mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wasilkowa na Walentynki

Obwodnica Wasilkowa na Walentynki

14 lutego 2011 r. została oddana do ruchu obwodnica Wasilkowa w ciągu drogi krajowej nr 19. Budowa 5 kilometrowej obwodnicy wyniosła 125 mln zł. Droga połączy miejscowości Św. Woda i Sochonie, a przez to odciąży Wasilków (a docelowo kiedyś także Białystok) z ruchu tranzytowego ciężarówek jadących z/do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Obwodnica będzie pełniła tą funkcję aż do chwili, kiedy odciąży ją planowana droga ekspresowa S19 Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo – Choroszcz, czyli przez minimum 6-7 lat, o ile będą pieniądze na to przedsięwzięcie.

Obwodnica Wasilkowa na Walentynki
Budowa obwodnicy w wyniku protestów organizacji pozarządowych była zagrożona, po skardze Komisji Europejskiej do ETS prace zostały wstrzymane. Dzięki elastyczności w negocjacjach z organizacjami pozarządowymi oraz dobrej woli stron, budowa ruszyła w lutym 2010 roku. Konieczne było wprowadzenie szeregu zmian w projekcie, wydana została dana została nowa decyzja środowiskowa, a pozwolenie na budowę zostało dostosowane do jej warunków. KE wycofała skargę z ETS. W efekcie został zażegnany spór z organizacjami pozarządowymi, uniknięto też procesu z dotychczasowym wykonawcą - w marcu 2010 r. ponownie ruszyły prace budowlane.  

2 km odcinek drogi leży w granicach obszarów chronionych Natura 2000. Budowana zaczęła się w lutym 2007 roku ale była prowadzona na całej długości w sumie 16 miesięcy. Osiem miesięcy trwała budowa na 3 km poza obszarem Naturą 2000. Pozostały czas to okres całkowitego lub częściowego wstrzymania inwestycji.

Obwodnica Wasilkowa jest jednojezdniową drogą klasy GP, w rejonie węzłów wjazdowych zostały wybudowane dwie jezdnie. Prędkość projektowa 100 km/h, obciążenie 115 kN. Droga ta jest bezkolizyjna.

W ramach inwestycji zostało wybudowanych osiem obiektów inżynieryjnych, w tym: pięć wiaduktów (w tym kolejowy), jeden tunel i dwa mosty (nad rzeczkami Panerka i Czarna). Wykonane zostały przepusty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, wygrodzenia, oświetlenia na węzłach drogowych, kanalizacja deszczowa i urządzenia oczyszczające dróg dojazdowych. Łączna grubość warstw - 57 cm (warstwa ścieralna – SMA, warstwa wiążąca, podbudowa bitumiczna, podbudowa z kruszyw, stabilizacja cementem).
 

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

~mmm 2011-02-17

333D > powinienem napisać, że takim schamiałym forumowiczom jak ty należy się jeżdżenie gruntówką ale nie wejdę na ten poziom. napiszę: myśl w kategoriach DOCELOWEGO układu drogowego. po wybudowaniu s19 nie będzie na obwodnicy wasilkowa takiego ruchu, który by wymagał dwóch jezdni. gwarancją przepustowości jest bezkolizyjność.

~333D 2011-02-16

Co za debil to wymyślił że nie ma rezerwy na drugą jezdnię, będą kiedyś rozbierać drogi równoległe??? Ekspresowa S-19 w planach? przez Korycin - Choroszcz, o tak właśnie Choroszcz- spital za chwilę was przyjmnie - oby na stałe - projektanci poje....ni.

~adam 2011-02-16

....i dalej te przerywane linie na krawedziach...na farbe im szkoda czy brak rozumu..ale chociaz te linie na krawedziach wymalowali bo wiekszosc drog w Polsce ich nie ma i jak jest mgla,ciemno,pada czy samochody oslepiaja to niewiadomo gdzie jest krawedz jezdni i tak latwo o wypadek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando