mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Krakowa - remont A4

Obwodnica Krakowa - remont A4

Kolejna małopolska inwestycja uzyskała wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Dofinansowany, w wysokości prawie 108 mln zł, zostanie projekt modernizacji autostradowej obwodnicy Krakowa od Balic do Opatkowic.

Jest to kolejny już grant przyznany przez instytucje europejskie na rozbudowę małopolskich dróg krajowych (po 20 mln euro z funduszu PHARE na budowę autostradowej obwodnicy Krakowa od potoku Malinówka do węzła Wielicka i po prawie 50 mln euro z Funduszu Spójności /dawniej ISPA/ na modernizację "czwórki" pomiędzy Krakowem a Tarnowem). Tym razem dofinansowanie udało się uzyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i, co ważne, tych pieniędzy - w przeciwieństwie do pożyczek Banku Światowego i kredytów  Europejskiego Banku Inwestycyjnego - nie trzeba oddawać.
 
Zakres inwestycji obejmuje wzmocnienie nawierzchni najstarszego fragmentu obwodnicy o długości 33,8 km (2 jezdnie po 16,9 km każda) do 115 kN/oś, czyli normy ustalonej w Unii Europejskiej dla głównych korytarzy transportowych. Autostradowa obwodnica pomiędzy Balicami a Opatkowicami była budowana według starych norm i jej nośność to 100 kN/oś. Ogromny będzie zakres prac mostowych, który obejmie 24 obiekty: przebudowane zostaną 2 wiadukty i most, wyremontowanych będzie 18 wiaduktów i 2 mosty, ponadto zostanie zbudowana zupełnie nowa kładka dla pieszych wzdłuż stopnia wodnego "Kościuszko". Nośność wszystkich obiektów mostowych zostanie podniesiona do klasy A - najwyższej. Projekt zakłada ogrodzenie dwustronne całej obwodnicy od Balic do Opatkowic, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
 
Według informacji GDDKiA O/Kraków już niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo. Realizacja rozpocznie się wiosną 2006 roku i zakończy 31 grudnia 2007 roku.

 


Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Jarek z Krakowa 2008-05-16

No nie wiem jak ale może się uda wykonać remont do grudnia 2007 trzymam za to przysłowiowe "KCIUKI" - bo mam już dość stania w korkach od Zakopianki , aż po bramki

~jack 2007-03-21

He He jest marzec 2007 i nic nie słychać o wielkim remoncie. Jaja Panie jak pieron. Jak bym był tą unią to kasy bym nie dał.

~patriota 2006-06-19

Dobrze, że potrafimy wykorzystac unijne pieniądze

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy
Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy
Brytyjski producent wprowadza na rynek odświeżoną wersję modelu Sport. Przy tej okazji inżynierowie wzięli na warsztat najmocniejszą wersję oznaczoną logo SVR.