mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Torunia bezpłatna tylko przez 90 dni

Obwodnica Torunia bezpłatna tylko przez 90 dni

Odcinek autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia ma zostać otwarty 14 października 2011 roku. Ministerstwo Infrastruktury zadecydowało, że obwodnica autostradowa Torunia między węzłem Czerniewice a węzłem Turzno będzie bezpłatna tylko przez 90 dni. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje ani kierowców, ani władz Torunia.

Obwodnica Torunia bezpłatna tylko przez 90 dni
- Odcinek A1 od między Czerniewicami a Lubiczem jest wschodnią obwodnicą Torunia. Jeśli będzie odcinkiem płatnym, wielu kierowców z niego zrezygnuje i wybierze bezpłatny przejazd przez miasto i istniejący most drogowy. Spowoduje to znaczne zwiększenie ruchu drogowego. Ponadto od 1 lipca br. na południowej obwodnicy Torunia, czyli między węzłem Nieszawka a Czerniewicami wprowadzono elektroniczny system poboru opłat. Przez to wiele samochodów, zamiast jechać południową obwodnicą, kieruje się na stary most drogowy. Jeśli do tego dojdzie parę tysięcy pojazdów, które nie będą chciały jechać płatną obwodnicą miedzy Czerniewicami a Lubiczem, korki będą ogromne - ostrzegał prezydent Torunia Michał  Zaleski na konferencji prasowej zorganizowanej w tej sprawie 24 września 2011 r.

W myśl obecnie obowiązujących w Polsce przepisów, czyli Rozporządzenia Rady Ministrów z 2002 roku, jest możliwość, by nie pobierać opłat dla odcinków pozostających w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz odcinków zlokalizowanych w sąsiedztwie miast powyżej 600 tys. mieszkańców. Inne przypadki – takie jak toruński, gdzie autostradę buduje nie państwo, lecz konsorcjum GTC i miasto jest mniejsze - można rozpatrywać indywidualnie. Tak uczyniono np. w okolicach łodzi, Krakowa, Katowic czy – ostatnio - Wrocławia. O takie rozwiązanie starały się też władze grodu Kopernika. Niestety, właśnie zapadła decyzja, że przejazd obwodnicą będzie bezpłatny przez 90 dni.  

- Nie jest to rozwiązanie problemu bezpłatnej obwodnicy Torunia, lecz tylko przedwyborcze odsunięcie sprawy na kolejny okres czasu. Zwolnienie z opłat za przejazd na 90 dni to rutynowe działanie Ministerstwa Infrastruktury stosowane w przypadku otwarcia nowego odcinka autostrady - wyjaśnia prezydent Zaleski. - Można zatem domniemywać, że rozwiązania przyjęte w odniesieniu do Torunia mogą być gorsze od tych przyjętych dla innych dużych ośrodków miejskich – np. Wrocławia.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~NEO 2011-10-08

DO TEGO BAŁAGANU PRZYCZYNIŁ SIE PAN POSEŁ MĘZYDŁO KTÓRY SKUTECZNIE BLOKOWAŁ BUDOWE DRUGIEGO MOSTU

Jotgie 2011-10-05

Są tu dwie strony medalu - z jednej strony utrudnienia dla mieszkańców Torunia - większy ruch - natomiast z drugiej strony unikniemy "niedzielnych kierowców" wożących dzieci do babci z drugiej strony Wisły co się przedłoży na mniejszy ruch. Co do kierowców ciężarówek to bym nie dramatyzował - chyba lepiej zapłacić kilka (czy kilkanaście) złotych, niż się przeciskać kilkadziesiąt minut przez centrum miasta. No i jeszcze coś - niby jaka to obwodnica - raczej mieszkańcom "z drugiej strony Wisły" nie pasuje, by z niej korzystać w celu załatwienia spraw w centrum Torunia! Po prostu jest to bAaaaardzo naokoło!

~bydgostianin 2011-10-05

bezplatna porada dla wladz miasta Torunia, skoro nie mozecie dostac zwolnienia z oplat, bo przepisy na to nie pozwalaja, walczcie o niska stawke, np 1 czy 2 zl za przejazd na obwodnicy , wilk syty i owca cala

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.