mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej w kolejce po fundusze

Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej w kolejce po fundusze

Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej, zwana potocznie OPAT-em ma być przedłużeniem kończącej się obecnie w Gdyni-Chyloni trójmiejskiej obwodnicy i ma połączyć również Rumię i Redę, jednocześnie odciążając obecną drogę krajową nr 6 w kierunku Słupska. Ponadto ma zapewnić lepszy dojazd w kierunku Półwyspu Helskiego. Władzom województwa pomorskiego oraz lokalnym samorządom zależy, aby ponad 14 kilometrowa trasa została zakwalifikowana jako droga krajowa. Tylko wtedy jej budowę będzie prowadziła za pieniądze z budżetu państwa Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. Szacowany koszt przedsięwzięcia to aż 1,1 mld zł.

Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej w kolejce po fundusze
Obecnie droga prowadząca przez Rumię i Redę w kierunku Słupska i Władysławowa jest jedną z najbardziej zakorkowanych tras na Pomorzu. Najgorzej jest w wakacje, gdy tysiące turystów przemierza trasę w kierunku Półwyspu Helskiego. Planowana droga ma na celu zmniejszenie ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 6 na odcinku od Obwodnicy Trójmiasta w kierunku północno - zachodnim z ominięciem miasta Rumia, do Redy do połączenia z drogą krajową nr 6 i drogą wojewódzką nr 216.

Nie bez powodu więc Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej to dla samorządu województwa jeden z priorytetów na najbliższe lata. Samorządy nie ustają w pracach nad przygotowaniem projektu OPAT. Jednak koszt przedsięwzięcia to aż 1,1 mld zł. Dlatego nie ma szans na jej budowę bez pieniędzy z budżetu państwa.

Na ostatnim spotkaniu wiceminister Radosław Stępień zapewnił, iż w momencie, w którym Unia Europejska zaprezentuje założenia budżetowe do 2020 r., rząd będzie w stanie określić, czy ma pieniądze na OPAT. Według ministra ma to się stać w przyszłym roku. Obecnie przygotowywana jest przez samorządy lokalne dokumentacja OPAT-u.

Rządowe fundusze zapewnione są już na dwie inne kluczowe dla Trójmiasta inwestycje - Trasę Lęborską i Obwodnicę Metropolitalną. Pierwsza z nich ma być gotowa za pięć lat, zaś Obwodnica Metropolitarna będzie zrealizowana rok później, w 2016 r.

Podobne wiadomości:

Volvo S60 – Sport i komfort

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe Volvo S60 winduje na inny poziom pojmowanie nie tylko skandynawskiej szkoły stylu, ale także wykorzystanie samochodu jako środka transportu. Test wersji ze 163-konnym dieslem.

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~hihot 2011-08-19

O trasie Lęborskiej i Obwodnicy Metropolitalnej nikt jeszcze nie myślał kiedy wybudowana została Obwodnica do Gdyni Chyloni przez komunę i jakoś nie ma pieniędzy na dalszą budowę totalna niemoc brak około 1 mld za to na bramy fiskalne wydano 5 mld i tam pieniądze się znalazły

~Pucek 2011-08-16

Ech nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem. Jasne, że nie ma czegoś takiego jak Północna Aglomeracja Trójmiejska. Jest natomiast Obwodnica Północna (Aglomeracji Trójmiejskiej). Podobnie jak jest Obwodnica Południowa. Natomiast ja mieszkając 30 lat w Gdyni nie przyznawałbym się do tego, że nie słyszałem o OPAT, bo to wstyd i poruta ...

~Opat (S6) 2011-08-09

Nawet mieszkańcy u których przez posesje ma przechodzić rzekomo "obwodnica północna zwana OPAT) nic nie wiedzą i nie widzieli żadnych planów. Tak właśnie prezydent Gdyni załatwia sprawy że nawet nie wiadomo czy można zrobić jaki kolwiek duży remont, bo kto potem zwróci pieniądze za to wszystko. W innych miastach są mapki zamieszczone w internecie bo tam prezydenci dbają o mieszkańców nie to co w Gdyni.

~zen 2010-10-15

:)) to dobrze słyszałeś, bo o OPAt nie słyszeli nawet najstarsi gdyńscy taxówkarze :))

~OPAT - obwodnica PÓŁNOCNA aglomeracji 3miejskiej 2010-10-14

mieszkam w 3mieście od ponad 30 lat, ale o północnej aglomeracji 3miejskiej nie słyszałem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.