mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Proszowic za 32 mln zł

Obwodnica Proszowic za 32 mln zł

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował o podpisaniu umowy na budowę obwodnicy Proszowic, która znajdzie się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. Ponad 3 km odcinek drogi będzie kosztować 32 mln zł.

Obwodnica Proszowic za 32 mln zł
Kilka dni temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, reprezentowany przez dyrektora Grzegorza Stecha i wykonawca, firma Poldim S.A., reprezentowana przez prezesa zarządu Jacka Jurka podpisali umowę na budowę obwodnicy Proszowic, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. W uroczystości wzięli udział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Wicewojewoda Stanisław Sorys, Starosta Powiatu Proszowickiego Zbigniew Wójcik i Burmistrz Proszowic Jan Makowski.

Podpisanie kontraktu z wykonawcą wyłonionym w przetargu, nastąpiło po wydaniu pozwolenia na budowę trasy (7 stycznia bieżącego roku). Ze względu na braki formalne w dokumentacji, jaką do Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera złożył Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę obwodnicy Proszowic zostało początkowo zawieszone. Powodem były błędy w projekcie, m.in. brak aktualnych uzgodnień z zarządcami dróg oraz z zarządcami sieci kanalizacyjnej. Dopiero po otrzymaniu kompletnej i poprawnej dokumentacji Wojewoda mógł wydać pozwolenie na budowę obwodnicy.

Drogowe obejście Proszowic powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776 i połączy odcinki wylotowe z miasta w kierunku Krakowa i Kazimierzy Wielkiej. Budowa obwodnicy po północnej i zachodniej stronie miasta obejmuje wykonanie jednojezdniowej drogi klasy G, o całkowitej długości ponad 3 km i budowę pięciu skrzyżowań (w tym aż cztery ronda). Powstaną również dwa mosty. Jeden o długości 25 m na rzece Szreniawie oraz drugi o długości 17 m na potoku Ścieklec. Przebudowane zostaną także drogi krzyżujące się z obwodnicą oraz kolidująca infrastruktura techniczna.

To bardzo ważna inwestycja zwłaszcza dla mieszkańców Proszowic. Z centrum miasta zostanie wyprowadzony wzmożony ruch tranzytowy. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz zmniejszenia emisji spalin w ścisłym centrum Proszowic.

Po uprawomocnieniu się wszystkich dokumentów wykonawca będzie mógł przystąpić do prac, które zakończą się w 2011 roku. Całkowity koszt budowy nowej drogi wraz z obiektami mostowymi wyniesie 32 mln zł. Ponad 76% kosztów tego zadania zostanie pokryte z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.