrócenie czasu podróży. Przeprawa przez most w Kamieniu będzie zajmowała około 3 minut, w zależności od natężenia ruchu.

Nowy most pozwoli na spięcie drogą wojewódzką 747 (Iłża – Konopnica) tras krajowych (Białystok – Lublin – Rzeszów). Projekt jest realizowany na granicy dwóch województw: lubelskiego (powiat Opole Lubelskie, gmina Łaziska, miejscowość Kamień) i mazowieckiego (powiat Lipsko, gmina Solec nad Wisłą, miejscowość Solec nad Wisłą).

Most w Kamieniu ma mieć ponad 1 km długości i szerokości 20 m, w tym: jezdnia dwupasmowa 7 m, pasy awaryjne po 2,5 m, lewostronny chodnik ze ścieżką rowerową 4m i chodnik prawostronny 1,5 m. Most będzie wyposażony w obustronne oświetlenie uliczne, bariery energochłonne i balustrady ochronne oraz system odwodnienia z kanalizacją deszczową z separatorami oleju, służącymi do oczyszczania zaolejonych wód deszczowych z dróg. Projekt przewiduje również budowę dróg dojazdowych do mostu (droga wojewódzka 747), dróg obsługujących pobliskie zabudowania oraz dróg zapewniających dojazd do obwałowań Wisły. Długość całej inwestycji wyniesie około 2 km, w tym ponad 1 km stanowi most, a ponad 795 m droga dojazdowa.

Całkowity koszt projektu „Budowa mostu na Wiśle w m. Kamień wraz z budową dróg dojazdowych”  to ponad 272 mln zł, planowane dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) wynosi 126 mln zł. Ponadto do realizacji zaplanowano kolejną inwestycję na Lubelszczyźnie, ściśle powiązaną z budową mostu w Kamieniu. Jest to projekt „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 Iłża – Konopnica na odcinku Konopnica – Kamień”. Obie inwestycje znajdują na liście projektów indywidualnych PO RPW, działanie IV.1 Infrastruktura drogowa.

Wykonawcą robót budowlanych jest Konsorcjum trzech firm, w którym liderem jest Energopol – Szczecin S.A.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.