mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most na Wiśle połączy

Nowy most na Wiśle połączy

Za cztery lata ma być gotowy most na Wiśle pomiędzy miejscowościami Kamień i Solec. Nowa przeprawa otworzy kolejne połączenie drogowe Lubelszczyzny z Mazowszem i regionem Świętokrzyskim. Budowa rozpocznie się w 2011 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest w 2013 r.

Nowy most na Wiśle połączy
11 lutego 2010 r. w Radomiu została podpisana umowa pomiędzy województwami lubelskim i mazowieckim, w sprawie przekazania pomocy finansowej na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa mostu na Wiśle w miejscowości Kamień wraz z budową dróg dojazdowych".

Umowa miała kluczowe znaczenie dla zamknięcia budżetu inwestycji, wynoszącego ponad 236 mln zł. Zgodnie z jej zapisami Mazowsze wyłoży na nową przeprawę 50 mln zł, Lubelszczyzna - 66,16 mln, a 120 mln zapewni Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Most w Kamieniu, wybudowany tuż przed II wojną światową, zniszczyli w czasie działań wojennych Niemcy. Mieszkańcy Powiśla mogą korzystać tylko z niedoskonałej przeprawy promowej, uzależnionej od stanu wody na Wiśle. Najbliższe mosty - w Annopolu lub Puławach - odległe są o co najmniej godzinę jazdy samochodem.

Most w Kamieniu-Solcu ma mieć 1004 m długości i 20,22 m szerokości, w tym: dwa pasy jezdne po 3,5 m, pasy awaryjne po 2,5 m, lewostronny chodnik ze ścieżką rowerową 4 m i chodnik prawostronny 1,5 m. Stalową konstrukcję skrzyniową z płytą ma wspierać 10 przęseł z żelbetowymi podporami. Most będzie wyposażony w obustronne oświetlenie uliczne, bariery energochłonne i balustrady ochronne oraz system odwodnienia z kanalizacją deszczową z separatorami oleju. W ramach projektu przewiduje się budowę dojazdów do mostu, drogi obsługujące pobliskie zabudowania oraz drogi zapewniające dojazd do obwałowań Wisły.

Nowy most pozwoli na spięcie drogą wojewódzką 747 (Iłża - Konopnica) tras krajowych 19 (Białystok - Lublin - Rzeszów) z 9 (Radom - Rzeszów). Obie drogi w najbliższych latach przejdą modernizację na trasy ekspresowe. Z uwagi na wzmożony ruch przebudowana zostanie też droga 747, która uzyska parametry drogi krajowej. W ten sposób Lublin i region uzyska wygodne połączenie z Radomiem (przez Iłżę) oraz z Kielcami (przez Ostrowiec). Skróci to czas przejazdu pomiędzy tymi miastami, ale także stworzy alternatywę dla tranzytu w kierunku Krakowa, czy Wrocławia.

Przebudowy drogi wojewódzkiej nr 747 relacji Iłża – Solec nad Wisłą podjął się samorząd woj. mazowieckiego. Ponad 40-kilometrowy odcinek drogi w 90 proc. wybudowany zostanie po nowym śladzie, dzięki czemu trasa nie będzie przebiegała przez Iłżę i Lipsko. Na przebudowę drogi w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa Mazowieckiego zaplanowano kwotę 103,9 mln zł. Po uzyskaniu prawomocnej decyzji środowiskowej możliwe będzie zlecenie opracowania projektu budowlanego. Realizacja inwestycji mogłaby się rozpocząć się w 2012 r.Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~W Toruniu bedziemy mieli drozszy:) 2010-02-20

W Toruniu bedziemy mieli drozszy:) bo za 600 :) Przepłacony oczywiscie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.