mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wasilkowa na Walentynki

Obwodnica Wasilkowa na Walentynki

14 lutego 2011 r. została oddana do ruchu obwodnica Wasilkowa w ciągu drogi krajowej nr 19. Budowa 5 kilometrowej obwodnicy wyniosła 125 mln zł. Droga połączy miejscowości Św. Woda i Sochonie, a przez to odciąży Wasilków (a docelowo kiedyś także Białystok) z ruchu tranzytowego ciężarówek jadących z/do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Obwodnica będzie pełniła tą funkcję aż do chwili, kiedy odciąży ją planowana droga ekspresowa S19 Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo – Choroszcz, czyli przez minimum 6-7 lat, o ile będą pieniądze na to przedsięwzięcie.

Obwodnica Wasilkowa na Walentynki
Budowa obwodnicy w wyniku protestów organizacji pozarządowych była zagrożona, po skardze Komisji Europejskiej do ETS prace zostały wstrzymane. Dzięki elastyczności w negocjacjach z organizacjami pozarządowymi oraz dobrej woli stron, budowa ruszyła w lutym 2010 roku. Konieczne było wprowadzenie szeregu zmian w projekcie, wydana została dana została nowa decyzja środowiskowa, a pozwolenie na budowę zostało dostosowane do jej warunków. KE wycofała skargę z ETS. W efekcie został zażegnany spór z organizacjami pozarządowymi, uniknięto też procesu z dotychczasowym wykonawcą - w marcu 2010 r. ponownie ruszyły prace budowlane.  

2 km odcinek drogi leży w granicach obszarów chronionych Natura 2000. Budowana zaczęła się w lutym 2007 roku ale była prowadzona na całej długości w sumie 16 miesięcy. Osiem miesięcy trwała budowa na 3 km poza obszarem Naturą 2000. Pozostały czas to okres całkowitego lub częściowego wstrzymania inwestycji.

Obwodnica Wasilkowa jest jednojezdniową drogą klasy GP, w rejonie węzłów wjazdowych zostały wybudowane dwie jezdnie. Prędkość projektowa 100 km/h, obciążenie 115 kN. Droga ta jest bezkolizyjna.

W ramach inwestycji zostało wybudowanych osiem obiektów inżynieryjnych, w tym: pięć wiaduktów (w tym kolejowy), jeden tunel i dwa mosty (nad rzeczkami Panerka i Czarna). Wykonane zostały przepusty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, wygrodzenia, oświetlenia na węzłach drogowych, kanalizacja deszczowa i urządzenia oczyszczające dróg dojazdowych. Łączna grubość warstw - 57 cm (warstwa ścieralna – SMA, warstwa wiążąca, podbudowa bitumiczna, podbudowa z kruszyw, stabilizacja cementem).
 

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~mmm 2011-02-17

333D > powinienem napisać, że takim schamiałym forumowiczom jak ty należy się jeżdżenie gruntówką ale nie wejdę na ten poziom. napiszę: myśl w kategoriach DOCELOWEGO układu drogowego. po wybudowaniu s19 nie będzie na obwodnicy wasilkowa takiego ruchu, który by wymagał dwóch jezdni. gwarancją przepustowości jest bezkolizyjność.

~333D 2011-02-16

Co za debil to wymyślił że nie ma rezerwy na drugą jezdnię, będą kiedyś rozbierać drogi równoległe??? Ekspresowa S-19 w planach? przez Korycin - Choroszcz, o tak właśnie Choroszcz- spital za chwilę was przyjmnie - oby na stałe - projektanci poje....ni.

~adam 2011-02-16

....i dalej te przerywane linie na krawedziach...na farbe im szkoda czy brak rozumu..ale chociaz te linie na krawedziach wymalowali bo wiekszosc drog w Polsce ich nie ma i jak jest mgla,ciemno,pada czy samochody oslepiaja to niewiadomo gdzie jest krawedz jezdni i tak latwo o wypadek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.