mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Jasła

Obwodnica Jasła

Zakończone zostały prace przy budowie II etapu obwodnicy Jasła w województwie podkarpackim w ciągu drogi krajowej numer 28 Zator - Krosno - Medyka. Wykonawcą na zlecenie GDDKiA była firma Budimex Dromex.

Obwodnica Jasła

Obwodnica Jasła ma długość 4,4 km. Inwestycja została podzielona na dwa etapy: etap I - od ul. 3 maja do mostu na rzece Jasiołce planowany jest do zakończenia w 2006 roku. W latach 2004/05 realizowany był etap II długości 2 km. Obwodnica ma jezdnię szerokości 9 metrów z obustronnym chodnikiem i nawierzchnią o zwiększonej odporności na odkształcenia. Droga dostosowana jest do obciążenia 115 kN/oś. Przebudowana została sieć elektryczna, wodociągowa, ciepłownicza i kanalizacja deszczowa. Zainstalowano oświetlenie uliczne na całej długości jezdni i sygnalizację świetlną na 3 skrzyżowaniach w ciągu drogi. Zostały również wykonane ekrany akustyczne o łącznej długości 300 m.

Koszt realizacji II etapu obwodnicy wyniósł 16 mln zł. Całość inwestycji wyceniona została na ponad 27 mln złotych. Została ona zrealizowana ze środków krajowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Budowa drogi była szczególnie utrudniona ze względu na warunki naturalne, jak i niesprzyjające okoliczności pogodowe. Wysoki poziom wód gruntowych wymusił zastosowanie nowych technologii wzmocnienia podłoża (materace geosyntetyczne) i wybudowanie przepompowni wód opadowych, aby zagwarantować odpowiednią nośność i wytrzymałość konstrukcji nawierzchni.

Obwodnica wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu, zmniejszy szkodliwe oddziaływanie drogi na środowisko, a przed wszystkim odciąży drogi Jasła od ruchu przebiegającego przez centrum.


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław prawie gotowy

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Od wczoraj uległa zmianie organizacja ruchu na budowanym odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Lubin Południe a Legnica Północ. Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka o długości 6 km.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic