mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Suwałk z umową

Obwodnica Suwałk z umową

W pierwszej połowie 2019 roku ruch tranzytowy ominie Suwałki 12,8-kilometrową obwodnicą w ciągu drogi ekspresowej S61. Dziś podpisano umowę na realizację tej inwestycji z firmą Budimex.

Obwodnica Suwałk z umową
Obwodnica Suwałk będzie realizowana w  systemie projektuj i buduj. Przetarg został ogłoszony 12 listopada ubiegłego roku, a najkorzystniejszą ofertę - firmy Budimex - wybrano 11 sierpnia 2015.

Za kwotę 299,4 mln zł wykonawca zobowiązał się do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące (nie licząc 3-miesięcznych okresów zimowych dotyczących samej budowy). Obwodnica objęta zostanie 10-letnią gwarancją.

Obwodnica Suwałk stanowić będzie przedłużenie dwujezdniowego fragmentu obwodnicy Augustowa (12 km) - obie obwodnice "spotkają się" na rozbudowanym węźle Suwałki Południe (dawniej Lotnisko). Następnie obwodnica ominie Suwałki od zachodu i północy. Całość (obie obwodnice) będzie stanowić przeszło 24-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S61.

Obwodnica Suwałk będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, z pasem rozdzielającym, pasami awaryjnymi i drogami serwisowymi. Co ciekawe, droga przewidziana jest do realizacji w nawierzchni cementowej – będzie to pierwsza tego typu "eska" na Podlasiu, oczywiście przystosowana do  najcięższego ruchu KR6 (dopuszczalny nacisk– 115 kN/oś).

Zgodnie z umową firma Budimex ma 10 miesięcy na zaprojektowanie, potem 5 kolejnych na uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i prawomocnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji  drogowej, a na koniec - 19 miesięcy na budowę obwodnicy i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia m.in. rozbudowany zostanie węzeł Suwałki Południe, powstanie też nowy węzeł Suwałki Zachód oraz elementy węzła Suwałki Północ tj. łącznica P1 o długości ok. 670 m do istniejącej DK 8, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. Planowana jest budowa siedmiu obiektów inżynierskich, pięciu nad obwodnicą i jednego nad torami PKP.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.