mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy wrocławski most

Nowy wrocławski most

Nowy, wrocławski most przez Odrę zawiśnie na najwyższym w Polsce betonowym filarze, tzw. pylonie. Będzie on miał 126 metrów wysokości i będzie częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Most połączy brzegi Odry nad śluzą Rędzin. Po obu stronach pylonu zawisną betonowe przęsła, każde po 256 m długości. Most wraz z estakadami ma mieć 1742 m, a przejeżdżający po nim kierowcy będą patrzeć na lustro wody z wysokości 20 metrów. Wewnątrz gigantycznego pylonu konstruktorzy myślą o zainstalowaniu windy. Będzie to możliwe, gdyż grubość jego słupów w najwęższym miejscu to cztery na cztery metry. Autor projektu mostu, prof. Jan Biliszczuk, tłumaczy, że o rodzaju konstrukcji i wysokości mostu zdecydował fakt, że będzie on wisiał nad śluzą. "Nie może jej przeszkadzać. W razie potrzeby pod mostem muszą operować dźwigi. Musi być też tylko jeden pylon, bo dwa trudno tam zmieścić"- powiedział autor projektu.

Projekt budowlany AOW ma być gotowy do końca roku. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczy na niego część z 290 mln zł. Przetarg na jego wykonanie wygrało konsorcjum czterech firm - warszawska spółka Profil, Mosty Katowice i dwa wrocławskie biura - BBKS-Projekt i Mosty Wrocław.

AOW, choć ma tylko 35,5 km, jest wyzwaniem dla inżynierów. Więcej niż piąta część tego odcinka przypada na mosty, estakady i wiadukty - w sumie jest ich 41. Wrocławscy konstruktorzy pracują m.in. nad największym mostem i estakadą nad ulicami Szczecińską, Kosmonautów oraz linią tramwajową i kolejową (ma mieć 770 m). Druga wielka estakada, projektowana przez katowickich inżynierów ma mieć 1610 m długości. Będziemy nią jeździć nad polami irygacyjnymi, linią kolejową Wrocław-Poznań i ul. Pełczyńską. Początek i czas trwania budowy zależą od pieniędzy. Wrocławski oddział GDDKiA liczy, że potrzebne 1,5 mld zł zdobędzie ze środków unijnych. Jeśli to się uda, to w przyszłym roku można by rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć prace, które mają być prowadzone do 2008 roku.

Przeczytaj także:

A-8 obwodnica Wrocławia (2005-11-02)

Wielkie inwestycje we Wrocławiu (2005-11-10)

Most Milenijny (2005-06-10)


Podobne wiadomości:

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.