mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wąchocka czeka na pieniądze i wykonawcę

Obwodnica Wąchocka czeka na pieniądze i wykonawcę

Wniosek o dofinansowanie obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej 42 ze środków Unii Europejskiej został złożony wczoraj przez kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dnia 1 czerwca minął także termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu na budowę obwodnicy. Realizacją inwestycji zainteresowane są aż 22 firmy i konsorcja. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie roku.

Obwodnica Wąchocka czeka na pieniądze i wykonawcę
Obwodnica Wąchocka na drodze 42 Końskie – Skarżysko – Starachowice to druga po północnej obwodnicy Jędrzejowa inwestycja GDDKiA w województwie świętokrzyskim znajdująca się na liście podstawowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wniosek o dofinansowanie w kwocie 133 milionów złotych został złożony w polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, skąd trafi do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Komisji Europejskiej.

Pierwszy etap przetargu na budowę obwodnicy Wąchocka został ogłoszony pod koniec kwietnia, w maju został złożony wniosek do wojewody o decyzję zgody na realizację inwestycji. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie roku. Teraz komisja przetargowa zadecyduje, które firmy i konsorcja zostaną zaproszone do drugiego etapu przetargu i do złożenia ofert cenowych. Może być ich nie więcej niż 20.

W ramach inwestycji powstanie zupełnie nowy prawie 12-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) od granicy miasta Skarżysko Kamienna do granicy Starachowic. Nowa trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej drogi 42 omijając Parszów, a następnie po południowej stronie istniejącej drogi omijając Wąchock. W ramach inwestycji zaplanowano 11 obiektów inżynierskich, między innymi: 2 wiadukty w ciągu drogi 42 nad drogą do Majkowa i nad ulicą Górną w Wąchocku, 4 wiadukty nad drogą 42 w Wielkiej Wsi, Ratajach i Wąchocku, most na rzece Żarnówce, 3 przejścia dla zwierząt, w tym jedno nad drogą 42, podziemne przejście dla pieszych w Wielkiej Wsi. Wybudowane zostaną trzy duże skrzyżowania z drogami lokalnymi, w tym jedno z sygnalizacją świetlną w Majkowie. W okolicy zalewu Pasternik powstaną specjalne przepusty dla żab.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~astrolog 2010-06-03

Teraz jeszcze powinni zrobic przejscie przez Starachowice, gdyz to jest chyba najwazniejszy problem komunikacyjny na DK42.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w Genewie
Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w Genewie
W ubiegłym roku podczas La Auto Show odbyła się amerykańska premiera Jaguara I-Pace, a teraz przyszedł czas na europejski debiut tego konceptu. Pierwszy, elektryczny SUV brytyjskiej marki pojawi się w Genewie.