mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nysa w gotowości

Nysa w gotowości

- Choć zapadła decyzja o budowie obwodnicy Nysy, Regionalny Komitet ds. Obwodnic Nysy i Niemodlina nie rozwiąże się, dopóki nie zostaną sfinalizowane obie te drogi – zapowiada jego przewodniczący Antoni Hasenbeck.

Nysa w gotowości
Członkowie Komitetu podpisali i wystosowali apel do ministra transportu, w którym przypominają, że budowa obwodnicy Niemodlina to konieczność, wynikająca z faktu, iż miasto w ciągu doby rozjeżdża 15 tysięcy pojazdów, że panuje niewyobrażalny ruch i hałas, niszczeje zabytkowa substancja, a Niemodlin jest ostatnim miejscem w ciągu drogi krajowej nr 46, które nie ma obwodnicy.

W trakcie spotkania przedstawiciele opolskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informowali o zaawansowaniu prac związanych z przygotowaniami do budowy obwodnicy Nysy. Będzie ona realizowana w myśl zasady "optymalizuj i wybuduj". "Optymalizacja" wymusza konkretne oszczędności – m. in. zastąpienie w Radzikowicach węzła drogowego rondem dwupasowym, rezygnację w I etapie budowy z projektowanych parkingów z ich wyposażeniem (w gestii GDDKiA pozostanie pas drogowy), niewykluczone są także zmiany materiałowe i technologiczne, które inwestor uzgodni z przyszłym wykonawcą.

Generalna Dyrekcja złożyła już u wojewody opolskiego wniosek o wydanie tzw. ZRID-u czyli zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej. Do końca tego roku rozpisany zostanie przetarg na wyłonienie konsorcjum dokumentacyjno-wykonawczego, które podejmie się realizacji budowy. Roboty powinny ruszyć wiosną 2015. – Wyłączono z nich sezony zimowe, by zapewnić sobie margines bezpieczeństwa, gdyby aura nie pozwalała na przeprowadzenie robót – wyjaśniał Bogusław Ulijasz, dyrektor opolskiego Oddziału GDDKiA.

Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2017 roku. Wartość kosztorysowa kontraktu wyniesie 467 mln zł, wartość robót – 425 mln złotych, co oznacza, że jeden kilometr trasy kosztować będzie 25,8 mln złotych.

Co do obwodnicy Niemodlina – tu też obowiązywać ma optymalizacja kosztów, która zakłada rezygnację na odcinku od Brzęczkowic do Niemodlina z dwóch jezdni na rzecz jednej oraz rezygnację na całym odcinku obwodnicy z miejsc parkingowych, przewiduje się natomiast budowę ekranów akustycznych. Uzyskane oszczędności, w tej 600 milionowej inwestycji, to ok. 72 mln złotych. Do 9 października przyszłego roku ważna jest decyzja o warunkach środowiskowych niemodlińskiej obwodnicy. – Centrala zobowiązała nas do gotowości na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś dodatkowe pieniądze poprzetargowe lub z nowych funduszy europejskich. Jesteśmy zobligowani do posiadania dokumentacji – mówił dyrektor Ulijasz.
Tematy w artykule: opolskie

Podobne wiadomości:

Koniec remontu autostrady A4

Koniec remontu autostrady A4

Polskie drogi 2016-06-22

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

~p_brz 2013-10-24

Szanowny Komitecie, trzymajcie się mocno, bo jak widać na przykładzie S3, dzisiaj tak jutro...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic