mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most na Wiśle w Toruniu

Nowy most na Wiśle w Toruniu

Wielkimi krokami zbliża się budowa mostu przez Wisłę w Toruniu, wraz z drogami dojazdowymi. Obecnie o lukratywny kontrakt na budowę nowego mostu ubiega się w przetargu 15 konsorcjów z całego świata. Szacuje się, że inwestycja pochłonie prawie miliard złotych i zakończy się w 2013 roku.

Nowy most na Wiśle w Toruniu

Most połączy ulicę Łódzką z Szosą Lubicką - na wysokości ulicy Lipnowskiej na lewobrzeżu i ulicy Wschodniej na prawym brzegu Wisły. Długość projektowanej przeprawy – zwanej wschodnią - to ponad 4 kilometry.

Obiekt mostowy będzie dwuprzęsłową konstrukcją stalową i mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga (droga krajowa nr 1) po dwa pasy ruchu z chodnikiem i ścieżką rowerową. W ramach inwestycji przebudowane będą także ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, węzły i skrzyżowania (Plac Daszyńskiego, ulica Rypińska, Lipnowska i rondo na ulicy Łódzkiej), przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.

Forma podwieszanej konstrukcji mostu będzie prosta i klasyczna w nawiązaniu do tradycji toruńskich mostów. A tradycja ta jest nobilitująca. W roku 1500 drewniany most w grodzie Kopernika był najdłuższą przeprawą w Polsce. Jako konstrukcja stalowa, łukowa ma gwarantować zachowanie żeglowności na Wiśle. Według ekspertów dzięki użyciu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych budowla jest proekologiczna i w minimalnym stopniu ingeruje w środowisko naturalne. Przeprawa została tak zaprojektowana by umożliwić w przyszłości dalszą rozbudowę sieci dróg na północ i południe.Budowa nowego mostu w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi to najważniejsza inwestycja dla tego miasta. Budowę mostu zrealizuje i sfinansuje miasto Toruń. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt znajduje się na liście podstawowej projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 921 mln zł. Wysokość wnioskowanego dofinansowania z Funduszu Spójności o jakie Gmina Miasta Toruń ubiega się na realizację przedsięwzięcia stanowi 85% kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 748 mln zł.

O konieczności budowy nowej przeprawy w Toruniu nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, na której notorycznie są korki. A nowy toruński most pomieści nie tylko ciężar pieszych spacerowiczów i rowerzystów, ale także ogromnych mas samochodów, który najwyższy czas zdjąć z barków starego mostu Piłsudskiego. Ponadto nowe połączenie pozwoli na odsunięcie ruchu tranzytowego od toruńskiej starówki, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale budowa nowego mostu ma rozwiązać nie tylko problemy komunikacyjne mieszkańców grodu Kopernika. Celem inwestycji jest poprawa dostępności komunikacji Polski, połączeń regionalnych i lokalnych. Nowy most w Toruniu stanie się odcinkiem przebiegu drogi krajowej nr 1 znajdującej się w sieci TEN-T, przebiegającej przez Toruń. Będzie stanowił przeprawę mostową przez Wisłę alternatywną w stosunku do autostrady A-1.
 


Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~do bygdoszczanin 2010-05-10

Na złość zazdrosnym Bydgoszczanom;P

~bydgoszczanin 2010-05-07

PO co takiemu małemu miasteczku kolejny most? ;-)

~torunczyk 2010-05-05

wszelkie pozwolenia zostały już wydane. Teraz czas na wybór wykonawcy i do roboty! S10 nie zmieni przebiegu. Drogi ekspresowe również mogą być płatne.

~Roman z Bydgoszczy 2010-05-04

Czy toruńskiemu mostowi nie grozi jakiś "kumak" który w rejonie Bydgoszczy wstrzymał skutecznie rozbudowę S-5 (nadal nie wiadomo jakie będą plany dalszej budowy tej drogi). Życzę ,aby prace przy projektowaniu ,uzyskaniu wszelkich zezwoleń oraz budowie przebiegały bez przeszkód zarówno przy budowie mostu w Toruniu jak i nowego mostu w Bydgoszczy.Po wybudowaniu przeprawy przez Wisłę, pewnie tam właśnie przebiegać będzie droga S-10. Przejazd mostem autostradowym A-1 koło Torunia z czasem zostanie objęte opłatą ,gdy północny odcinek autostrady będzie stanowić całość. Można sobie tylko życzyć ,aby inwestycje drogowe w naszym regionie prowadzone były sprawniej. Jak dotychczas tempo rozbudowy dróg jest dość ospałe. Część funduszy unijnych z przeznaczeniem na ten cel zapewne przepadnie , gdyż okres do kiedy będzie można korzystać z dofinansowania jest wyraźnie określony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.