mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Biecza na start

Obwodnica Biecza na start

Podpisano umowę na budowę obwodnicy Biecza (woj.małopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 28. Prace o wartości blisko 98,3 zł wykona Skanska. Prace ruszą niebawem i zakończą się za 18 miesięcy, czyli jesienią 2008 roku.

Obwodnica Biecza na start

Umowę można było podpisać po akceptacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, gdyż to on współfinansuje inwestycję, natomiast sam przetarg odbywał się według procedur Banku Światowego.
 
Obwodnica Biecza powstanie w ciągu drogi nr 28, najdłuższej drogi na terenie województwa Małopolskiego, biegnącej od Zatora przez Jordanów, Mszanę Dolną, Limanową, Nowy Sącz, Gorlice do granicy z województwem Podkarpackim. Będzie to droga jednojezdniowa klasy GP (główna przyspieszona) o długości 5,0 km.

Warto przypomnieć, że realizacja inwestycji została mocno opóźniona przez lokalny samorząd, który w przeszłości zdecydował o lokalizacji w pasie obwodnicy wysypiska śmieci, a potem przez lata nie umiał się uporać z usunięciem go. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pieniądze na budowę obwodnicy zdobyła już w 2002 roku, gdyż środki na realizację inwestycji zostały zarezerwowane w transzy pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaciągniętej przez rząd jesienią 2002 roku. Gdy można było już mieć nadzieję, że w końcu wysypisko zostanie usunięte - ostatecznie udało się to władzom lokalnym we wrześniu 2006 roku – GDDKiA w Warszawie ogłosiła przetarg na wykonawstwo. Niestety, wartość złożonych ofert przewyższała wysokość zarezerwowanych na realizację inwestycji środków i przetarg trzeba było unieważnić. "Niestety, z powodu opóźnienia zawinionego przez samorząd, inwestycja będzie kosztowała więcej, niż miała, gdyż zmieniła się sytuacja na rynku budowlanym i znacznie podrożały usługi oraz materiały. Po weryfikacji kosztorysu inwestorskiego, centrala GDDKiA w Warszawie ogłosiła drugi przetarg i ta procedura zakończyła się szczęśliwie podpisaniem umowy z wykonawcą" - informuje Magdalena Chacaga z GDDKiA O/Kraków.

 


Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.