mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most w Woli Jachowej czeka na wykonawcę

Nowy most w Woli Jachowej czeka na wykonawcę

Przetarg na rozbiórkę uszkodzonego oraz zaprojektowanie i budowę nowego mostu w Woli Jachowej (województwo świętokrzyskie) ogłosił kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt nowego mostu miałby powstać w pierwszej połowie roku 2014 i sam obiekt zostałby zrealizowany do końca przyszłego roku.

Nowy most w Woli Jachowej czeka na wykonawcę
Inwestycja realizowana będzie w systemie zaprojektuj i buduj, co oznacza, że jeden wykonawca opracuje projekt i zbuduje most. Nowy most będzie miał długość około 18 metrów i będzie o około 10 metrów dłuższy od obecnego obiektu. Nowy most będzie miał konstrukcję jednoprzęsłową betonową sprężoną, obiekt posadowiony będzie na palach wielkośrednicowych. To sprawi, że obiekt będzie bardziej odporny na skutki nagłych przyborów wód w rzece. Jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Po obu stronach wykonane zostaną chodniki dla pieszych o około półtorametrowej szerokości.

Aktualnie trwa budowa tymczasowego mostu objazdowego w Woli Jachowej, na który w grudniu br. roku planowane jest przekierowanie ruchu pojazdów, korzystających aktualnie z objazdów i warunkowo z uszkodzonego obiektu. Most tymczasowy będzie czynny do momentu oddania do użytkowania docelowego obiektu. Potem zostanie rozebrany. Aktualnie kontynuowane są prace przy wbijaniu pali pod konstrukcję tymczasowego obiektu.

Przypomnijmy – konstrukcja mostu w Woli Jachowej w ciągu drogi krajowej nr 74 została uszkodzona po nawałnicach deszczowych. W dniu 7 czerwca 2013 obiekt został zamknięty. Jeszcze w czerwcu rozpoczęły się badania uszkodzonego obiektu. Zlecono dokumentację niezbędną do wykonania tymczasowego mostu objazdowego, który przejmie ruch na czas rozbiórki uszkodzonego obiektu i budowy mostu docelowego. Kolejne badania wykazały początek stabilizowania się warunków gruntowo-wodnych, co z kolei umożliwiło wykonanie ekspertyzy dotyczącej możliwości dopuszczenia istniejącego mostu dla ruchu lekkiego. W lipcu został on po dokonaniu niezbędnych zabezpieczeń otwarty dla pojazdów do 3,5 tony, przy bezwzględnym zakazie wjazdu na most samochodów ciężarowych. Dla samochodów powyżej 3,5 tony obowiązują objazdy zgodne z oznakowaniem. Dla jadących drogą krajową nr 74 od strony Kielc objazd ten poprowadzony został od Woli Jachowej drogą wojewódzką nr 753 do Wólki Milanowskiej i dalej drogą wojewódzką nr 756 do Łagowa i do drogi nr 74. Objazd dla jadących drogą krajową nr 74 od Kielc pojazdów komunikacji zbiorowej ważących ponad 3,5 tony wyznaczony został od Woli Jachowej drogą wojewódzką nr 753 do Bielin, a następnie drogami lokalnymi do Napękowa i do drogi 74.
Tematy w artykule: most

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Nowym mostem na Słowację

Nowym mostem na Słowację

Polskie drogi 2015-09-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.