mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu

Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu

Budowa mostu przez Wisłę w Toruniu trwa już ponad dwa lata. Jest to obecnie największa inwestycja realizowana na terenie regionu i Torunia. Jej zaawansowanie rzeczowe osiągnęło około 80%. Codziennie na budowie pracuje około 350 osób i 151 sztuk sprzętu ciężkiego. Mimo to nowa przeprawa nie zostanie oddana w terminie, jej budowa wydłuży się do grudnia.

Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu
- W czasie realizacji kontraktu wystąpiły okresy wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych, które wpłynęły m. in. na niski poziom wody w Wiśle, utrudniając prowadzenie prac. To było główną podstawą do przygotowania wniosku o przedłużenie terminu realizacji robót – informuje wykonawca – firma Strabag.

Także warunki pogodowe w ostatnim miesiącu były sporym utrudnieniem dla wykonawcy nowego mostu, który z powodu dużych mrozów musiał wstrzymać prace drogowe. W oczekiwaniu na lepszą pogodę, skupiono się na robotach mostowych prowadzonych na prawo i lewobrzeżnych estakadach. Po zastosowaniu domieszek chemicznych do betonu oraz ścisłego przestrzegania procedur technologicznych, możliwe było betonowanie płyty nośnej estakad, ścian oraz stropu murów oporowych w ujemnych temperaturach.

Jak informuje wykonawca, w najbliższym czasie na placu Daszyńskiego ruszą prace związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, oznakowaniem, oświetleniem oraz roboty wykończeniowe. W obrębie Estakady Żółkiewskiego zrealizowane będzie podwieszenie płyty pomostu jezdnego do pylonów, nawierzchnia jezdni, oświetlenie, iluminacja, oznakowanie oraz roboty wykończeniowe. Na prawo i lewobrzeżnych estakadach dojazdowych do mostu, wykonawca będzie montował oświetlenie, oznakowanie, układana będzie nawierzchnia jezdni.

Na moście głównym do wykonania pozostał jeden z najbardziej widowiskowych elementów projektu, czyli montaż konstrukcji stalowej łuków na podporach i montaż pomostów jezdnych do łukowych konstrukcji nośnych. W następnej kolejności wykonawca ułoży nawierzchnię jezdni, zainstaluje oświetlenie, iluminację i oznakowanie.

Z kolei w przejściu podziemnym w ciągu ulicy Rypińskiej do wykonania pozostało oświetlenie i nawierzchnia przejścia. Natomiast wiadukt nad linią kolejową w najbliższym czasie zostanie wyposażony w nawierzchnię jezdni, oświetlenie oraz oznakowanie.

W zakresie robót drogowych i branżowych, do wykonania zostały nawierzchnie asfaltowe, oświetlenie drogowe, ekrany akustyczne, oznakowanie oraz roboty wykończeniowe. Wszystkie te prace będą realizowane przez najbliższe miesiące, aż do czasu zakończenia kontraktu.

Nowy most przez Wisłę w Toruniu połączy ulicę Łódzką z Szosą Lubicką - na wysokości ulicy Lipnowskiej na lewobrzeżu i ulicy Wschodniej na prawym brzegu Wisły. Długość projektowanej przeprawy – zwanej wschodnią - to ponad 4 kilometry.

Obiekt mostowy będzie dwuprzęsłową konstrukcją stalową i mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga (droga krajowa nr 1) po dwa pasy ruchu z chodnikiem i ścieżką rowerową. W ramach inwestycji przebudowane będą także ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, węzły i skrzyżowania (Plac Daszyńskiego, ulica Rypińska, Lipnowska i rondo na ulicy Łódzkiej), przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: most autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando