mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy rok, nowe drogi

Nowy rok, nowe drogi

Kilka dni temu wszyscy życzyliśmy sobie nawzajem żeby 2009 rok był lepszy od minionego. Kierowcy na pewno chcieliby wreszcie jeździć po bezpiecznych drogach. Czy to życzenie może się spełnić? Na pewno jeszcze nie w tym roku. Generalna Dyrekcja dysponuje rekordową pulą pieniędzy, jednak w tym roku sieć drogowa wydłużyć ma się jedynie o około 240 km.

Nowy rok, nowe drogi
Rok 2009 to kolejny rok, w którym realizowany będzie Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. To także kolejne nadzieje, że wreszcie coś ruszy w polskim drogownictwie. Ambitny plan budowy 3 tys. kilometrów autostrad i dróg ekspresowych do czasu rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 nie wygląda już tak okazale jak na początku. Drogowcy wiedzą, że stracili mnóstwo cennego czasu. Część inwestycji musiała zniknąć z listy priorytetów (będą realizowane w późniejszym czasie) i ostatecznie do 2012 roku ma powstać tylko około 2,1 tys. nowych dróg. Oczywiście wiele może się jeszcze zmienić. Trzeba pamiętać o tym, że dróg nie da się wybudować w krótkim czasie, bo wszystkie procedury (przygotowanie dokumentacji, uzyskanie niezbędnych decyzji, rozstrzygnięcie przetargów etc.) trwają dosyć długo. Pomimo prób przyspieszenia inwestycji drogowych, do czasu otwarcia drogi mija nawet kilka lat, a sama budowa to teoretycznie jeden z łatwiejszych etapów (chociaż tutaj także często pojawiają się opóźnienia).

W tej chwili ciężko stwierdzić, jak ostatecznie będzie wyglądać statystyka drogowa w nowym roku, można jedynie domyślać się, które inwestycje uda się zrealizować zgodnie z planem, a które napotkają problemy. Teraz można natomiast porównać zeszłoroczne osiągnięcia drogowców, z planami na ten rok. Ubiegły rok nie był pod tym względem rewelacyjny. Więcej uwagi i zapału poświęcono niezbędnym zmianom w prawie, niż budowie dróg. Na szczęście sieć drogowa powiększyła się o ponad 240 km nowych tras. Szkoda tylko, że w 2008 roku oddano do użytku jedynie niewiele ponad 65 km autostrad (autostrada A1 Swarożyn – Nowe Marzy i obwodnica Strykowa w ciągu A2). To niestety kropla w morzu potrzeb. Poza tym w ciągu roku udało się także podpisać umowy na budowę kolejnych 540 km autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Nie ma jednak powodów do radości. Dużo jeszcze brakuje, żeby móc z czystym sumieniem stwierdzić, że w drogownictwie jest lepiej. Wystarczy chociażby spojrzeć na to, jak dużej kwoty nie wykorzystano w 2008 roku. Z 21 mld zł przeznaczonych na drogi, zostało aż 5 mld zł. W nowym roku budżet jakim dysponuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest jeszcze większy (rekordowe 32 mld zł), zatem oczekiwania są na pewno spore. Trzeba się jednak liczyć z tym, że także i teraz część pieniędzy może zostać zmarnowana, chociaż tym razem urzędnicy nie mogą się już zasłaniać problemami z ekologią, które uniemożliwiły (lub opóźniły) realizację jakiejś inwestycji.

Na 2009 rok, według wstępnych szacunków GDDKiA, zaplanowano oddanie do użytku tylko około 240 km dróg (m.in. autostrad A1 węzeł Sośnica, A1 Sośnica - Bełk, A4 Zgorzelec - Krzyżowa i A4 Kraków - Szarów). Liczba nowych kilometrów szybkich tras będzie zatem podobna do ubiegłorocznej, co niestety nie nastraja pozytywnie, bo do 2012 roku jest coraz mniej czasu. W tym wypadku w następnych latach drogowcy będą musieli dokonać cudu, aby wywiązać się z harmonogramów. Według zapowiedzi w bieżącym roku ma się rozpocząć także 180 postępowań przetargowych na budowę nowych tras i remont już istniejących. Przy czym ponad 30 największych przetargów zostanie ogłoszonych jeszcze w pierwszej połowie roku (chodzi m.in. o odcinek autostrady A4 z Jarosławia do granicy z Ukrainą oraz obwodnicę Rzeszowa i autostradę A18 z Olszyny do Golnic). Drogowcy chcą również podpisać jak najszybciej umowy z przyszłymi koncesjonariuszami autostrad A1 Stryków – Pyrzowice i A2 Stryków – Konotopa (miało to nastąpić pierwotnie jeszcze w ubiegłym roku).

Ogólnie rzecz biorąc plany są spore, niestety niewiadomo jak wyglądać będzie realizacja tych wszystkich zapowiedzi. Już wiele razy słyszeliśmy o tym, że drogowcy się starają, politycy próbują coś zmienić, a „wychodzi” jak zwykle. Pozostaje nam jedynie czekać na rozwój wydarzeń i wytykać ludziom odpowiedzialnym za drogownictwo ich błędy. Miejmy nadzieje, że w tym roku będzie ich mniej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

B&B Audi A4 8K

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~As 2009-02-01

Jak dobrze widać pozytywne opinie.

~Połliszłejs 2009-01-24

O tak, mil1231@gazeta.pl ma całkowitą rację! Drogi mamy niezłe i należymy do grupy najbogatszych państw świata. Ale ma też rację, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Podstawowa sieć autostrad musi powstać! Cała A1, A2, A4, A18, bez tego ani rusz. I nie byłbym teraz takim pesymistą. Jestem pewny, że ukończą te autostrady jeszcze za mojej młodości. Mam teraz 18 lat. Jesteśmy w takim dziwnym położeniu. Bardzo dużo zrobiliśmy, jesteśmy porządnym krajem, ale jeszcze musimy się sporo narobić. Ale w tym państwach zachodu wszakże też nie jest jakoś cudownie, choć na tle świata niestety tak jest. Wracając do dróg, jest dobrze i narzekanie polaków mnie zadziwia!

~mil1231@gazeta.pl 2009-01-18

Tak, są już w dobrym tak ogólnie mówiąc

~Jurek 2009-01-18

Czyli są w dobrym?

~mil1231@gazeta.pl 2009-01-18

Większość już jest w dobrym stanie, ale też sporo jest jeszcze do zrobienia. Problemem polskich dróg nie jest obecnie ich stan, tylko fakt, że są przeładowane- dopóki nie ukończymy projektu budowy autostrad i dróg ekspresowych, tak będzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando