mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy wrocławski most

Nowy wrocławski most

Nowy, wrocławski most przez Odrę zawiśnie na najwyższym w Polsce betonowym filarze, tzw. pylonie. Będzie on miał 126 metrów wysokości i będzie częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Most połączy brzegi Odry nad śluzą Rędzin. Po obu stronach pylonu zawisną betonowe przęsła, każde po 256 m długości. Most wraz z estakadami ma mieć 1742 m, a przejeżdżający po nim kierowcy będą patrzeć na lustro wody z wysokości 20 metrów. Wewnątrz gigantycznego pylonu konstruktorzy myślą o zainstalowaniu windy. Będzie to możliwe, gdyż grubość jego słupów w najwęższym miejscu to cztery na cztery metry. Autor projektu mostu, prof. Jan Biliszczuk, tłumaczy, że o rodzaju konstrukcji i wysokości mostu zdecydował fakt, że będzie on wisiał nad śluzą. "Nie może jej przeszkadzać. W razie potrzeby pod mostem muszą operować dźwigi. Musi być też tylko jeden pylon, bo dwa trudno tam zmieścić"- powiedział autor projektu.

Projekt budowlany AOW ma być gotowy do końca roku. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczy na niego część z 290 mln zł. Przetarg na jego wykonanie wygrało konsorcjum czterech firm - warszawska spółka Profil, Mosty Katowice i dwa wrocławskie biura - BBKS-Projekt i Mosty Wrocław.

AOW, choć ma tylko 35,5 km, jest wyzwaniem dla inżynierów. Więcej niż piąta część tego odcinka przypada na mosty, estakady i wiadukty - w sumie jest ich 41. Wrocławscy konstruktorzy pracują m.in. nad największym mostem i estakadą nad ulicami Szczecińską, Kosmonautów oraz linią tramwajową i kolejową (ma mieć 770 m). Druga wielka estakada, projektowana przez katowickich inżynierów ma mieć 1610 m długości. Będziemy nią jeździć nad polami irygacyjnymi, linią kolejową Wrocław-Poznań i ul. Pełczyńską. Początek i czas trwania budowy zależą od pieniędzy. Wrocławski oddział GDDKiA liczy, że potrzebne 1,5 mld zł zdobędzie ze środków unijnych. Jeśli to się uda, to w przyszłym roku można by rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć prace, które mają być prowadzone do 2008 roku.

Przeczytaj także:

A-8 obwodnica Wrocławia (2005-11-02)

Wielkie inwestycje we Wrocławiu (2005-11-10)

Most Milenijny (2005-06-10)


Podobne wiadomości:

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który proponuje rozwiązania zmniejszające liczbę wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne.