mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Augustowa już przejezdna

Obwodnica Augustowa już przejezdna

6 listopada br. tuż przed północą, otwarto dla kierowców obwodnicę Augustowa, skracając tym samym podróż w kierunku Litwy i pozostałych krajów bałtyckich.

Obwodnica Augustowa już przejezdna
Obwodnica Augustowa jest ważnym elementem komunikacyjnym w północno-wschodniej Polsce. Nie tylko odblokuje centrum tego miasta, przez które średnio na dobę przejeżdżało nawet 5 tys. pojazdów ciężarowych, ale również usprawni ruch międzynarodowy pomiędzy naszym krajem a krajami bałtyckimi.

- Dzięki tej inwestycji tysiące tirów, które przez lata codziennie przejeżdżały przez Augustów, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, zostaną skierowane na obwodnicę – powiedział Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu.

W przyszłości stanowić będzie fragment planowanej drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej, poprzez planowaną obwodnice Łomży, Ełk aż do Budziska. Jej naturalnym przedłużeniem w kierunku Litwy, będzie planowana obwodnica Suwałk, na która przetarg GDDKiA ma ogłosić jeszcze w tym roku.   

Obwodnica Augustowa, wybudowana przez firmę Budimex, ma długość 34,2 km, a wraz z łącznikiem od węzła Suwałki Południe do istniejącej drogi krajowej nr 8 – 36,6 km. Obwodnica jest podzielona na trzy fragmenty. Pierwszy, od węzła Augustów do węzła Raczki o długości 21,5 km, jest jednojezdniową drogą krajową nr 8. Drugi dwujezdniowy fragment, łączący węzeł Raczki z węzłem Suwałki Południe, liczy 12,8 km i stanowi część drogi ekspresowej S61. Trzeci, od węzła Suwałki Południe do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 8, to jednojezdniowa, gruntownie przebudowana droga powiatowa nr 1148B o długości 2,4 km.Przy okazji tej inwestycji powstało ponadto pięć węzłów: Augustów, Borki, Janówka, Raczki, Suwałki Południe oraz rondo na skrzyżowaniu łącznika w ciągu drogi powiatowej nr 1148B z drogą krajową nr 8, 40 obiektów mostowych, w tym 8 mostów nad rzekami Kamienny Bród, Rospuda, Zalewianka, Głęboka i Szczeberka, 18 wiaduktów i 14 przejść dla zwierząt. Wybudowano dodatkowo 36 przejść dla zwierząt, ok. 80 km dróg wewnętrznych i przecinających obwodnicę dróg poprzecznych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz ogrodzenie trasy o łącznej długości 70 km.

Obwodnica została przeprowadzona koło miejscowości Raczki i nie koliduje z obszarami włączonymi do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~mądrala 2014-11-08

swięte słowa

~Koza 2014-11-07

Szkoda, że wybory nie są co miesiąc :-) Dawno nie było takiej kumulacji nowo otwartych odcinków dróg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.