mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Augustowa ominie Rospudę

Obwodnica Augustowa ominie Rospudę

Obwodnica Augustowa ominie cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Obwodnica budowana będzie w wariancie z przebiegiem koło miejscowości Raczki.

Obwodnica Augustowa ominie Rospudę
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę obwodnicy Augustowa złożyła we wtorek 24 marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

"W oparciu o wyniki ekspertyzy firmy DHV we wniosku zarekomendowano wariant III przebiegający w pobliżu miejscowości Raczki. Ekspertyza została przygotowana zgodnie z kryteriami ustalonymi podczas obrad „Okrągłego Stołu” dla obwodnicy Augustowa z początku 2008. Za wskazaniem wariantu przebiegu obwodnicy przez miejscowość Raczki przesądził brak kolizji z chronioną prawem europejskim część doliny Rospudy. Wariant ten w analizie wielokryterialnej okazał się wariantem najmniej uciążliwym dla środowiska naturalnego oraz wariantem optymalnym dla ludzi" - informuje GDDKiA O/Białystok.

Od kilkunastu lat mieszkańcy Augustowa borykają się z problemem natężonego ruchu tranzytowego przez środek miasta, które ma charakter uzdrowiskowy i turystyczny. Przez Augustów i Puszczę Augustowską przejeżdża rocznie ponad 1 mln 200 tys. ciężkich samochodów ciężarowych (tirów), powodując nadmierny hałas, zanieczyszczenie spalinami i wypadki drogowe. Według statystyk przez ostatnie 15 lat na augustowskim odcinku "ósemki" wydarzyło się około 120 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 128 zostało rannych.

Budowa obejścia Augustowa będzie największą i najdroższą  inwestycją realizowaną dotychczas w województwie podlaskim. Obwodnica jeszcze nie powstała a juz pochłonęła wiele pieniędzy. W styczniu br. z uwagi na interes publiczny, GDDKiA, podjęła decyzję o wypowiedzeniu umowy wykonawcy - firmie Budimex – Dromex. Kontrakt przewidywał wykonanie robót o wartości prawie 360 mln zł. Zgodnie z umową, firmie należy się wypłata do 10 procent wartości kontraktu.

Podobne wiadomości:

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~..a jak było referendum w sprawie obwodnicy.... 2009-03-26

...to frekwencja mieszkańców nie przekroczyła 20%(!). To oddaje poziom ich zainteresowania swoim własnym bezpieczeństwem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.