mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Gniezna już wkrótce

Obwodnica Gniezna już wkrótce

6,3-kilometrowa nowa droga w standardzie trasy ekspresowej na północnych peryferiach Gniezna ma być gotowa tej jesieni. Będzie stanowić obwodową Gniezna w ciągu drogi krajowej nr 15 w stronę Torunia.

Obwodnica Gniezna już wkrótce

Nie licząc zadań autostradowych to największe przedsięwzięcie budowlane oddziału poznańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - aż dziewięć obiektów inżynierskich, w tym osiem wiaduktów i mostów oraz mur oporowy. Inwestycja wyniesie około 90 mln zł.

Największym wyzwaniem dla budowniczych obwodnicy jest jej przebieg przez dolinę rzeki Wełny. "To około 500 metrów torfów i gytii, czyli gruntów zupełnie nienośnych, wymagających stworzenia bardzo głębokich fundamentów" - wyjaśnia kierownik projektu Grzegorz Struski. "Niezbędne okazało się wzmocnienie podłoża drogi blisko czterema tysiącami kolumn żwirowych, sięgających do 15 metrów pod powierzchnię gruntu, w większości w osłonie z geowłókniny. To nowa technologia, dotychczas w Polsce nie stosowana" - dodaje.

Wykonawcami obwodowej Gniezna są: konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Gniezno i Strada Środa Wlkp. Część obiektów wykonują firmy "Mosty" Łódź i Płockie Mosty. Wzmocnieniem gruntu zajmują się specjaliści z Energopolu Szczecin.

Oddanie do użytku tej obwodnicy uwolni Gniezno od kilku tysięcy jadących tranzytem pojazdów dziennie.

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.