mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Jasła

Obwodnica Jasła

Zakończone zostały prace przy budowie II etapu obwodnicy Jasła w województwie podkarpackim w ciągu drogi krajowej numer 28 Zator - Krosno - Medyka. Wykonawcą na zlecenie GDDKiA była firma Budimex Dromex.

Obwodnica Jasła

Obwodnica Jasła ma długość 4,4 km. Inwestycja została podzielona na dwa etapy: etap I - od ul. 3 maja do mostu na rzece Jasiołce planowany jest do zakończenia w 2006 roku. W latach 2004/05 realizowany był etap II długości 2 km. Obwodnica ma jezdnię szerokości 9 metrów z obustronnym chodnikiem i nawierzchnią o zwiększonej odporności na odkształcenia. Droga dostosowana jest do obciążenia 115 kN/oś. Przebudowana została sieć elektryczna, wodociągowa, ciepłownicza i kanalizacja deszczowa. Zainstalowano oświetlenie uliczne na całej długości jezdni i sygnalizację świetlną na 3 skrzyżowaniach w ciągu drogi. Zostały również wykonane ekrany akustyczne o łącznej długości 300 m.

Koszt realizacji II etapu obwodnicy wyniósł 16 mln zł. Całość inwestycji wyceniona została na ponad 27 mln złotych. Została ona zrealizowana ze środków krajowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Budowa drogi była szczególnie utrudniona ze względu na warunki naturalne, jak i niesprzyjające okoliczności pogodowe. Wysoki poziom wód gruntowych wymusił zastosowanie nowych technologii wzmocnienia podłoża (materace geosyntetyczne) i wybudowanie przepompowni wód opadowych, aby zagwarantować odpowiednią nośność i wytrzymałość konstrukcji nawierzchni.

Obwodnica wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu, zmniejszy szkodliwe oddziaływanie drogi na środowisko, a przed wszystkim odciąży drogi Jasła od ruchu przebiegającego przez centrum.


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.