mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu

Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu

Budowa mostu przez Wisłę w Toruniu trwa już ponad dwa lata. Jest to obecnie największa inwestycja realizowana na terenie regionu i Torunia. Jej zaawansowanie rzeczowe osiągnęło około 80%. Codziennie na budowie pracuje około 350 osób i 151 sztuk sprzętu ciężkiego. Mimo to nowa przeprawa nie zostanie oddana w terminie, jej budowa wydłuży się do grudnia.

Nowy most w Toruniu dopiero w grudniu
- W czasie realizacji kontraktu wystąpiły okresy wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych, które wpłynęły m. in. na niski poziom wody w Wiśle, utrudniając prowadzenie prac. To było główną podstawą do przygotowania wniosku o przedłużenie terminu realizacji robót – informuje wykonawca – firma Strabag.

Także warunki pogodowe w ostatnim miesiącu były sporym utrudnieniem dla wykonawcy nowego mostu, który z powodu dużych mrozów musiał wstrzymać prace drogowe. W oczekiwaniu na lepszą pogodę, skupiono się na robotach mostowych prowadzonych na prawo i lewobrzeżnych estakadach. Po zastosowaniu domieszek chemicznych do betonu oraz ścisłego przestrzegania procedur technologicznych, możliwe było betonowanie płyty nośnej estakad, ścian oraz stropu murów oporowych w ujemnych temperaturach.

Jak informuje wykonawca, w najbliższym czasie na placu Daszyńskiego ruszą prace związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, oznakowaniem, oświetleniem oraz roboty wykończeniowe. W obrębie Estakady Żółkiewskiego zrealizowane będzie podwieszenie płyty pomostu jezdnego do pylonów, nawierzchnia jezdni, oświetlenie, iluminacja, oznakowanie oraz roboty wykończeniowe. Na prawo i lewobrzeżnych estakadach dojazdowych do mostu, wykonawca będzie montował oświetlenie, oznakowanie, układana będzie nawierzchnia jezdni.

Na moście głównym do wykonania pozostał jeden z najbardziej widowiskowych elementów projektu, czyli montaż konstrukcji stalowej łuków na podporach i montaż pomostów jezdnych do łukowych konstrukcji nośnych. W następnej kolejności wykonawca ułoży nawierzchnię jezdni, zainstaluje oświetlenie, iluminację i oznakowanie.

Z kolei w przejściu podziemnym w ciągu ulicy Rypińskiej do wykonania pozostało oświetlenie i nawierzchnia przejścia. Natomiast wiadukt nad linią kolejową w najbliższym czasie zostanie wyposażony w nawierzchnię jezdni, oświetlenie oraz oznakowanie.

W zakresie robót drogowych i branżowych, do wykonania zostały nawierzchnie asfaltowe, oświetlenie drogowe, ekrany akustyczne, oznakowanie oraz roboty wykończeniowe. Wszystkie te prace będą realizowane przez najbliższe miesiące, aż do czasu zakończenia kontraktu.

Nowy most przez Wisłę w Toruniu połączy ulicę Łódzką z Szosą Lubicką - na wysokości ulicy Lipnowskiej na lewobrzeżu i ulicy Wschodniej na prawym brzegu Wisły. Długość projektowanej przeprawy – zwanej wschodnią - to ponad 4 kilometry.

Obiekt mostowy będzie dwuprzęsłową konstrukcją stalową i mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga (droga krajowa nr 1) po dwa pasy ruchu z chodnikiem i ścieżką rowerową. W ramach inwestycji przebudowane będą także ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, węzły i skrzyżowania (Plac Daszyńskiego, ulica Rypińska, Lipnowska i rondo na ulicy Łódzkiej), przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: most autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.