mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Augustowa już przejezdna

Obwodnica Augustowa już przejezdna

6 listopada br. tuż przed północą, otwarto dla kierowców obwodnicę Augustowa, skracając tym samym podróż w kierunku Litwy i pozostałych krajów bałtyckich.

Obwodnica Augustowa już przejezdna
Obwodnica Augustowa jest ważnym elementem komunikacyjnym w północno-wschodniej Polsce. Nie tylko odblokuje centrum tego miasta, przez które średnio na dobę przejeżdżało nawet 5 tys. pojazdów ciężarowych, ale również usprawni ruch międzynarodowy pomiędzy naszym krajem a krajami bałtyckimi.

- Dzięki tej inwestycji tysiące tirów, które przez lata codziennie przejeżdżały przez Augustów, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, zostaną skierowane na obwodnicę – powiedział Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu.

W przyszłości stanowić będzie fragment planowanej drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej, poprzez planowaną obwodnice Łomży, Ełk aż do Budziska. Jej naturalnym przedłużeniem w kierunku Litwy, będzie planowana obwodnica Suwałk, na która przetarg GDDKiA ma ogłosić jeszcze w tym roku.   

Obwodnica Augustowa, wybudowana przez firmę Budimex, ma długość 34,2 km, a wraz z łącznikiem od węzła Suwałki Południe do istniejącej drogi krajowej nr 8 – 36,6 km. Obwodnica jest podzielona na trzy fragmenty. Pierwszy, od węzła Augustów do węzła Raczki o długości 21,5 km, jest jednojezdniową drogą krajową nr 8. Drugi dwujezdniowy fragment, łączący węzeł Raczki z węzłem Suwałki Południe, liczy 12,8 km i stanowi część drogi ekspresowej S61. Trzeci, od węzła Suwałki Południe do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 8, to jednojezdniowa, gruntownie przebudowana droga powiatowa nr 1148B o długości 2,4 km.Przy okazji tej inwestycji powstało ponadto pięć węzłów: Augustów, Borki, Janówka, Raczki, Suwałki Południe oraz rondo na skrzyżowaniu łącznika w ciągu drogi powiatowej nr 1148B z drogą krajową nr 8, 40 obiektów mostowych, w tym 8 mostów nad rzekami Kamienny Bród, Rospuda, Zalewianka, Głęboka i Szczeberka, 18 wiaduktów i 14 przejść dla zwierząt. Wybudowano dodatkowo 36 przejść dla zwierząt, ok. 80 km dróg wewnętrznych i przecinających obwodnicę dróg poprzecznych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz ogrodzenie trasy o łącznej długości 70 km.

Obwodnica została przeprowadzona koło miejscowości Raczki i nie koliduje z obszarami włączonymi do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~mądrala 2014-11-08

swięte słowa

~Koza 2014-11-07

Szkoda, że wybory nie są co miesiąc :-) Dawno nie było takiej kumulacji nowo otwartych odcinków dróg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.