mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Suwałk z umową

Obwodnica Suwałk z umową

W pierwszej połowie 2019 roku ruch tranzytowy ominie Suwałki 12,8-kilometrową obwodnicą w ciągu drogi ekspresowej S61. Dziś podpisano umowę na realizację tej inwestycji z firmą Budimex.

Obwodnica Suwałk z umową
Obwodnica Suwałk będzie realizowana w  systemie projektuj i buduj. Przetarg został ogłoszony 12 listopada ubiegłego roku, a najkorzystniejszą ofertę - firmy Budimex - wybrano 11 sierpnia 2015.

Za kwotę 299,4 mln zł wykonawca zobowiązał się do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące (nie licząc 3-miesięcznych okresów zimowych dotyczących samej budowy). Obwodnica objęta zostanie 10-letnią gwarancją.

Obwodnica Suwałk stanowić będzie przedłużenie dwujezdniowego fragmentu obwodnicy Augustowa (12 km) - obie obwodnice "spotkają się" na rozbudowanym węźle Suwałki Południe (dawniej Lotnisko). Następnie obwodnica ominie Suwałki od zachodu i północy. Całość (obie obwodnice) będzie stanowić przeszło 24-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S61.

Obwodnica Suwałk będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, z pasem rozdzielającym, pasami awaryjnymi i drogami serwisowymi. Co ciekawe, droga przewidziana jest do realizacji w nawierzchni cementowej – będzie to pierwsza tego typu "eska" na Podlasiu, oczywiście przystosowana do  najcięższego ruchu KR6 (dopuszczalny nacisk– 115 kN/oś).

Zgodnie z umową firma Budimex ma 10 miesięcy na zaprojektowanie, potem 5 kolejnych na uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i prawomocnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji  drogowej, a na koniec - 19 miesięcy na budowę obwodnicy i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia m.in. rozbudowany zostanie węzeł Suwałki Południe, powstanie też nowy węzeł Suwałki Zachód oraz elementy węzła Suwałki Północ tj. łącznica P1 o długości ok. 670 m do istniejącej DK 8, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. Planowana jest budowa siedmiu obiektów inżynierskich, pięciu nad obwodnicą i jednego nad torami PKP.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
To był wielki dzień dla Elona Muska. Tesla zaprezentowała Model 3, który wprowadzi rewolucję w segmencie samochodów elektrycznych. Ceny długo oczekiwanego samochodu startują już od 35 tys. dolarów, a pierwsze egzemplarze zostały właśnie wręczone klientom.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic