mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Nowej Rudy na raz i dwa

Obwodnica Nowej Rudy na raz i dwa

Z końcem bieżącego roku powinny zakończyć się prace przy budowie pierwszego etapu obwodnicy Nowej Rudy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381. Niebawem ruszą także prace przy jej drugim etapie. Na oba przedsięwzięcia udało się pozyskać dofinansowanie z środków unijnych.

Obwodnica Nowej Rudy na raz i dwa

Realizacja projektu jest jednym z największych zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2004-2008. Umowę na dofinansowanie I etapu budowy obwodnicy Nowej Rudy podpisano jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Realizacja pierwszego etapu inwestycji pochłonie 15,5 mln zł z czego dofinasowanie obejmie 75% tej kwoty. W kwietniu 2006 r. rozpoczęto zasadnicze roboty budowlane w ramach projektu, których zakończenie planowane jest na koniec listopada 2006r.

W lutym 2006 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu II etapu inwestycji. Projekt o wartości ponad 31 mln zł znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej (utworzonej w listopadzie 2005 r.) w ramach ZPORR. Udzielono dofinansowania w wysokości około 55% kosztów inwestycji. Harmonogram przewiduje, że prace budowlane dla drugiego etapu potrwają do połowy 2008 roku.

W ramach projektu planuje się budowę: odcinka nowej drogi, skrzyżowań, mostów, przejazdów gospodarczych, wiaduktów kolejowego i  drogowego oraz budowy odwodnienia wraz z przepustami .

Droga wojewódzka 381 jest głównym ciągiem komunikacyjnym Nowej Rudy łączącym aglomerację wałbrzyską z Kotliną Kłodzką. Intensywny ruch pojazdów (z dużym udziałem tranzytu pojazdów ciężkich obsługujących kopalnię kruszyw skalnych w Nowej Rudzie Słupcu) po dotychczasowym przebiegu tej drogi, w wielu miejscach nie spełniających parametrów normatywnych powoduje ogromne uciążliwości komunikacyjne (wibracje, spaliny, hałas) i uszkodzenia nawierzchni. Szacuje się, że średni dobowy ruch na tym odcinku będzie wzrastał i osiągnie w 2020 roku wyniesie nawet 13 tysięcy pojazdów.

Budowa obwodnicy podniesie w znacznym stopniu atrakcyjność inwestycyjną gruntów przeznaczonych pod zabudowę przemysłową na terenach po zlikwidowanej kopalni i innych zakładach przemysłowych.

Przeczytaj także:

Pomysł na obwodnicę Świdnicy (2006-08-16)

"Autostrada Sudecka" w przebudowie (2006-04-27)

Bielawska obwodnica drogą do biznesu (2006-04-25)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

 

 


 


Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.