mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem

Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem

Komisja Europejska uznała budowę trasy Via Baltica w tym obwodnicy Augustowa przez chroniony obszar doliny Rospudy za niezgodne z prawem unijnym. Innego zdania jest GDDKiA, która uważa, że inwestycja w żaden sposób nie narusza ani przepisów polskich, ani europejskich dotyczących ochrony środowiska.

Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem

KE sugeruje wstrzymanie prac do czasu wyjaśnienia wątpliwości. W tym celu we wtorek wysłała upomnienie w którym informuje, że Polska uruchamiając inwestycję złamała przepisy UE o terenach chronionych w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. KE zastrzega, że dalsza kontynuacja prac będzie równoznaczna nie tylko z brakiem wsparcia z funduszy UE, ale także może pociągnąć za sobą kary finansowe. Zdaniem KE, inwestycje związane z Via Baltica naruszą też tzw. specjalne obszary ochrony siedlisk rzadkich, zagrożonych lub endemicznych gatunków oraz 200 rzadkich i charakterystycznych rodzajów siedlisk.

GDDKiA utrzymuje, że wybrany wariant posiada wszelkie niezbędne uzgodnienia, postanowienia i decyzje, wydane przez odpowiednie władze Polski. Ponadto – co stwierdził w październiku 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny - jest on najbardziej odpowiedni ze względu na ochronę środowiska, a przeprawa mostowa spełnia warunki dla ochrony środowiska. „Pragniemy podkreślić, że fakt, iż zaprojektowana trasa przebiega przez system Natura 2000 w żaden sposób nie narusza obowiązującego porządku prawnego. Zgodnie z dyrektywą wprowadzającą system Natura 2000 w obszarach tych możliwa jest budowa zarówno dróg jak i linii kolejowych. Po raz kolejny także informujemy, że Polska nigdy nie występowała o zagwarantowanie finansowania unijnego na tę drogę i będzie ona sfinansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Pragniemy też poinformować, że przedstawiany jako alternatywny wariant przebiegu obwodnicy Augustowa – zaprojektowany przez tzw. ekologów – spowoduje konieczność wyburzenia co najmniej 30 gospodarstw i poważnych ingerencji na terenie około 10 wsi. Tymczasem zgodnie z wariantem GDDKiA nie będą potrzebne żadne wyburzenia” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Przeczytaj także:

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa (2006-08-08)

Odrzucone skargi ekologów (2006-11-22)

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy (2006-07-21)

Decyzja dla obwodnicy (2006-10-19)


Podobne wiadomości:

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z dofinansowaniem UE

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z...

Polskie drogi 2016-03-17

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~ciekawa ochrona ekologów 2007-03-01

w wariancie ekologów przez Chodorki: Droga przecina dolinę Rospudy i jej dopływ, konieczne będą 2 estakady o łącznej długości 300-400 m w wariancie GDDKiA: Droga przecina dolinę Rospudy, projektowana 1 estakada ma długość ok. 500 m.

~wesołe ekologi 2007-03-01

to w wariancie przez ekologów Chodorki: Droga przetnie około 900 działek i spowoduje konieczność wyburzenia kilkudziesięciu zabudowań. Mieszkańcy wszystkich gmin i miejscowości na trasie drogi nie wyrażają zgody na jej budowę, co wyrazili w pisemnych protestach Trasa drogi jest uzgodniona, a grunty pod jej budowę zostały już wykupione Czas niezbędny dla przygotowania niezbędnej dokumentacji oraz budowy nowej drogi wyniesie około 8-10 lat

~dobre co? 2007-03-01

to w wariancie drogowym ekologów jest: Na trasie drogi wystąpi duża liczba torfowisk w tym priorytetowe lasy łęgowe i zbiorowiska wodne na przejściu w Chodorkach. Łączna powierzchnia torfowisk, które ulegną zniszczeniu w pasie drogowym będzie większa niż w wariancie GDDKiA

~tego nie wiecie ludzie 2007-03-01

Wariant wybrany przez GDDKiA jest najlepszy pod każdym względem: ekologicznym, finansowym i społecznym (wykup ziemi i brak likwidacji gospodarstw). Realizacja tzw. alternatywnego wariantu to kolejne lata przygotowań. Dolina Rospudy ciągnie się na długości 102 km, a więc ominąć jej się praktycznie nie da. Obwodnica Augustowa niestety musi przecinać Rospudę, także w planie ekologów.

~budowac szybko!!!!! 2007-03-01

Obwodnica Augustowa jest pilnie potrzebna zarówno mieszkańcom regionu jak i wszystkim, korzystającym z transportu drogowego w regionie. Dzięki niej: • znacząco poprawi się poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego i zmniejszy się ilość wypadków (obecnie ruch przez Augustów to ponad 15000 pojazdów na dobę na trasie E-67/S-8, jest to wzrost w ciągu 5 lat o ponad ¼; obecnie trasa S-8 jest pierwsza w regionie pod względem wypadków i ofiar, jest to lider wypadków w Podlaskiem „czarna trasa” – rocznie ponad 130 wypadków, ponad 60 zabitych i ponad 180 rannych); • Augustów nie straci walorów uzdrowiska; • turyści uzyskają łatwiejszy dostęp do atrakcji regionu; • drogowy ruch towarowy ominie miasto;

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.