mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most przez Wisłę połaczy województwa

Nowy most przez Wisłę połaczy województwa

Podpisane w Nowym Korczynie porozumienie w sprawie budowy przeprawy mostowej na Wiśle, otwiera przygotowania do zadania inwestycyjnego p.n. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 na odc. Busko Zdrój – Nowy Korczyn - Borusowa wraz z budową przeprawy mostowej na rz. Nidzie oraz rz. Wiśle”. Most będzie inwestycją, która da nowe gospodarcze szanse mieszkańcom obu regionów i znacznie poprawi połączenie między Świętokrzyskim a Małopolską.

Nowy most przez Wisłę połaczy województwa
- Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszych województw. Nikogo nie trzeba przekonywać, że budowa tego mostu wpłynie na ożywienie gospodarcze, ale jednocześnie będzie ulgą i szansą dla mieszkańców pobliskich powiatów - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

- Te tereny mają słabe połączenie drogowe i dlatego inwestycja tego mostu musi być zrealizowana. Będzie to połączenie naszych możliwości, bardzo ważne dla gospodarek obu regionów. Trzeba patrzeć na tę inwestycję również szerzej - poprawi się atrakcyjność Świętokrzyskiego i Małopolskiego, poprawią możliwości tranzytu. Mam nadzieję, że uda nam się szybko zrealizować tę inwestycję - mówił marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa.

Zadanie obejmuje opracowanie wielowariantowej koncepcji rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 973 na odc. Busko Zdrój – Nowy Korczyn – Borusowa razem z budową przeprawy mostowej na rz. Nidzie oraz rz. Wiśle, wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia jak również opracowanie Programu Funkcjonalno - Użytkowego oraz opracowaniem Studium Wykonalności. Zostanie ono podzielone na 3 etapy:

1. Odcinek od Buska Zdroju do mostu na Wiśle – finansowane w 100% przez województwo świętokrzyskie;

2. Most na Wiśle – finansowany przez obie strony po 50%;

3. odcinek od mostu na Wiśle po stronie małopolskiej (wraz z dojazdami) do Borusowej – finansowane w 100% przez województwo małopolskie.


Koszt opracowania koncepcji to około 750 000,00 zł. Wstępny szacunkowy udział stron w kosztach realizacji zadania wynosi: 150 000,00 zł (udział województwa małopolskiego) oraz 600 000,00 zł (udział województwa świętokrzyskiego). Koszt zrealizowana inwestycji wyniesie ponad 200 mln złotych.

Być może już w listopadzie uda się ogłosić przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się przygotowaniem całej dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji. Będzie ona miała na to prawdopodobnie 2 lata. Jeżeli budowa dróg i mostu ruszy w 2015 roku, powinna zakończyć się w roku 2018.

- Ten projekt ma już bogatą historię, a wiemy, że często faza projektowania i przygotowania dokumentacji jest dłuższa niż sama budowa. Musimy przestrzegać określonych reżimów prawnych - powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

 
Tematy w artykule: most przez Wisle

Podobne wiadomości:

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady przejezdne już w weekend

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady...

Polskie drogi 2015-08-07

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Polskie drogi 2015-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris znów wśród najlepszych
Solaris znów wśród najlepszych
Po raz kolejny polski producent autobusów spod poznańskiego Bolechowa jest wśród najlepszych. Firma Solaris to jedyny producent autobusów, który podpisał Europejską Deklarację na rzecz wdrożenia „czystych autobusów”.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech