mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > O połowę taniej za przejazd A-1

O połowę taniej za przejazd A-1

Zakończył się spór o wysokość opłat za przejazd 25 km odcinkiem autostrady A-1 podczas remontu alternatywnej trasy – drogi krajowej nr 1. Kierowcy za podróż z Rusocina do Swarożyna zamiast 6,7 zł, zapłacą 3,5 zł, czyli prawie o połowę mniej.

O połowę taniej za przejazd A-1
Od dłuższego czasu poruszano sprawę związaną z opłatami na nowym, dosyć krótkim odcinku autostrady A-1, wybudowanym przez firmę Gdańsk Transport Company. GTC będąca koncesjonariuszem autostrady, wprowadziła opłaty za przejazd w wysokości 27 groszy za kilometr, zatem kierowcy za pokonanie 25 km odcinka płacili 6,7 zł. Cena ta znacząco wpłynęła na liczbę aut poruszających się po tej drodze. Według statystyk spadła ona o blisko połowę. Kwestia opłat za przejazd nie byłaby może tematem do dyskusji, gdyby nie perspektywa remontu drogi krajowej nr 1, będącej alternatywną trasą, z której korzystają kierowcy nie chcący płacić za autostradę.

Jak się okazało, wysokość opłaty zależy wyłącznie od Ministerstwa Infrastruktury, do którego zaapelowali samorządowcy z województwa pomorskiego. Dzięki staraniom m.in. władz samorządowych województwa, Ministerstwo zgodziło się na obniżkę stawki opłat na czas remontu drogi krajowej nr 1, który zgodnie z planem powinien się zakończyć 30 czerwca 2009 roku. Niestety przejazd nowym odcinkiem autostrady nie będzie darmowy, ponieważ uniemożliwia to umowa zawarta z GTC, jednak sukcesem jest to, że kwota brutto za przejazd jednego kilometra autostrady została zmniejszona prawie o połowę i wynosić będzie teraz jedynie 14 groszy (Ministerstwo rozważało kwoty w granicach 10, 15 i 20 groszy). Za przejazd 25km odcinkiem Rusocin-Swarożyn kierowcy zapłacą 3,5 zł a nie jak dotąd 6,7 zł.

Według zapowiedzi Sławomira Nowaka, szefa Gabinetu Politycznego Premiera Donalda Tuska, nowe stawki wejdą w życie od 1 maja bieżącego roku. Przy obecnej opłacie pomorskim odcinkiem autostrady przejeżdża 7,5 tys. samochodów na dobę. Szacuje się, że po zmniejszeniu pobieranej kwoty liczba kierowców korzystających z autostrady może się nawet podwoić.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Audi A1 Cabrio – konkurent Mini

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~kierowca 2008-09-05

W tej cenie jeżdże nia bardzo często

~Lol 2008-05-12

A nowy rząd popiera tego rodzaju umowy. Co złego można powiedzieć o PIS ale Polaczek dążył do ukrócenia tego rodzaju procederu. Koncesjonariusz powinien ponosić prznajmniej część ryzyka a nie że obojętnie czy ruch jest czy go niema to i tak GTC zarobi krocie.

~Casandra 2008-05-02

Tyle samo forsy ale milionowe remonty beda musialy byc przeprowadzone wczesniej. Czy nikt o tym nie mysli? Przeciez najlepiej gdyby autostrada stala pusta a rzad i tak doplaci bo autostrada musi przynosic dochod. Kto podpisal tak chora umowe, nie wiem.

~eryk 2008-04-29

no ale jak ma byc polowe taniej, a przewiduja ze dwa razy wiecej aut pojedzie A1 to suma sumarum wyjdzie tyle samo kasiory

~dhomin 2008-04-29

Brawo!! i tak dalej!! Im tańsze tym więcej aut i szybciej to wszystko sie spłaci....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando