mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Proszowic za 32 mln zł

Obwodnica Proszowic za 32 mln zł

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował o podpisaniu umowy na budowę obwodnicy Proszowic, która znajdzie się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. Ponad 3 km odcinek drogi będzie kosztować 32 mln zł.

Obwodnica Proszowic za 32 mln zł
Kilka dni temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, reprezentowany przez dyrektora Grzegorza Stecha i wykonawca, firma Poldim S.A., reprezentowana przez prezesa zarządu Jacka Jurka podpisali umowę na budowę obwodnicy Proszowic, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. W uroczystości wzięli udział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Wicewojewoda Stanisław Sorys, Starosta Powiatu Proszowickiego Zbigniew Wójcik i Burmistrz Proszowic Jan Makowski.

Podpisanie kontraktu z wykonawcą wyłonionym w przetargu, nastąpiło po wydaniu pozwolenia na budowę trasy (7 stycznia bieżącego roku). Ze względu na braki formalne w dokumentacji, jaką do Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera złożył Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę obwodnicy Proszowic zostało początkowo zawieszone. Powodem były błędy w projekcie, m.in. brak aktualnych uzgodnień z zarządcami dróg oraz z zarządcami sieci kanalizacyjnej. Dopiero po otrzymaniu kompletnej i poprawnej dokumentacji Wojewoda mógł wydać pozwolenie na budowę obwodnicy.

Drogowe obejście Proszowic powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776 i połączy odcinki wylotowe z miasta w kierunku Krakowa i Kazimierzy Wielkiej. Budowa obwodnicy po północnej i zachodniej stronie miasta obejmuje wykonanie jednojezdniowej drogi klasy G, o całkowitej długości ponad 3 km i budowę pięciu skrzyżowań (w tym aż cztery ronda). Powstaną również dwa mosty. Jeden o długości 25 m na rzece Szreniawie oraz drugi o długości 17 m na potoku Ścieklec. Przebudowane zostaną także drogi krzyżujące się z obwodnicą oraz kolidująca infrastruktura techniczna.

To bardzo ważna inwestycja zwłaszcza dla mieszkańców Proszowic. Z centrum miasta zostanie wyprowadzony wzmożony ruch tranzytowy. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz zmniejszenia emisji spalin w ścisłym centrum Proszowic.

Po uprawomocnieniu się wszystkich dokumentów wykonawca będzie mógł przystąpić do prac, które zakończą się w 2011 roku. Całkowity koszt budowy nowej drogi wraz z obiektami mostowymi wyniesie 32 mln zł. Ponad 76% kosztów tego zadania zostanie pokryte z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda wspiera rajdowe talenty
Skoda wspiera rajdowe talenty
Sportowy oddział Skody rozpoczyna program, który będzie wspierać młode, rajdowe talenty. Pierwszym kierowcą wspieranym przez czeską markę jest 20-letni Fin Juuso Nordgren.